گل های آپارتمانی, گل های تصفیه کننده هوا, گلهای آپارتمانی ۱,۰۹۸ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۸ مرداد ۱۳۹۲

سلطان غم ها، گل بنجامین…

فیکوس بنجامین

نام انگلیسی

انجیر مجنون Weeping fig

نام علمی

ficus benjamina

فارسی رایج

فیکوس بنجامین

فارسی اصیل

انجیل(اشاره به خانواده ان انجیر)

معیار زیبایی

برگ و تنه

رنج قیمت

20000 الی 80000

از خانواده

Moraceae

خاستگاه

جنوب و جنوب شرق آسیا

 

سلام عرض میکنم دوستان بنده سجادی هستم کارشناس ارشد فضای سبز و باغ گیاه شناسی ملی ایران.مقاله ی پیش رو در واقع چکیده تجربه کار با این گل در طول ۵ سال هستش از پیوند و قلمه گرفته تا خشک کردن و زنده کردن گل مشتری و رییسمون (رییس اصفهانی داشتیم یروز گلشو داد دست من براش زنده کردم یدونه برگ روش نبود !!) :)))  بنده همرو لمس کردم به طور عملی و این مقاله رو طبق اون نوشتم.یکی از موفق ترین و زیبا ترین گیاه اپارتمانی در سازش با محیط مکان های سرپوشیده است،در هوای ازاد ارتفاع ان به ۵ متر میرسد،نسبت به کم ابی به خصوص در هوای سرد است حساس است و به خزان برگها مبتلا میشود،نور باید کافی ولی غیر مستقیم باشد،واریته های ابلق با برگهای سبز و کرمی اخیرا در ایران پرورش می یابد،کارهای هنری جالبی نظیر بافتن ساقه ها به شکل گیس روی ان انجام میشود و زیبایی ان را دو چندان میکند،گیاهان جوان تر احتیاج به قیم دارند،ارتجاع پذیری و آویزان بودن واریته ابلق بیشتر و توسعه ریشه در انها کمتر از واریته سبز رنگ است،به همین علت ابلق ها را همیشه روی برگ سبزها پیوند میزنند.کلا بخوایم حساب کنیم یه گلیه که نیاز به دست خوب داره! یعنی باید بدون استرس و شک ازش مراقبت کنی یعنی باید به کاری که میکنی اطمینان داشته باشی،به آبیاریش به خاکش به کود دهیش،یکی هست دو روزه خشکش میکنه یکی هم مثل یکی از مشتریام میزاره تو حیاط مثل آشغال هیچیشم نمیشه و تازه میاد میگه این گل چیه که اینقدر مقاومه !!!!!! یبار واسه مشتری گلدون اینو عوض کردم خیلی خشن از برگ های گل گرفتم کشیدم بیرون کردمش تو این یکی گلدون و خاک رو ریختم روش و خیلی لاتی دادم بهش. گفت (بیبین دادا اینطوری که شوما عوض کردیداا من چشمم آب نیمیخورِد این زنده بمونِد) با لهجه اصفانی بخونید 🙂 منم بهش گفتم نترس اگه به کاری که میکنی مطمئن باشی هیچیش نمیشه!! رفت یه ماه بعد اومد گفت (دادا دم شوما گرم، حرف خیلی خوبی زدی،گل ما الان حالش خیلی خوبستو من فهمیدم باید به کاری که موکونم موطمئن باشم)

نیازها:

 

نور :به نور بیشتری نیاز دارد،اما تابش مستقیم نور افتاب در تابستون به خصوص از پشت شیشه به برگها صدمه وارد میکنند.

دما :حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۵ درجه سانتی گراد و در تابستان حداکثر ۲۴ درجه می باشد.در صورت آبیاری روزانه تا ۳۰ درجه هم میتواند تحمل کند!!(البته به جابجایی بیشتر حساسه تا دما)

آبیاری: اب باید فاقد املاح باشد،استفاده از اب ولرم برای گیاه مطلوب تر است،در تابستان حدااقل هفته ای دو بار و در زمستان هر هفت روز یکبار ابیاری کافی است.

رطوبت: تجربه ی باغ شیشه ای نشان میدهد که در صورت غبارپاشی روزانه دوبار صبح و عصر ریزش برگها کاملا متوقف میشوددر صورت ایجاد لکه های قهوه ای روی برگ ، غبارپاشی رو متوقف کنیدو یه جزیره همیشه زیرش باشه…

تغذیه: در فصل بهار و تابستان هر دو هفته یکبار تغذیه مصنوعی با کود شیمیایی محلول در اب مخصوص گیاهان زینتی برای این گیاه لازم است.طبق دستور مندرج روی بسته عمل نمایید.

خاک مناسب :بهترین خاک کمپوست  است.

تعویض گلدان: تا هنگامی که گیاه جوان است،هر ساله احتیاج به تعویض گلدان دارد،زمانی که گلدان به حداکثر حجم خود رسیده است،تعویض خاک های سطحی گلدان با خاک نو توصیه میشود.

تمیز نمودن برگها: غبارپاشی برای تمیز شدن برگها کافی است،از مواد براق کننده استفاده نکنید،در صورت لزوم هر ماه یکبار

تکثیر :دوستان بهترین زمان قلمه گیری از بنجامین اواخر بهار هستش به خاطر اینکه چوب های تازه تولید شدده یکمی سفت تر بشن! یه قلمه اندازه یه مداد از چوب های سفت شده حاوی یه جفت برگ، اریب میزنی میکنیش تو ظرف پرلیت یا ماسه! از زیر هم ابش میدید. اگه هورمون هم دارید که چه بهتر. زودتر میگیره همینطور میتونید توی بهار یه جای ساقه رو زخم بزنید و دورش رو با خزه مرطوب ببندید و دورش یه لایه پلاستیک بکشید تا یه ماه روزانه این خزه رو مرطوب کنید همش تا ازونحا ریشه بزنه.بعد که دیدی  ریشه زده از پایین نقطه ی زخمی ببرید بزنید تو خاک

قلمه بنجامین

قلمه بنجامین

قلمه زنی بنجامین

قلمه زنی بنجامین

 

عوارض و درمان:

 

زخم های پنبه ای مانند روی ساقه و برگ مشاهده میشود: شپشک هستش و باید با سم کونفیدور سمپاشی بشه حتما.

 

شپش آردآلود

شپش آردآلود

 

برگها رنگ پریده و لکه های قهوه ای در زیر انها و ساقه مشاهده میشوند:با پنبه اغشته به سم حشره کش جذبی لکه ها را خیس کنید و یا هر دو هفته یکبار طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

لکه های پهن و آبکی و سیاه روی برگهاست:قارچ عامل این بیماری است،خیس نمودن لکه ها با پنبه اغشته با اب صابون درمان این بیماری است.

برگها زرد شده و میریزند:ابیاری بیش از اندازه بوده،فاصله بین دو ابیاری را زیادتر کنید،اگر خاک گلدان باتلاقی شده زهکش را باز کنید.

برگها زرد رنگ و سطح زیرین انها دارای تار عنکبوت است:کنه قرمز ریز عامل ان است،با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار تا رفع علائم گیاه را سم پاشی کنید،تامین رطوبت در کاهش افت موثر است.

برگها سیاه شده اند:تماس با شیشه سرد پنجره باعث ان است،گلدان را از تماس با شیشه رها کنید.

برگها سالم و سبز هستند،ولی سقوط میکنند:نور کم است،گلدان را به روشنایی ببرید،کم ابی هم باعث این عارضه است،آبیاری را تنظیم کنید،بعضی مواقع سرد شدن ناگهانی اتاق و ابیاری با اب سرد علت ریزش برگ سبز است.

برگها خشک و شکننده هستند:هوای محیط گرم و خشک است،ابیاری را بیشتر کرده و غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید.

برگهای جدید ریز و گیاه مریض به نظر میرسد:ریشه ها را بازدید کنید،ممکن است نیاز به گلدان بزرگتر باشد،در غیر این صورت تغذیه مصنوعی هر دو هفته یکبار و تعویض خاک های سطحی گلدان با خاک نو در رفع این عارضه کمک موثری می کند.

 

نصب قیم:

 

فیکوس های جوان و یا با عمر متوسط که هنوز ساقه خود را چوبی و سخت نکرده اند مخصوصا در زمان حمل و جابجایی نیاز به قیم دارند،از بندهای پلاستیکی به عنوان نخ قیم استفاده نکنید و در محل تماس بند با ساقه یک قطعه کوچک لاستیک قرار دهید.

اگر چه به علت ضخیم بودن نسبی برگها نسبت به خشکی هوا مقاوم است ولی بهتر است در هوای خشک  با غبارپاشی گیاه را شاداب نگه دارید،از خرید گیاهانی که قاعده ساقه انها لخت و فاقد برگ است خودداری کنید،در جابجایی و حمل گلدان از فروشگاه تا منزل گیاه را در اتومبیل رو باز قرار ندهید.

بنجامین

بنجامین

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

بنفشه دوش به گل گفت و خوش نشانی داد

که تاب من به جهان طره فلانی داد

دلم خزانه اسرار بود و دست قضا

درش ببست و کلیدش به دلستانی داد......

دیدگاه های شما

1,098 پاسخ به "سلطان غم ها، گل بنجامین…"

 1. فرنوش گفت:

  Attachment

  متشکرم. من گلدون رو تقریبا دو سایز عوض کردم به من گفتن خاک هلندی خوبه. ریشه ها حسابی تمام گلدون قبلی رو گرفته بود. امیدوارم با این کار مشکل گیاه من حل بشه. این چیزی که اینجا هست که احیانا افت نیست؟ حالت خشک داره. احتمالش هست که املاح اب باشه که در اثر اسپری اینجوری شده؟ باید چکار کنم؟ متشکرم از راهنمایی هاتون

  • حامد گفت:

   به نظر گیاه سالمی دارید
   لکه های روی برگها املاح آبی هستند که روی برگها اسپری می کنید.
   با تکه ای اسفنج مرطوب برگها را تمیز کنید و از آب بدون املاح برای اسپری کردن گیاهتان استفاده کنید.
   برای این منظور میتوانید باقی مانده آب جوشیده درون کتری یا سماور را کنار بگذارید و از آن برای غبارپاشی استفاده کنید

   • فرنوش گفت:

    اینجا تنها سایتیه که انقدر با حوصله جواب علاقه مندها به گل و گیاه رو میده.متشکرم از راهنماییهای خیلی مفیدتون. فقط یه سوال دیگه. بنجامین من بعد از خزان قدری تنک شد ولی الان ریزش برگ هاش خیلی کمتر شده. (بیش از سه ماهه که داریمش) با وجود اینکه هفتگی آبیاری منظم میکنم و یک روز در میان غبارپاشی انجام میشه، هنوز هم برگهاش حالت موجی شکل دارند و هفته ای یکی دوتا برگهاش سبز ولی موجی و ترد هستن و میریزن. دلیل چی میتونه باشه و من باید چکار کنم؟ فاصله بخاری تا گلدان بیش از سه متره و گلدان داخل منزل و پشت پنجره جنوبی هست. به من گفتن که شبها بعد از اسپری کردن دورش رو با نایلون بپوشونمو فقط چند تا منفذ برای ورود و خروج هوا بذارم تا رطوبتش تا صبح حفظ بشه.آیا این کار درسته؟ اگه درسته میشه برای گلهای دیگه هم همینکارو کرد؟ ممنون میشم راهنمایی کنین.

    • باغ شیشه ای گفت:

     سلام عزیزم سایت خودتونه ….باید نورش رو زیاد کنید حسابی ، تا شروع کنه به برگ زدن ، بهش کود بدید دو هفته یبار ، نورش رو تا میتونید زیاد کنید تا به سرعت برگ بزنه حالا که سازگار شده. ابیاری هم که هروقت خشک شد اب بدید.

 2. فرنوش گفت:

  Attachment

  اینم یه عکس دیگه

 3. حسينى گفت:

  Attachment

  سلام ببخشید گلدون بنجامین من حالش بده از ٢٧ شهریور اومده خونه ام،همه ى برگ هاش شروع کردن به ریختن که خوندم طبیعیه چون جا به جا شده…بعد کلى جوونه زد ولى بازم برگ های تازه اش یه دفعه قهوه ایى و خشک میشن و میریزن…خوندم که غبار پاشى باید بشه که امجام دادیم و دستگاه بخور هم کنارش گذاشتیم که فضاى اطرافش مرطوب باشه ولى حالا یه دفعه یک شاخه اش خشک میشه…آب دهى هم هفته ایى یک بار طبق گفته ى فروشنده اش اینقدر بهش آب میدیم که از زیرش بزنه بیرون و بعد همه ى آب هارو با اسفنج جمع میکنیم عکس برگهاشو رو هم براتون گذاشتم… امیدوارم بتونین کمکمون کنین

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ فرمودید یک شاخه یهویی خشک میشه ؟ ینی دونه دونه نه ، یهو یک شاخه یکجا؟؟

   • حسینس گفت:

    سلام آقا ممنون شما خوبید ؟ والا اول دونه دونه برگ هاش خشک میشد، ولی الان شاخه شاخه… 🙁

    • باغ شیشه ای گفت:

     این قارچ زده باید شاخه های خشک شده رو از زیرش ببرید همرو ، بندازید دور ، یه سم بنومیل و مانکوزب روی همش اسپری کنید و یه کود کامل با اسید هیومیک دوهفته یبار بهش بدید.

     • حسینی گفت:

      ممنون از راهنماییتون 🙂 من همه شاخه های خشک شده رو کندم …بعضیاش جونه داشتن ولی کلیتش خشک شده بود منتها وقتی کندم شیره دادن جای کنده شده نباید چیزی بزنم؟…و امروز دیدم تو خاکش یه سری حشرات ریز سوسک مانند هست…اینم با همون سمی که گفتین از بین میره؟

     • باغ شیشه ای گفت:

      سلام وقتی بریدید شاخه رو جاش یکم لاک بمالید ، همینطور با سم سوین یا دیازینون ابیار یکنید تا از بین برن

 4. زهرا گفت:

  پنجمین بار:! بنجامینم برگاش میریزه. جوونه هاشم ریز و نوکشون سیاهه

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ نحوه ی نگهداری شما چطوریه؟ به نظر آبیاری زیاد باشه ! و یا نوسان دما دارید و گلدون رو جابجا میکنید !؟

 5. زهرا گفت:

  سلام. آره یکی دوبار جابجاکردم. دیگه برگ نداره و برگ جدید هم نمیده ازش قط امید کردم:(((

 6. حسینی گفت:

  سلام آقا…من سم بنومیل رو خریدم مانکوزب رو نداشتن…حالا نمیدونم چه جوری استفاده کنم…خود فروشنده گفت ۳ گرم در ۳ لیتر حل کنم ولی نمیدونم اسپری باید بشه یا آبیاری؟و چقدر به چقدر؟ کود و اسید رو هم گرفتم اونارو هم باید با هم قاطی کنم آبیاری کنم؟ببخشید سوالای من زیاده…بذارین به حساب نگرانی برای این بچه که جلو چشمم داره پر پر میشه

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ۳ گرم کمه ، باید یه قاشق چای سرخالی توی یک لیتر آب حل کنید و ب گلتون اسپری کنید ، همینطور با اب آبیاری توی خاک بریزید.دو با ابا فاصله ی یک هفته سمپاشی کنید.همینطور تغذیه باید انجام بدید مرتب تا گلتون قوی بشه ، از فروشگاه میتونید تهیه کنید.

   • حسینی گفت:

    ممنون…بعد کود و اسید رو چطور استفاده کنم؟از هر کدوم چقدر تو آب حل کنم و با چه فاصله ی زمانی بریزم پاش؟و برای اینکه اطمینان پیدا کنم درست متوجه شدم میپرسم با سم هم آبیاری کنم؟

    • باغ شیشه ای گفت:

     سلام کود و اسید مقدارش مشخصه ، دو گرم در لیتر …و دو هفته یبار باید بهش بدید ، با سم نیازی به ابیاری نیست.

 7. لیلی گفت:

  سلام چه سایت خوبی دارین و شما چقدر عالی و باحوصله وقت میگذارید. خیلی ممنون
  حدود۵ماهه که این گل زیبا رو به من هدیه دادن
  یه مدت برگهاش داشت میریخت که خداروشکر انگار به محیط منزل من عادت کرد و مشکل حل شد. میفهمم که جون گرفته . اما اگه به عکس دقت کنید انگار ۲ تا شاخه داره و یکیش جون گرفت و یکیش به کل خشک شد.
  میشه علت اش رو بفرمایید؟
  و اینکه من چه کنم با شاخه ی خشکیده ؟ایا دوباره جون میگیره طفلک ؟

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ عکسش رو یادتون رفته ارسال کنید ….شاخه های خشک رو باید سراشو هرس کنید و بزارید زیر نور زیاد ! تا دوباره برگ بزنه.

 8. لیلی گفت:

  Attachment

  سلااااممم
  خوبین؟؟
  من فرستادم … نیومده ? ببخشید
  خب الان دوباره میفرستم امیدوارم بیاد.
  اگه دقت کنید گلدونم انگار ۲ تا شاخه از زیر اومده بیرون. سمته راستی که رفته بالا و شاخه داده خشک شده و سمت چپی که اومده بالا پر از برگه

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ اب و دونش رو ظبق دستور میزون کنید ، وگلتون رو بزارید زیر نور زیاد و مستقیم سرشاخه هارو قیچی کنید همزمان یه کود گرین کامل هم بهش بدید تا سریع تر برگ بزنه !

 9. لیلی گفت:

  سلام
  ممنون از جوابتون .
  فقط عذر میخوام
  من تراس دارم که نور مستقیم و خوبی هم داره،
  ۱)فقط اینکه اگه بزارمش اونجا سرما اذیتش نمیکنه؟
  ۲) چند روز بزارم توو تراس بمونه؟
  ۳)آب و دون که فرمودین، دون منظورتون همون کود محلول در اب؟
  با تشکر
  من دیگه مزاحم نمیشم. گلم حالش خوب شد میرسیم با هم برا عرض تشکر
  ????

 10. آذر گفت:

  Attachment

  سلام اقای سجادی
  این گل بنجامین برگهاش سرجاش خشک شده
  نوک یعضی برکهاشم قهوه ای شده
  چاره چیست؟ ممنون از راهنماییتون??

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید خشکی اینطوری به خاطر ابیاری زیاد هستش یا کم ابی و اینکه ازون ور بوم افتاده باشه ، بین دو ابیاری انگشت بزنید زیر خاک خشک شده باشه ! اب رو بتونید تنظیم کنید درست میشه گلتونم جابجا نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید