گل های آپارتمانی, گلهای گلدار آپارتمانی ۵۵۴ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۸ تیر ۱۳۹۲

معرفی بنت القنسول

بنت القنسول

نام انگلیسی

poinsettia

نام علمی

euphorbia pulcherrima

فارسی رایج

بنت القنسول

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

براکته ها و گل

رنج قیمت

20000

از خانواده

Euphorbiaceae

خاستگاه

مکزیک

سلام عرض میکنم خدمت همه دوستان امروز میخوام یک گل محبوب و زیبا رو که جدیدا وارد ایران شده رو بهتون معرفی کنم اول تاریخچه ی اونرو بعدا  نیازهاشو.دکتر پوینزتیا سفیر  آمریکا در مکزیک در سال ۱۸۲۵ اولین بار این گل را به آمریکا برد و به این علت  نام او را روی این گل نهادند.افسانه ی نام گذاری این گل به گل کریسمس این است که  در مکزیک ۲ خواهر و برادر به نام پدرو و پاپیتا  در خانواده فقیری در مکزیک زندگی میکردند در شب کریسمس که هرکس هدیه ای برای عیسی مسیح در کلیسا میبرد،این دو خواهر و برادر پولی برای هدیه خریدن نداشتند برای همین پاپیتا بسیار ناراحت بود ،برادرش  به او گفت اگر به کسی که دوستش داری هدیه ای از صمیم قلب و خالصانه بدهی او حتما خوشحال می شود ،پاپیتا قبول کرد و در راه رفتن به کلیسا از کنار جاده دسته ای علف هرز چید با خود به کلیسا برد با احترام جلوی تابوت عیسی مسیح گذاشت،ناگهان همه کسانی که در کلیسا بودن از دیدن صحنه ی معجزه حیرت زده شدند ودیدند که بین آن همه هدیه گران قیمت  به خواست خدا آن دسته علف هرز که خالصانه هدیه داده شده بود به دسته گلی زیبا با برگهای قرمز آتشین مبدل شد و از آن روز به بعد این گل برای تزیین کریسمس مرسوم شد.

گیاهی از تیره افوربیاسه  و بومی مکزیک است. این گیاه در مناطق حاره همیشه سبز است و در دیگر مناطق خزان کننده.این گیاه به خاطر نمایش گلهای درخشان زمستانه اش (در واقع کاسبرگ هایش) پرورش داده می شود .در نیم کره ی شمالی به عنوان گل مرسوم کریسمس  مورد استفاده قرار میگیرد،و گل آذین ان سیاتیوم و براکته های آن بزرگ  و رنگین بوده و روزکوتاه میباشد.در بنت القنسول آن چه بیشتر جلب توجه میکندوما به عنوان گل میبینیم،در واقع براکته ها هستند در این گیاه  گل زوتر از براکته ها بوجودمی آید و بایستی شرایط روز کوتاهی تا زمان ظهور گرده ها روی سیاتیوم فراهم باشد.وگرنه اگر بعد از گل آغازی و قبل از باز شدن گل،گیاه تحت شرایط روزبلند قرارگیرد،براکته ها نارس و سبز رنگ خواهند بود. گل بنت قنسول یا پوانزتیا دارای شیره ای سمی میباشد .که بایستی در زمان بریدن ساقه و یا چیدن گل آن دقت شود که دست خراش نداشته باشد و یا اینکه دست آلوده به شیره گیاه را به چشم و دهان نزنند که بسیار خطرناک است و باین منظور بهتر است برای جلوگیری از خروج شیره گیاه محل بریدگی ساقه بریده شده را درآب گرم ۴٠ درجه قرار دهند تا خروج و تراوش شیره گیاه قطع شود.

 

نیازها :

 

نور : این گیاه نور کامل میخواهد بهترین پنجره ، پنجره شمالی میباشداز اشعه مستقیم خورشید محافظت شود

دما : بهترین دما برای رشد و نموباید بالای ۱۵ درجه  باشد و دمای کمتر از آن موجب کندی رشد و نمو و کوچکی براکته ها میشود بین ۱۵ تا ۲۴ درجه مناسب است.بطورکل این گیاه در مناطق حاره همیشه سبز است و در دیگر مناطق خزان کننده.این گیاه به خاطر نمایش گلهای درخشان زمستانه اش (در واقع کاسبرگ هایش) پرورش داده می شود

تکثیر: از طریق کاشت قلمه های نُک شاخه ها که در فصل رشد گرفته می شود می توان تکثیرش کرد،اما آسان ترین روش تکثیر آن است که قلمه های سخت و خشبی را بعد از هرس درپاییز در گلدان بکارید.

ابیاری: بطور کل ۲ تا ۳ بار در هفته بسته به دمای اتاق ویا هر وقت سطح خاک خشک شد اقدام به آبیاری کنید زهکشی خاک را بازدید کنید

رطوبت : پر کردن زیر گلدانی  بهترین روش رطوبت دهی میباشد باغ شیشه ای توصیه میکندکه هرگز روی برگها آب نریزید!

خاک :مخلوطی از خاک باغچه  و خاک پیت  برای گیاه مناسب است

تغذیه : هنگام گلدهی گیاه را  با کود کامل  ماهی یکبار تغذیه کنید همچنین این گیاه به کمبود نیتروژن حساس است و کمبودآن باعث ریزش برگ میشود!

هرس: پس از پایان گلدهی در اردیبهشت برای تحریک جوانه زنی شاخه ها را تا ۱۵ سانتی متر هرس کنید.هرس دیگر،سبُک تر،در اواخر تابستان،به گل دهی کمک خواهد کرد.شیره ی شیر مانندش سخت تند است،لذا باید دستکش بپوشید و مواظب چشمانتان باشید.

 

عوارض و  درمان :

 

برگها درحالی که سبز است میریزد: بخاطر خیس شدن برگها هنگام آبیاری یا سردی هوا و تشنگی گیاه ویا کمبود ازت میباشد.البته در هنگام جابجایی از گلخلنه به منزل باید اجازه آداپته شدن به گیاه را داد!

گلدهی به تاخیر افتاده: کاهش درجه حرارت در پاییز موجب به تاخیر افتادن گل دهی میشود

شاخه ها بلند شده و برگ ها زردمیشود و میریزد : دلایل گوناگونی دارد ولی عمده آن نحوه قلمه زدن آن است هرچه قلمه ضخیم تر باشد گلها درشت تر وبهتر است قلمه ها در صبح زود گرفته شوند

رشد رویشی بیش از حد است : به دلیل گرفتن قلمه ها در بهار وتابستان است همچنین ممکن است به خاطر استفاده از کود شکری یا ازت زیاد باشد!

حاشیه برگها سوخته است : در اثر کمبود کلسیم میباشد

برگهای پایین زرد میشود: به دلیل آبیاری زیاد میباشد.این گیاه به کمبود ازت نیز حساس است ممکن است علت ریزش برگها کمبود ازت هم باشد!

براکته هابه سبز متمایل شده اند و دیگر قرمز نمی شوند : سبز شدن تدریجی براکته ها نشان دهنده ی پایان دوره گلدهی امسال می باشد و تا سال دیگر ویک دوره روز کوناهی دیگر باید صبر کرد!

برگ ها کوچک مانده و جوانه ها باز نمی شود: به دلیل کمبود مواد غذایی می باشد گیاه را ماهی یکبار خصوصا هنگام گلدهی با کود کامل تغذیه کنید!

شکل گل غیرعادی شده است :در این حالت جوانه های گل تشکیل شده و شروع به رشد و نمو می کنند و یکباره متوقف شده، شکل عادی گل از بین میرود و برعکس جوانه های زیرگل شروع به رشد می کنند. گیاهانی که این حالت در آنها دیده می شود باید در دمای ۱۵ شب کشت و کار شوند به علاوه باید تاریخ افزایش آنها تا آنجا که مقدور است به تأخیر افتد.

جوانه ی انتهایی میریزد : ریزش زود هنگام سیاتیوم در اثر کمبود کربو هیدرات ها برای نگهداری جوانه های گل اتفاق می افتد که ناشی از کمی نور، فاصله کم گیاهان، دمای بالای شبانه و تنش آبی می باشد.

 

بنت القنسول

بنت القنسول

 

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

می‌شکفتم ز طرب زان که چو گل بر لب جوی.....بر سرم سایه آن سرو سهی بالا بود

پیر گلرنگ من اندر حق ازرق پوشان......رخصت خبث نداد ار نه حکایت‌ها بود

دیدگاه های شما

554 پاسخ به "معرفی بنت القنسول"

 1. یک ایرانی مسلمان گفت:

  سلام و خدا قوت. من دیروز یه بنت القنسول خریدم. مطالب سایت شما رو چند بار خوندم ولی راستش دقیق متوجه نشدم شرایط نگهداریش چیه. خیلی سوال برام پیش اومد.میشه الان یه قلمه ازش بگیرم که اگه گیاهم خراب شدقلمه اشو داشته باشم؟ براکته چیه؟ گیاه من کلا سبزه. منظورتون از روز کوتاه چیه؟ شرمنده اینقد سوال پرسیدم.ممنون که حوصله میکنین.

 2. محمدجواد گفت:

  سلام .مهندس سجادی
  ممنونم از سایت خوبتون که واقعا عالی است. ممنون می شوم راهنمایی کنید.
  این بنت القنسول رو اواخر اسفند گذشته خریدم. اوایل خیلی قشنگ و شاداب بود، ولی الان خیلی کم برگ شده و بعضی از برگ هاش نیمه سبز، نیمه قرمزند.
  وقتی خریدم سه تا شاخه داشت، اما متاسفانه بعد از مدتی شئ ای افتاد روی یکی از شاخه هایش و از خاک بیرون امد. من ان را دوباره تو خاک گذاشتم اما بعد از یک مدت همه ی برگاش پژمرده شد و ریخت و خود شاخه هم یواش یواش سیاه شد که من مجبور شدم کندمش.
  حالا یک شاخه دیگه هم دوباره اینطوری شده و برگاش پژمرده شدن. به نظر شما باید چی کار کنم؟
  سمی یا کودی نیاز ندارد ؟ خاکش یا گلدانش مشکل ندارد؟
  خیلی ممنون

  • محمدجواد گفت:

   Attachment

   این هم تصویرش

  • نگار گفت:

   آب زیاد بهش نمیدید؟ نور اش چطوره؟ اجازه بدید خاکش یکم رطوبت از دست بده سپس ابیاری کنید. من تو زمستان هفته ایی یک بار هم میشد ابیاری نمیکردم. چون محیط گلخونه بسته بود تبخیر خیلی کم بود

 3. حدیث گفت:

  رو سطح خاک بنت قنسولم هی پشه میاد 🙁
  هر چیم میکشمون بازم میان چیکار کنم ؟ 🙁

 4. نگار گفت:

  Attachment

  سلام اقای سجادی، وقتتون بخیر ممنون که همیشه جواب کاربر هارو میدید
  جناب پارسال یک بنت قنسول خریدم ولی تاحالا هرس اش نکردم، حتی همون اواخر اردیبهشت که فرمودید، ترسیدم خرابش کنم. عجالتا الان رشد اش خیلی خوب و زیاده از زمان خریدنش چند برابر شده و باز هم نمیدونم هرس سبک اخر پاییز چگونه باید باشه. ممنون میشم توضیح مختصری روی عکس زیر بفرمایید که ایا این گیاه هرس لازم داره و اگه داره چقدر از سر هر شاخه رو کوتاه کنم.؟ همش ترسم از اینه که خرابش کنم. ارتفاع تقریبش الان نیم متر هست

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ ببنیید تا نصف هرسش کنید و با کودهای گرین یا پوکون تغذیش کنید ، اخر تابستون طبق دستور گلدهی عمل کنید تا قرمز بشن…

   • نگار گفت:

    ببخشید یه سوال دیگه هم داشتم، این گیاه هم مثل حسن یوسف هست؟ یعنی از هرجا هرس بشه دو تا شاخه در میاره؟

 5. نگار گفت:

  Attachment

  اینم عکس دوم از پست قبل که خدمتتون عارض شدم. سپاس از وقتی که میذارید.

 6. نگار گفت:

  Attachment

  سلام مجدد اقای سجادی، همونطور ک فرمودید من چندتا شاخه اش رو فعلا قلمه زدم، این وسط دیدم ریشه هاش به سطح رسیدن گلدون رو هم تعویض کردم. تو این فرایند متاسفانه یک چهارم ریشه ها ته گلدون قبلی چسبید. خاگ گلدون جدید رو هم مخلوطی از خاک هلندی و بستر اماده کاشت گذاشتم. چندتا موجود سفید زیر برگها رژه میرفتن که یه سم اماده ، مخلوطی از قارچ کش و مالاتیون خریده بودم بهشون زدم. متاسفانه داره برگهاش با شدت زیادی حالت سوختگی و جمع شدن، و همچنین لکه های سفید گرفته، و ریزش خیلی زیادی داره.
  لطفا کمکم کنید. نمیدونم شاید تو غلظت سم پاشی کمی زیاده روی کرده باشم.

  سپاس از وقتی ک میگذارید.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ ببینید سم سوزی پیدا کرده باید صبر کنید گیاه یه سری برگهای اسیب دیده رو بریزه تا دوباره درست بشه ، و برگ جدید بزنه برگای خراب رو خودتون دستی بکنید و گلتون رو تغذیه کنید تا درست بشه گردش هوا هم براش ایجاد کنید

 7. زهره گفت:

  سلام بنت قنسول من یهویی داره پژمرده میشه قبلا مگس سفید داشت که تقریبا تموم شدن کود وآبش هم به موقع است جزیره هم براش درست کردم البته این پژمردگی بعد از کودهی بود ولی یک گلدون دیگم اینطور نشده

 8. زهره گفت:

  سلام خوبین بنت قنسول من شاخه وبرگ کامل داره پلاسیده میشه این اتفاق بعد از کودهی شد چیکار کنم

 9. زهره گفت:

  Attachment

  این هم عکس گلهام

 10. زهره گفت:

  Attachment

  این یکی وضعش خراب تره

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   این قارچ زده عزیزم کلا بندازید دور ، آفتابه خرج لحیمه دیگه… داره فصلش میاد دوباره یکی بهتر بخرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید