گل های آپارتمانی, گل های تصفیه کننده هوا, گلهای آپارتمانی ۱,۱۱۷ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۸ مرداد ۱۳۹۲

سلطان غم ها، گل بنجامین…

فیکوس بنجامین

نام انگلیسی

انجیر مجنون Weeping fig

نام علمی

ficus benjamina

فارسی رایج

فیکوس بنجامین

فارسی اصیل

انجیل(اشاره به خانواده ان انجیر)

معیار زیبایی

برگ و تنه

رنج قیمت

20000 الی 80000

از خانواده

Moraceae

خاستگاه

جنوب و جنوب شرق آسیا

 

سلام عرض میکنم دوستان بنده سجادی هستم کارشناس ارشد فضای سبز و باغ گیاه شناسی ملی ایران.مقاله ی پیش رو در واقع چکیده تجربه کار با این گل در طول ۵ سال هستش از پیوند و قلمه گرفته تا خشک کردن و زنده کردن گل مشتری و رییسمون (رییس اصفهانی داشتیم یروز گلشو داد دست من براش زنده کردم یدونه برگ روش نبود !!) :)))  بنده همرو لمس کردم به طور عملی و این مقاله رو طبق اون نوشتم.یکی از موفق ترین و زیبا ترین گیاه اپارتمانی در سازش با محیط مکان های سرپوشیده است،در هوای ازاد ارتفاع ان به ۵ متر میرسد،نسبت به کم ابی به خصوص در هوای سرد است حساس است و به خزان برگها مبتلا میشود،نور باید کافی ولی غیر مستقیم باشد،واریته های ابلق با برگهای سبز و کرمی اخیرا در ایران پرورش می یابد،کارهای هنری جالبی نظیر بافتن ساقه ها به شکل گیس روی ان انجام میشود و زیبایی ان را دو چندان میکند،گیاهان جوان تر احتیاج به قیم دارند،ارتجاع پذیری و آویزان بودن واریته ابلق بیشتر و توسعه ریشه در انها کمتر از واریته سبز رنگ است،به همین علت ابلق ها را همیشه روی برگ سبزها پیوند میزنند.کلا بخوایم حساب کنیم یه گلیه که نیاز به دست خوب داره! یعنی باید بدون استرس و شک ازش مراقبت کنی یعنی باید به کاری که میکنی اطمینان داشته باشی،به آبیاریش به خاکش به کود دهیش،یکی هست دو روزه خشکش میکنه یکی هم مثل یکی از مشتریام میزاره تو حیاط مثل آشغال هیچیشم نمیشه و تازه میاد میگه این گل چیه که اینقدر مقاومه !!!!!! یبار واسه مشتری گلدون اینو عوض کردم خیلی خشن از برگ های گل گرفتم کشیدم بیرون کردمش تو این یکی گلدون و خاک رو ریختم روش و خیلی لاتی دادم بهش. گفت (بیبین دادا اینطوری که شوما عوض کردیداا من چشمم آب نیمیخورِد این زنده بمونِد) با لهجه اصفانی بخونید 🙂 منم بهش گفتم نترس اگه به کاری که میکنی مطمئن باشی هیچیش نمیشه!! رفت یه ماه بعد اومد گفت (دادا دم شوما گرم، حرف خیلی خوبی زدی،گل ما الان حالش خیلی خوبستو من فهمیدم باید به کاری که موکونم موطمئن باشم)

نیازها:

 

نور :به نور بیشتری نیاز دارد،اما تابش مستقیم نور افتاب در تابستون به خصوص از پشت شیشه به برگها صدمه وارد میکنند.

دما :حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۵ درجه سانتی گراد و در تابستان حداکثر ۲۴ درجه می باشد.در صورت آبیاری روزانه تا ۳۰ درجه هم میتواند تحمل کند!!(البته به جابجایی بیشتر حساسه تا دما)

آبیاری: اب باید فاقد املاح باشد،استفاده از اب ولرم برای گیاه مطلوب تر است،در تابستان حدااقل هفته ای دو بار و در زمستان هر هفت روز یکبار ابیاری کافی است.

رطوبت: تجربه ی باغ شیشه ای نشان میدهد که در صورت غبارپاشی روزانه دوبار صبح و عصر ریزش برگها کاملا متوقف میشوددر صورت ایجاد لکه های قهوه ای روی برگ ، غبارپاشی رو متوقف کنیدو یه جزیره همیشه زیرش باشه…

تغذیه: در فصل بهار و تابستان هر دو هفته یکبار تغذیه مصنوعی با کود شیمیایی محلول در اب مخصوص گیاهان زینتی برای این گیاه لازم است.طبق دستور مندرج روی بسته عمل نمایید.

خاک مناسب :بهترین خاک کمپوست  است.

تعویض گلدان: تا هنگامی که گیاه جوان است،هر ساله احتیاج به تعویض گلدان دارد،زمانی که گلدان به حداکثر حجم خود رسیده است،تعویض خاک های سطحی گلدان با خاک نو توصیه میشود.

تمیز نمودن برگها: غبارپاشی برای تمیز شدن برگها کافی است،از مواد براق کننده استفاده نکنید،در صورت لزوم هر ماه یکبار

تکثیر :دوستان بهترین زمان قلمه گیری از بنجامین اواخر بهار هستش به خاطر اینکه چوب های تازه تولید شدده یکمی سفت تر بشن! یه قلمه اندازه یه مداد از چوب های سفت شده حاوی یه جفت برگ، اریب میزنی میکنیش تو ظرف پرلیت یا ماسه! از زیر هم ابش میدید. اگه هورمون هم دارید که چه بهتر. زودتر میگیره همینطور میتونید توی بهار یه جای ساقه رو زخم بزنید و دورش رو با خزه مرطوب ببندید و دورش یه لایه پلاستیک بکشید تا یه ماه روزانه این خزه رو مرطوب کنید همش تا ازونحا ریشه بزنه.بعد که دیدی  ریشه زده از پایین نقطه ی زخمی ببرید بزنید تو خاک

قلمه بنجامین

قلمه بنجامین

قلمه زنی بنجامین

قلمه زنی بنجامین

 

عوارض و درمان:

 

زخم های پنبه ای مانند روی ساقه و برگ مشاهده میشود: شپشک هستش و باید با سم کونفیدور سمپاشی بشه حتما.

 

شپش آردآلود

شپش آردآلود

 

برگها رنگ پریده و لکه های قهوه ای در زیر انها و ساقه مشاهده میشوند:با پنبه اغشته به سم حشره کش جذبی لکه ها را خیس کنید و یا هر دو هفته یکبار طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

لکه های پهن و آبکی و سیاه روی برگهاست:قارچ عامل این بیماری است،خیس نمودن لکه ها با پنبه اغشته با اب صابون درمان این بیماری است.

برگها زرد شده و میریزند:ابیاری بیش از اندازه بوده،فاصله بین دو ابیاری را زیادتر کنید،اگر خاک گلدان باتلاقی شده زهکش را باز کنید.

برگها زرد رنگ و سطح زیرین انها دارای تار عنکبوت است:کنه قرمز ریز عامل ان است،با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار تا رفع علائم گیاه را سم پاشی کنید،تامین رطوبت در کاهش افت موثر است.

برگها سیاه شده اند:تماس با شیشه سرد پنجره باعث ان است،گلدان را از تماس با شیشه رها کنید.

برگها سالم و سبز هستند،ولی سقوط میکنند:نور کم است،گلدان را به روشنایی ببرید،کم ابی هم باعث این عارضه است،آبیاری را تنظیم کنید،بعضی مواقع سرد شدن ناگهانی اتاق و ابیاری با اب سرد علت ریزش برگ سبز است.

برگها خشک و شکننده هستند:هوای محیط گرم و خشک است،ابیاری را بیشتر کرده و غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید.

برگهای جدید ریز و گیاه مریض به نظر میرسد:ریشه ها را بازدید کنید،ممکن است نیاز به گلدان بزرگتر باشد،در غیر این صورت تغذیه مصنوعی هر دو هفته یکبار و تعویض خاک های سطحی گلدان با خاک نو در رفع این عارضه کمک موثری می کند.

 

نصب قیم:

 

فیکوس های جوان و یا با عمر متوسط که هنوز ساقه خود را چوبی و سخت نکرده اند مخصوصا در زمان حمل و جابجایی نیاز به قیم دارند،از بندهای پلاستیکی به عنوان نخ قیم استفاده نکنید و در محل تماس بند با ساقه یک قطعه کوچک لاستیک قرار دهید.

اگر چه به علت ضخیم بودن نسبی برگها نسبت به خشکی هوا مقاوم است ولی بهتر است در هوای خشک  با غبارپاشی گیاه را شاداب نگه دارید،از خرید گیاهانی که قاعده ساقه انها لخت و فاقد برگ است خودداری کنید،در جابجایی و حمل گلدان از فروشگاه تا منزل گیاه را در اتومبیل رو باز قرار ندهید.

بنجامین

بنجامین

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

بنفشه دوش به گل گفت و خوش نشانی داد

که تاب من به جهان طره فلانی داد

دلم خزانه اسرار بود و دست قضا

درش ببست و کلیدش به دلستانی داد......

دیدگاه های شما

1,117 پاسخ به "سلطان غم ها، گل بنجامین…"

 1. مهسا گفت:

  سلام، چرا شما یه کانال یا گروه تلگرامی نمیزنید ؟؟

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم زیاد درخواست داشتیم ، یه صفحه ی اینستاگرام داریم فععلا خیلی هم خوب کار میکنه به زودی یه کانال رسمی به نام خودمون راه میندازیم….به اسم ما تقلبی زیاد هست کانال

 2. Dariush گفت:

  Attachment

  با عرض پوزش فراوان این بنجامین هم مشکل دار شده و میترسن به سایر گل ها سرایت کنه دستور استفاده از چه سمی را براش میفرمائید ؟خیلی متشکرم و شرمنده که مدام مزاحم میشم

 3. مهمام گفت:

  سلام
  کمپوست رو به تنهایی استفاده کنیم ، یعنی نیازی نیست با چیز دیگه ای ترکیب بشه؟

 4. خورشید گفت:

  سلام
  جناب مهندس از بین انواع فیکوس ها کدوم نگهداریش ساده تره؟

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ فیکوس برگ ویولونی از همه اسون تره بعدش فیکوس معمولی بعد بنجامین….

 5. برزگر گفت:

  Attachment

  سلام
  من غبار پاشی روزانه می کنم
  آبیاری مرتب هم دارم
  نور گیاه هم کافی هست
  کلی ریزش برگ داشتم
  دو هفته پیش جوونه های تازه زد
  اما همه ریزش کرد
  هر جوونه کوچیک می زنه سریع می ریزه یا خشک می شه

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ریشه از زیر گلدون نزده بیرون ؟ شرایط نگهداریت چطوریه؟ دما نوسان داره ؟ ابیاری کم و زیاده ؟

 6. برزگر گفت:

  Attachment

  به نظرتون گلدونش کوچیکه
  عوضش کنم؟؟
  الان تو زمستون اشکال نداره گلدونش رو بزرگ تر کنم

  • باغ شیشه ای گفت:

   ریشه های زیر گلدون رو بررسی کنید که ایا ریشه اومده بیرون یا نه ! اگه اومده بود باید عوض بشه….

 7. برزگر گفت:

  Attachment

  اینم عکس هاک و گلدونش

 8. غلامعلی گفت:

  سلام استاد گرامی
  با عرض سپاس از همکاری صمیمانه شما ، من در قسمت فروشگاه شما کارایی کودها رو مطالعه کردم
  و به نظرم کود، کریستالون هلندی(مخصوص ساقه دهی)،،تقویت ریزمغذی گیاهان آپارتمانی ،،کود فسفاته حکیم،،اسید هیومیک گرین و کود کامل گری
  برای گلها من مناسب اومدن
  اما اینکه آیا میشه از همه اینها برای گلها آپارتمانی استفاده کرد؟
  ویا فقط از ؟؟؟؟
  احساس میکنم گلهام اصلا مثل زمانی که از گل فروشی آوردم نیستند
  خواهشمندم مثل همیشه منو راهنمایی کنید
  بسیار سپاسگزارم

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بله این کودها همه برای مصارف موضوعی گلهای اپارتمانی هستش و کود فسفانه همیشه نباید داد ! ولی اسید رو همیشه بدید یا مخصوص ساقه دهی عمومی نیست ! شما کودهای گرین یا دکتر پلنت رو تهیه کنید…گل تا یه هفته ده روز زمان میبره تا سازگار بشه ! نگران نباشید.

 9. غلامعلی گفت:

  Attachment

  اینم عکس بنجامینم که تقریبا یک سوم برگاش رو از دست داده

  • باغ شیشه ای گفت:

   دما نباید نوسان داشته باشه ! زیرش جزیره درست کنید تا رطوبت ثابت باشه و هروقتم خاک خشک شد ابش بدید براشم تهویه درست کنید ، سری جدید که برگ بزنه دیگه سازگار شده…گلتون داره کار میکنه بهش کود بدید تا به وضعیت ثابتی برسه

   • غلامعلی گفت:

    سلام دوست عزیز
    انشاءالله که همیشه سالم و پاینده باشید، ممنون از راهنمایی شما ببخشید منظورتون از تهویه چی بوده
    آیا توی خاکش سوراخ ایجاد کنم ؟

    • باغ شیشه ای گفت:

     سلام خواهش میکنم توی زمستون ظهر گیاه به تهویه هوا و دی اکسید کربن زیادی احتیاج پیدا میکنه برای همین باید به نوعی هوای تازه در اختیاز گیاه قرار داده بشه.

 10. غلامعلی گفت:

  Attachment

  واین عکس بنت القنسول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید