گل های آپارتمانی, گلهای گلدار آپارتمانی ۵۴۴ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۸ تیر ۱۳۹۲

معرفی بنت القنسول

بنت القنسول

نام انگلیسی

poinsettia

نام علمی

euphorbia pulcherrima

فارسی رایج

بنت القنسول

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

براکته ها و گل

رنج قیمت

20000

از خانواده

Euphorbiaceae

خاستگاه

مکزیک

سلام عرض میکنم خدمت همه دوستان امروز میخوام یک گل محبوب و زیبا رو که جدیدا وارد ایران شده رو بهتون معرفی کنم اول تاریخچه ی اونرو بعدا  نیازهاشو.دکتر پوینزتیا سفیر  آمریکا در مکزیک در سال ۱۸۲۵ اولین بار این گل را به آمریکا برد و به این علت  نام او را روی این گل نهادند.افسانه ی نام گذاری این گل به گل کریسمس این است که  در مکزیک ۲ خواهر و برادر به نام پدرو و پاپیتا  در خانواده فقیری در مکزیک زندگی میکردند در شب کریسمس که هرکس هدیه ای برای عیسی مسیح در کلیسا میبرد،این دو خواهر و برادر پولی برای هدیه خریدن نداشتند برای همین پاپیتا بسیار ناراحت بود ،برادرش  به او گفت اگر به کسی که دوستش داری هدیه ای از صمیم قلب و خالصانه بدهی او حتما خوشحال می شود ،پاپیتا قبول کرد و در راه رفتن به کلیسا از کنار جاده دسته ای علف هرز چید با خود به کلیسا برد با احترام جلوی تابوت عیسی مسیح گذاشت،ناگهان همه کسانی که در کلیسا بودن از دیدن صحنه ی معجزه حیرت زده شدند ودیدند که بین آن همه هدیه گران قیمت  به خواست خدا آن دسته علف هرز که خالصانه هدیه داده شده بود به دسته گلی زیبا با برگهای قرمز آتشین مبدل شد و از آن روز به بعد این گل برای تزیین کریسمس مرسوم شد.

گیاهی از تیره افوربیاسه  و بومی مکزیک است. این گیاه در مناطق حاره همیشه سبز است و در دیگر مناطق خزان کننده.این گیاه به خاطر نمایش گلهای درخشان زمستانه اش (در واقع کاسبرگ هایش) پرورش داده می شود .در نیم کره ی شمالی به عنوان گل مرسوم کریسمس  مورد استفاده قرار میگیرد،و گل آذین ان سیاتیوم و براکته های آن بزرگ  و رنگین بوده و روزکوتاه میباشد.در بنت القنسول آن چه بیشتر جلب توجه میکندوما به عنوان گل میبینیم،در واقع براکته ها هستند در این گیاه  گل زوتر از براکته ها بوجودمی آید و بایستی شرایط روز کوتاهی تا زمان ظهور گرده ها روی سیاتیوم فراهم باشد.وگرنه اگر بعد از گل آغازی و قبل از باز شدن گل،گیاه تحت شرایط روزبلند قرارگیرد،براکته ها نارس و سبز رنگ خواهند بود. گل بنت قنسول یا پوانزتیا دارای شیره ای سمی میباشد .که بایستی در زمان بریدن ساقه و یا چیدن گل آن دقت شود که دست خراش نداشته باشد و یا اینکه دست آلوده به شیره گیاه را به چشم و دهان نزنند که بسیار خطرناک است و باین منظور بهتر است برای جلوگیری از خروج شیره گیاه محل بریدگی ساقه بریده شده را درآب گرم ۴٠ درجه قرار دهند تا خروج و تراوش شیره گیاه قطع شود.

 

نیازها :

 

نور : این گیاه نور کامل میخواهد بهترین پنجره ، پنجره شمالی میباشداز اشعه مستقیم خورشید محافظت شود

دما : بهترین دما برای رشد و نموباید بالای ۱۵ درجه  باشد و دمای کمتر از آن موجب کندی رشد و نمو و کوچکی براکته ها میشود بین ۱۵ تا ۲۴ درجه مناسب است.بطورکل این گیاه در مناطق حاره همیشه سبز است و در دیگر مناطق خزان کننده.این گیاه به خاطر نمایش گلهای درخشان زمستانه اش (در واقع کاسبرگ هایش) پرورش داده می شود

تکثیر: از طریق کاشت قلمه های نُک شاخه ها که در فصل رشد گرفته می شود می توان تکثیرش کرد،اما آسان ترین روش تکثیر آن است که قلمه های سخت و خشبی را بعد از هرس درپاییز در گلدان بکارید.

ابیاری: بطور کل ۲ تا ۳ بار در هفته بسته به دمای اتاق ویا هر وقت سطح خاک خشک شد اقدام به آبیاری کنید زهکشی خاک را بازدید کنید

رطوبت : پر کردن زیر گلدانی  بهترین روش رطوبت دهی میباشد باغ شیشه ای توصیه میکندکه هرگز روی برگها آب نریزید!

خاک :مخلوطی از خاک باغچه  و خاک پیت  برای گیاه مناسب است

تغذیه : هنگام گلدهی گیاه را  با کود کامل  ماهی یکبار تغذیه کنید همچنین این گیاه به کمبود نیتروژن حساس است و کمبودآن باعث ریزش برگ میشود!

هرس: پس از پایان گلدهی در اردیبهشت برای تحریک جوانه زنی شاخه ها را تا ۱۵ سانتی متر هرس کنید.هرس دیگر،سبُک تر،در اواخر تابستان،به گل دهی کمک خواهد کرد.شیره ی شیر مانندش سخت تند است،لذا باید دستکش بپوشید و مواظب چشمانتان باشید.

 

عوارض و  درمان :

 

برگها درحالی که سبز است میریزد: بخاطر خیس شدن برگها هنگام آبیاری یا سردی هوا و تشنگی گیاه ویا کمبود ازت میباشد.البته در هنگام جابجایی از گلخلنه به منزل باید اجازه آداپته شدن به گیاه را داد!

گلدهی به تاخیر افتاده: کاهش درجه حرارت در پاییز موجب به تاخیر افتادن گل دهی میشود

شاخه ها بلند شده و برگ ها زردمیشود و میریزد : دلایل گوناگونی دارد ولی عمده آن نحوه قلمه زدن آن است هرچه قلمه ضخیم تر باشد گلها درشت تر وبهتر است قلمه ها در صبح زود گرفته شوند

رشد رویشی بیش از حد است : به دلیل گرفتن قلمه ها در بهار وتابستان است همچنین ممکن است به خاطر استفاده از کود شکری یا ازت زیاد باشد!

حاشیه برگها سوخته است : در اثر کمبود کلسیم میباشد

برگهای پایین زرد میشود: به دلیل آبیاری زیاد میباشد.این گیاه به کمبود ازت نیز حساس است ممکن است علت ریزش برگها کمبود ازت هم باشد!

براکته هابه سبز متمایل شده اند و دیگر قرمز نمی شوند : سبز شدن تدریجی براکته ها نشان دهنده ی پایان دوره گلدهی امسال می باشد و تا سال دیگر ویک دوره روز کوناهی دیگر باید صبر کرد!

برگ ها کوچک مانده و جوانه ها باز نمی شود: به دلیل کمبود مواد غذایی می باشد گیاه را ماهی یکبار خصوصا هنگام گلدهی با کود کامل تغذیه کنید!

شکل گل غیرعادی شده است :در این حالت جوانه های گل تشکیل شده و شروع به رشد و نمو می کنند و یکباره متوقف شده، شکل عادی گل از بین میرود و برعکس جوانه های زیرگل شروع به رشد می کنند. گیاهانی که این حالت در آنها دیده می شود باید در دمای ۱۵ شب کشت و کار شوند به علاوه باید تاریخ افزایش آنها تا آنجا که مقدور است به تأخیر افتد.

جوانه ی انتهایی میریزد : ریزش زود هنگام سیاتیوم در اثر کمبود کربو هیدرات ها برای نگهداری جوانه های گل اتفاق می افتد که ناشی از کمی نور، فاصله کم گیاهان، دمای بالای شبانه و تنش آبی می باشد.

 

بنت القنسول

بنت القنسول

 

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

می‌شکفتم ز طرب زان که چو گل بر لب جوی.....بر سرم سایه آن سرو سهی بالا بود

پیر گلرنگ من اندر حق ازرق پوشان......رخصت خبث نداد ار نه حکایت‌ها بود

دیدگاه های شما

544 پاسخ به "معرفی بنت القنسول"

 1. زهره گفت:

  سلام برای خرید یک بنت قنسول خوب چه چیزهایی را در نظر بگیریم ممنون از پاسخهاتون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ اولا باید کوتاه و پر و گرد باشه ، دوما زیر برگها رو ببینید مگس سفید یا ماده چسبناک نباشه ! و پایین ساقه سیاه و لهیده نباشه

 2. سوده گفت:

  سلام اقای سجادی
  بنت القنسل من مگس سفید داشته داشتم به طریقی که گفته بودید سم پاشی میکردم. روز دوم همه برگ های قدیمی و تازه اش ریخت.
  امروز نگاه کردم تمام ساقه ها از پایین سیاه شده بودند. یکی رو قطع کردم از داخل پوک شده بود. چرا؟؟؟؟؟
  زیاد اب نمیدادم نه تا موقعی که خاکش خشک بشه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ گلتون بر اثر نبود تهویه و گردش هوا قارچ زده و پوسیده شده دیگه کاریش نمیشه کرد جای حساسیه که سیاه شده و پوک شده بهتره یکی دیگه تهیه کنید و با شرایط بهتر پرورش بدید

 3. سوده گفت:

  تو پاسیو گذاشته بودم. کمی ذغال رو هم کوبیده بودم ریخته بودم تو خاکش. دیگه باید چه کار میکردم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ هرسش کنید و ببرید توی بالکن یا تراس و با کودای گرین گلدهی تغذیه کنید تا با کوتاه شدن روزها و خنکی اون ،گیاهتون به گل بره و مشکل رو پشت سر بذاره

 4. مهسا گفت:

  با سلام من یکساله که گیاه بنت القنسول رو دارم ازش راضی هستم اما سبز شده کامل و نمیدونم کی قرمز میشه یا باید کار خاصی انجام بدم تا قرمز بشه دوباره

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ توی متن توضیح دادیم که چکار کنید تا قرمز بشه و گل بده !!! اخر تابستون یا پاییز باید سرما و نور کم ببینه تا گل بده و قرمز بشه !

 5. زهرا گفت:

  سلام خوب هستین؟ میشه ی کود کامل برای این گیاه نام ببرید؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ کود کامل گرین یا پوکون هلند دو برند معروف کود در دنیا هستند توی فروشگاه ما موجوده..

 6. نگار گفت:

  Attachment

  سلام جناب سجادی، روزتون بخیر
  میشه راهنمایی بفرمایید در مورد این عکس و راه درمانش؟ لکه های سفید روی برگ ها افتاده، سپاسگزارم از شما

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ زیر نور شدید نباید اب روی برگ ریخته بشه که اینطوری باعث سوختگی بشه ، اگه اب نیست پس قارچ سرکوسپورا هست که باید برگهای الوده کنده بشن و با سم قارچکش سبزو سفید از فروشگاه سمپاشی کنید و با کود مخصوص گلای اپاترمانی گرین یا پوکون هم تغذیه بشن همزمان…

 7. فائزه گفت:

  Attachment

  سلام مهندس این گل رو من پارسال هدیه گرفتم چون بزرگ شده خیلی ،حدود دوهفته هستش که جاشو عوض کردم (منظورم مکان قرارگیریشه)، نوک برگهاش داره زرد میشه علتش جابجاییه یا کم نوری؟حشره یا نشونه قارچ نداره ماهی یکبار هم بهش گرین میدم.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ به به عجب گل زیبایی دارید ، این الان باید بره توی بالکن یا تراس جایی که که خنکی هوا رو احساس کنه و با کود گرین گلدهی تغذیه کنید تا بره توی فاز گلدهی و برگهای قرمز تولید کنه ، اون زردی هم برای اینه که با اب لوله کشی اب دادید و کودم که دادید تجمع نمک کرده و باید با اسیدهیومیک ترکیب کنید اب رو ازین ببعد تا نمکهارو بشوره ببره بیرون و این زردی ادامه دار نشه

 8. نگار گفت:

  اقای سجادی قارچ کش سبز و سفید که بالاتر فرمودیدبزنم بهش تو فروشگاه موجود نیست، سیاه و سفید هست! اونو بگیرم بزنم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   بله همون خوبه فقط برچسبش عوض شده و سبز رنگ شده برای همین سبزو سفید میگن ولی ترکیب ۴ نوع قارچکش قوی و درجه یک هستش

 9. مونا گفت:

  سلام.وای خواهش میکنم کمکم کنین‌.من گلدون این گل روعوض کردم خاک باغچه وخاک برگ قاطی ریختم.الان پژمرده شده.میشه کاری کرد براش؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ خاک باغچه توش هزار تا مریضی هست !! چرا ریختید !؟ ریشه ها اسیب دیده هروقت خاکش خشک شد اب بدید و گردش هوا ایجاد کنید و جاش گرم نباشه تا درست بشه

 10. سلطانی گفت:

  سلام.خسته نباشید.ببخشید بنت قنسول من برگهاش داره زرد میشه.روی یک قسمت کوچیک از یکی از شاخه ها هم یک ماده چسبناکی مثل صمغ هستش.علتش و راه درمان رو میشه بگید؟؟؟؟
  سپاسگزارم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ببینید ابیاری زیاد و گردش هوای کم باعث این مشکل میشه اون صمغ ها ممکنه آفت باشن بهتره با سم گیاهتون رو سمپاشی کنید تا از بروز و طغیان آفت جلوگیری بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید