گل های آپارتمانی, گل های تصفیه کننده هوا, گلهای آپارتمانی ۱,۲۰۹ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۸ مرداد ۱۳۹۲

سلطان غم ها، گل بنجامین…

فیکوس بنجامین

نام انگلیسی

انجیر مجنون Weeping fig

نام علمی

ficus benjamina

فارسی رایج

فیکوس بنجامین

فارسی اصیل

انجیل(اشاره به خانواده ان انجیر)

معیار زیبایی

برگ و تنه

رنج قیمت

20000 الی 80000

از خانواده

Moraceae

خاستگاه

جنوب و جنوب شرق آسیا

 

سلام عرض میکنم دوستان بنده سجادی هستم کارشناس ارشد فضای سبز و باغ گیاه شناسی ملی ایران.مقاله ی پیش رو در واقع چکیده تجربه کار با این گل در طول ۵ سال هستش از پیوند و قلمه گرفته تا خشک کردن و زنده کردن گل مشتری و رییسمون (رییس اصفهانی داشتیم یروز گلشو داد دست من براش زنده کردم یدونه برگ روش نبود !!) :)))  بنده همرو لمس کردم به طور عملی و این مقاله رو طبق اون نوشتم.یکی از موفق ترین و زیبا ترین گیاه اپارتمانی در سازش با محیط مکان های سرپوشیده است،در هوای ازاد ارتفاع ان به ۵ متر میرسد،نسبت به کم ابی به خصوص در هوای سرد است حساس است و به خزان برگها مبتلا میشود،نور باید کافی ولی غیر مستقیم باشد،واریته های ابلق با برگهای سبز و کرمی اخیرا در ایران پرورش می یابد،کارهای هنری جالبی نظیر بافتن ساقه ها به شکل گیس روی ان انجام میشود و زیبایی ان را دو چندان میکند،گیاهان جوان تر احتیاج به قیم دارند،ارتجاع پذیری و آویزان بودن واریته ابلق بیشتر و توسعه ریشه در انها کمتر از واریته سبز رنگ است،به همین علت ابلق ها را همیشه روی برگ سبزها پیوند میزنند.کلا بخوایم حساب کنیم یه گلیه که نیاز به دست خوب داره! یعنی باید بدون استرس و شک ازش مراقبت کنی یعنی باید به کاری که میکنی اطمینان داشته باشی،به آبیاریش به خاکش به کود دهیش،یکی هست دو روزه خشکش میکنه یکی هم مثل یکی از مشتریام میزاره تو حیاط مثل آشغال هیچیشم نمیشه و تازه میاد میگه این گل چیه که اینقدر مقاومه !!!!!! یبار واسه مشتری گلدون اینو عوض کردم خیلی خشن از برگ های گل گرفتم کشیدم بیرون کردمش تو این یکی گلدون و خاک رو ریختم روش و خیلی لاتی دادم بهش. گفت (بیبین دادا اینطوری که شوما عوض کردیداا من چشمم آب نیمیخورِد این زنده بمونِد) با لهجه اصفانی بخونید 🙂 منم بهش گفتم نترس اگه به کاری که میکنی مطمئن باشی هیچیش نمیشه!! رفت یه ماه بعد اومد گفت (دادا دم شوما گرم، حرف خیلی خوبی زدی،گل ما الان حالش خیلی خوبستو من فهمیدم باید به کاری که موکونم موطمئن باشم)

نیازها:

 

نور :به نور بیشتری نیاز دارد،اما تابش مستقیم نور افتاب در تابستون به خصوص از پشت شیشه به برگها صدمه وارد میکنند.

دما :حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۵ درجه سانتی گراد و در تابستان حداکثر ۲۴ درجه می باشد.در صورت آبیاری روزانه تا ۳۰ درجه هم میتواند تحمل کند!!(البته به جابجایی بیشتر حساسه تا دما)

آبیاری: اب باید فاقد املاح باشد،استفاده از اب ولرم برای گیاه مطلوب تر است،در تابستان حدااقل هفته ای دو بار و در زمستان هر هفت روز یکبار ابیاری کافی است.

رطوبت: تجربه ی باغ شیشه ای نشان میدهد که در صورت غبارپاشی روزانه دوبار صبح و عصر ریزش برگها کاملا متوقف میشوددر صورت ایجاد لکه های قهوه ای روی برگ ، غبارپاشی رو متوقف کنیدو یه جزیره همیشه زیرش باشه…

تغذیه: در فصل بهار و تابستان هر دو هفته یکبار تغذیه مصنوعی با کود شیمیایی محلول در اب مخصوص گیاهان زینتی برای این گیاه لازم است.طبق دستور مندرج روی بسته عمل نمایید.

خاک مناسب :بهترین خاک کمپوست  است.

تعویض گلدان: تا هنگامی که گیاه جوان است،هر ساله احتیاج به تعویض گلدان دارد،زمانی که گلدان به حداکثر حجم خود رسیده است،تعویض خاک های سطحی گلدان با خاک نو توصیه میشود.

تمیز نمودن برگها: غبارپاشی برای تمیز شدن برگها کافی است،از مواد براق کننده استفاده نکنید،در صورت لزوم هر ماه یکبار

تکثیر :دوستان بهترین زمان قلمه گیری از بنجامین اواخر بهار هستش به خاطر اینکه چوب های تازه تولید شدده یکمی سفت تر بشن! یه قلمه اندازه یه مداد از چوب های سفت شده حاوی یه جفت برگ، اریب میزنی میکنیش تو ظرف پرلیت یا ماسه! از زیر هم ابش میدید. اگه هورمون هم دارید که چه بهتر. زودتر میگیره همینطور میتونید توی بهار یه جای ساقه رو زخم بزنید و دورش رو با خزه مرطوب ببندید و دورش یه لایه پلاستیک بکشید تا یه ماه روزانه این خزه رو مرطوب کنید همش تا ازونحا ریشه بزنه.بعد که دیدی  ریشه زده از پایین نقطه ی زخمی ببرید بزنید تو خاک

قلمه بنجامین

قلمه بنجامین

قلمه زنی بنجامین

قلمه زنی بنجامین

 

عوارض و درمان:

 

زخم های پنبه ای مانند روی ساقه و برگ مشاهده میشود: شپشک هستش و باید با سم کونفیدور سمپاشی بشه حتما.

 

شپش آردآلود

شپش آردآلود

 

برگها رنگ پریده و لکه های قهوه ای در زیر انها و ساقه مشاهده میشوند:با پنبه اغشته به سم حشره کش جذبی لکه ها را خیس کنید و یا هر دو هفته یکبار طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

لکه های پهن و آبکی و سیاه روی برگهاست:قارچ عامل این بیماری است،خیس نمودن لکه ها با پنبه اغشته با اب صابون درمان این بیماری است.

برگها زرد شده و میریزند:ابیاری بیش از اندازه بوده،فاصله بین دو ابیاری را زیادتر کنید،اگر خاک گلدان باتلاقی شده زهکش را باز کنید.

برگها زرد رنگ و سطح زیرین انها دارای تار عنکبوت است:کنه قرمز ریز عامل ان است،با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار تا رفع علائم گیاه را سم پاشی کنید،تامین رطوبت در کاهش افت موثر است.

برگها سیاه شده اند:تماس با شیشه سرد پنجره باعث ان است،گلدان را از تماس با شیشه رها کنید.

برگها سالم و سبز هستند،ولی سقوط میکنند:نور کم است،گلدان را به روشنایی ببرید،کم ابی هم باعث این عارضه است،آبیاری را تنظیم کنید،بعضی مواقع سرد شدن ناگهانی اتاق و ابیاری با اب سرد علت ریزش برگ سبز است.

برگها خشک و شکننده هستند:هوای محیط گرم و خشک است،ابیاری را بیشتر کرده و غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید.

برگهای جدید ریز و گیاه مریض به نظر میرسد:ریشه ها را بازدید کنید،ممکن است نیاز به گلدان بزرگتر باشد،در غیر این صورت تغذیه مصنوعی هر دو هفته یکبار و تعویض خاک های سطحی گلدان با خاک نو در رفع این عارضه کمک موثری می کند.

 

نصب قیم:

 

فیکوس های جوان و یا با عمر متوسط که هنوز ساقه خود را چوبی و سخت نکرده اند مخصوصا در زمان حمل و جابجایی نیاز به قیم دارند،از بندهای پلاستیکی به عنوان نخ قیم استفاده نکنید و در محل تماس بند با ساقه یک قطعه کوچک لاستیک قرار دهید.

اگر چه به علت ضخیم بودن نسبی برگها نسبت به خشکی هوا مقاوم است ولی بهتر است در هوای خشک  با غبارپاشی گیاه را شاداب نگه دارید،از خرید گیاهانی که قاعده ساقه انها لخت و فاقد برگ است خودداری کنید،در جابجایی و حمل گلدان از فروشگاه تا منزل گیاه را در اتومبیل رو باز قرار ندهید.

بنجامین

بنجامین

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

بنفشه دوش به گل گفت و خوش نشانی داد

که تاب من به جهان طره فلانی داد

دلم خزانه اسرار بود و دست قضا

درش ببست و کلیدش به دلستانی داد......

دیدگاه های شما

1,209 پاسخ به "سلطان غم ها، گل بنجامین…"

 1. مهرزاد گفت:

  Attachment

  سلام خسته نباشید.

  چند وقتی هست برگاش خیلی میریزه بعضی وقتا هم برگای تازه
  هفته ای ۲ بار آبیاریش میکنم
  نورش هم از توی تصویر مشخصه،پنجره شرقی
  روزی ۲ تا ۳ بار به همه برگاش سپره میزنم
  ۲ هفته یکبار هم کود آهن سویسی میدم بهش
  راهنماییم کنین چیکارش کنم لطفا

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ تغذیه بهش بدید با کود گرین اپارتمانی تا دیگه برگ ریزی نکنه ! اهن تنها فایده نداره ! جابجا هم نشه توی اتاق به زودی با دادن کود درست میشه ! اسیدهیومیک هم باید ترکیب کود باشه !

 2. محمد گفت:

  باسلام گل بنجامینم برگ و شاخه های وسط و پایینی آن ریخته و دیگه رشد نکرده فقط قسمت بالایی دارای برگ و شاخه هست چطور میتونم دوباره پر بشه باتشکر از راهنمایی و مطالبتون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببرید توی بالکن زیر نور افتاب خوب اب و کود بدید بهش تا ده روزه دواره برگ بزنه !

 3. M گفت:

  Attachment

  سلام برگ های بنجامینی که تازه گرفتم دارن زرد میشن.
  به نظرتون چکار کنم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ تغذیه میکنید ؟ با کود خوب و اهن و اسید؟

   • M گفت:

    در طول ۶ هفته گذشته که گرفتمش یک بار با کود کامل آیروسترن و یک بار با کود کامل میکسیرون محلول در آب تغذیه ش کردم. یک بار هم با ضدقارچ سیستماتیک آبیاری شده.
    تغذیه بیشتر چجور باید باشه؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما؟ والا این کودارو نشنیدم از بس زیاد شده کود توی بازار !! ولی به اسمشن میخوره کودای خوبی باشن ! اگه روی بسته بندی شماره تلفن نوشته میشه روش تا حدی حساب کرد ولی بهترین کود توی بازار ایران الان کوددای گرین ایتالیا توی فروشگاه ما هست که موجود داریم ،خصوصا روی بنجامین خیلی اثر مثبتی دارن ، کود گرین آپپارتمانی

 4. ابراهیم گفت:

  Attachment

  سلام من این گل بنجامین رو حدود دو ماه پیش گرفتم بعد از عوض کردن گلدون و اوردنش به خونه رشدش خوب بود و کلی برگ ریز و شاخه داده بود همراه این دوتا گلدون دیگه هم گرفتم اما حدود یک هفته مسافرت بودم وقتی برگشتم دیدم که بنجامین به این حالت در اومده و دو تا گل دیگه هم به خاطر آفتاب زیاد (گل ها رو جابه جا کرده بودن) سوختن حتی کاکتوس هامم همگی خشک شده بودن میخواستم بدونم میشه گل رو دوباره احیا کرد؟ این گل برام عزیزه چون هدیست

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ببینید اگه شاخه ها با دست زود بشکنن ، دیگه خوب نمیشه ولی اکه با ناخن روی ساقه بکشید و سبز باشه میشه با هرس سرشاخه ها و گذاشتن زیر نور افتاب اونو وادار به جوانه زنی کرد !

   • ابراهیم گفت:

    سلام ظاهرش خشک شدست ریشه هاشم سیاه و نرمه ناخن هم میکشم زیرش چوبه روشن هست آخرین تلاشمو میکنم
    ممنون که راهنمایی کردید یکی از گلام خدا رو شکر احیا شده با هرس اما این بنجامین و یکی دیگه از گلا (اسمشو نمیدونم پنج انگشتی صداش میکنن ) کاملا ریختن اونیکی سبزه هرچند رشد نداشته

 5. الهام گفت:

  سلام تازه یه فیکوس بنجامین خریدم چهار شاخه کنارهم هستش و جوونم هست نورشم خوبه پشت پنجره ست ولی ریزش برگ داره بعضیا حتی زردم نشدن میوفتن میتونید بگید مشکل چیه دیروز بهش کود دادم فکر میکنید خوب بشه
  ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ تغذیه میکنید ؟ کوود گرین ااپارتمانی بهش بدید تا از ریزش جلوگیری بشه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید