گل های آپارتمانی, گلهای گلدار آپارتمانی ۵۳۷ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۸ تیر ۱۳۹۲

معرفی بنت القنسول

بنت القنسول

نام انگلیسی

poinsettia

نام علمی

euphorbia pulcherrima

فارسی رایج

بنت القنسول

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

براکته ها و گل

رنج قیمت

20000

از خانواده

Euphorbiaceae

خاستگاه

مکزیک

سلام عرض میکنم خدمت همه دوستان امروز میخوام یک گل محبوب و زیبا رو که جدیدا وارد ایران شده رو بهتون معرفی کنم اول تاریخچه ی اونرو بعدا  نیازهاشو.دکتر پوینزتیا سفیر  آمریکا در مکزیک در سال ۱۸۲۵ اولین بار این گل را به آمریکا برد و به این علت  نام او را روی این گل نهادند.افسانه ی نام گذاری این گل به گل کریسمس این است که  در مکزیک ۲ خواهر و برادر به نام پدرو و پاپیتا  در خانواده فقیری در مکزیک زندگی میکردند در شب کریسمس که هرکس هدیه ای برای عیسی مسیح در کلیسا میبرد،این دو خواهر و برادر پولی برای هدیه خریدن نداشتند برای همین پاپیتا بسیار ناراحت بود ،برادرش  به او گفت اگر به کسی که دوستش داری هدیه ای از صمیم قلب و خالصانه بدهی او حتما خوشحال می شود ،پاپیتا قبول کرد و در راه رفتن به کلیسا از کنار جاده دسته ای علف هرز چید با خود به کلیسا برد با احترام جلوی تابوت عیسی مسیح گذاشت،ناگهان همه کسانی که در کلیسا بودن از دیدن صحنه ی معجزه حیرت زده شدند ودیدند که بین آن همه هدیه گران قیمت  به خواست خدا آن دسته علف هرز که خالصانه هدیه داده شده بود به دسته گلی زیبا با برگهای قرمز آتشین مبدل شد و از آن روز به بعد این گل برای تزیین کریسمس مرسوم شد.

گیاهی از تیره افوربیاسه  و بومی مکزیک است. این گیاه در مناطق حاره همیشه سبز است و در دیگر مناطق خزان کننده.این گیاه به خاطر نمایش گلهای درخشان زمستانه اش (در واقع کاسبرگ هایش) پرورش داده می شود .در نیم کره ی شمالی به عنوان گل مرسوم کریسمس  مورد استفاده قرار میگیرد،و گل آذین ان سیاتیوم و براکته های آن بزرگ  و رنگین بوده و روزکوتاه میباشد.در بنت القنسول آن چه بیشتر جلب توجه میکندوما به عنوان گل میبینیم،در واقع براکته ها هستند در این گیاه  گل زوتر از براکته ها بوجودمی آید و بایستی شرایط روز کوتاهی تا زمان ظهور گرده ها روی سیاتیوم فراهم باشد.وگرنه اگر بعد از گل آغازی و قبل از باز شدن گل،گیاه تحت شرایط روزبلند قرارگیرد،براکته ها نارس و سبز رنگ خواهند بود. گل بنت قنسول یا پوانزتیا دارای شیره ای سمی میباشد .که بایستی در زمان بریدن ساقه و یا چیدن گل آن دقت شود که دست خراش نداشته باشد و یا اینکه دست آلوده به شیره گیاه را به چشم و دهان نزنند که بسیار خطرناک است و باین منظور بهتر است برای جلوگیری از خروج شیره گیاه محل بریدگی ساقه بریده شده را درآب گرم ۴٠ درجه قرار دهند تا خروج و تراوش شیره گیاه قطع شود.

 

نیازها :

 

نور : این گیاه نور کامل میخواهد بهترین پنجره ، پنجره شمالی میباشداز اشعه مستقیم خورشید محافظت شود

دما : بهترین دما برای رشد و نموباید بالای ۱۵ درجه  باشد و دمای کمتر از آن موجب کندی رشد و نمو و کوچکی براکته ها میشود بین ۱۵ تا ۲۴ درجه مناسب است.بطورکل این گیاه در مناطق حاره همیشه سبز است و در دیگر مناطق خزان کننده.این گیاه به خاطر نمایش گلهای درخشان زمستانه اش (در واقع کاسبرگ هایش) پرورش داده می شود

تکثیر: از طریق کاشت قلمه های نُک شاخه ها که در فصل رشد گرفته می شود می توان تکثیرش کرد،اما آسان ترین روش تکثیر آن است که قلمه های سخت و خشبی را بعد از هرس درپاییز در گلدان بکارید.

ابیاری: بطور کل ۲ تا ۳ بار در هفته بسته به دمای اتاق ویا هر وقت سطح خاک خشک شد اقدام به آبیاری کنید زهکشی خاک را بازدید کنید

رطوبت : پر کردن زیر گلدانی  بهترین روش رطوبت دهی میباشد باغ شیشه ای توصیه میکندکه هرگز روی برگها آب نریزید!

خاک :مخلوطی از خاک باغچه  و خاک پیت  برای گیاه مناسب است

تغذیه : هنگام گلدهی گیاه را  با کود کامل  ماهی یکبار تغذیه کنید همچنین این گیاه به کمبود نیتروژن حساس است و کمبودآن باعث ریزش برگ میشود!

هرس: پس از پایان گلدهی در اردیبهشت برای تحریک جوانه زنی شاخه ها را تا ۱۵ سانتی متر هرس کنید.هرس دیگر،سبُک تر،در اواخر تابستان،به گل دهی کمک خواهد کرد.شیره ی شیر مانندش سخت تند است،لذا باید دستکش بپوشید و مواظب چشمانتان باشید.

 

عوارض و  درمان :

 

برگها درحالی که سبز است میریزد: بخاطر خیس شدن برگها هنگام آبیاری یا سردی هوا و تشنگی گیاه ویا کمبود ازت میباشد.البته در هنگام جابجایی از گلخلنه به منزل باید اجازه آداپته شدن به گیاه را داد!

گلدهی به تاخیر افتاده: کاهش درجه حرارت در پاییز موجب به تاخیر افتادن گل دهی میشود

شاخه ها بلند شده و برگ ها زردمیشود و میریزد : دلایل گوناگونی دارد ولی عمده آن نحوه قلمه زدن آن است هرچه قلمه ضخیم تر باشد گلها درشت تر وبهتر است قلمه ها در صبح زود گرفته شوند

رشد رویشی بیش از حد است : به دلیل گرفتن قلمه ها در بهار وتابستان است همچنین ممکن است به خاطر استفاده از کود شکری یا ازت زیاد باشد!

حاشیه برگها سوخته است : در اثر کمبود کلسیم میباشد

برگهای پایین زرد میشود: به دلیل آبیاری زیاد میباشد.این گیاه به کمبود ازت نیز حساس است ممکن است علت ریزش برگها کمبود ازت هم باشد!

براکته هابه سبز متمایل شده اند و دیگر قرمز نمی شوند : سبز شدن تدریجی براکته ها نشان دهنده ی پایان دوره گلدهی امسال می باشد و تا سال دیگر ویک دوره روز کوناهی دیگر باید صبر کرد!

برگ ها کوچک مانده و جوانه ها باز نمی شود: به دلیل کمبود مواد غذایی می باشد گیاه را ماهی یکبار خصوصا هنگام گلدهی با کود کامل تغذیه کنید!

شکل گل غیرعادی شده است :در این حالت جوانه های گل تشکیل شده و شروع به رشد و نمو می کنند و یکباره متوقف شده، شکل عادی گل از بین میرود و برعکس جوانه های زیرگل شروع به رشد می کنند. گیاهانی که این حالت در آنها دیده می شود باید در دمای ۱۵ شب کشت و کار شوند به علاوه باید تاریخ افزایش آنها تا آنجا که مقدور است به تأخیر افتد.

جوانه ی انتهایی میریزد : ریزش زود هنگام سیاتیوم در اثر کمبود کربو هیدرات ها برای نگهداری جوانه های گل اتفاق می افتد که ناشی از کمی نور، فاصله کم گیاهان، دمای بالای شبانه و تنش آبی می باشد.

 

بنت القنسول

بنت القنسول

 

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

می‌شکفتم ز طرب زان که چو گل بر لب جوی.....بر سرم سایه آن سرو سهی بالا بود

پیر گلرنگ من اندر حق ازرق پوشان......رخصت خبث نداد ار نه حکایت‌ها بود

دیدگاه های شما

537 پاسخ به "معرفی بنت القنسول"

 1. مریم گفت:

  سلامی دوباره.
  ابیاریش یک بار درهفته هست و جوری آبش نمیدم که اضافیش از زیر گلدون خارج بشه
  و ایمکه پشت پنجره هست ولی پنجره اکثر اوقات باز بوده.پس سردش شده؟؟؟حالش خوب میشه؟؟؟

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ یه دلیلی باعث این شوک شده ، مثه سرما یا افت ناگهانی دما باعث ریزش دما میشه ! بزارید شرایط استیبل بشه دوباره جوونه میزنه

 2. رویا گفت:

  سلام و عرض ادب
  گلدونم فعلا” که گل داره اما همینکه دست به گلهاش میزنم یا تکون میخوره گلهاش میریزه .البته همه برگاهش ریخته.
  آیا برای اینکه گلدهی تداوم داشته باشه باید کود های گلدهی به گلدونمون بدهیم ؟ کود مخصوص گیاهان آپارتمانی کافیه

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بله باید کوددهی دو هفته یبار داشته باشید رقیق، ولی آبیاری رو دقت کنید زیاد نباشه چون باعث ریزش میشه !خاکش خشک شد ابیاری کنید تا سیراب بشه ،کم ابی هم باعث ریزش میشه

 3. رحمانی گفت:

  سلام گل من برگهاش لوله شده و حشرات سفیدی رو هم روش دیدم که پرواز میکنن . لطفا بگین چیکار کنم . گلم داره از بین میره

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیمز خوبی شما؟ ببرید حموم ، یه سم دیازینون تهیه کنید سر آبپاش رو ریز کنید طوری که اب پودر بشه ، بعد سم رو اسپری کنید روی برگ !

 4. رویا گفت:

  سلام آقای مهندس
  به نظرتون کود گلدهی بهتره یا کود گیاهان آپارتمانی؟

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ الان باید بهش کود گلهای اپارتمانی بدید گلدهی برای الان نیست !

 5. Zahra گفت:

  سلام وقت شما بخیر.. زیر وروی برگهای بنت قنسول ام پر از حشرات ریز سفید رنگ هست وبرگها براق و چسبنده شده .. لطفا منو راهنمایی کنید.. و اگر گیاهم رو کنار گلدون های دیگه ام نگه داری کنم مشکلی برای انها پیش نمیاد؟؟ممنونم از توجه شما

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ مگس سفید هستش ببرید گلتون رو توی حموم یه سم دیازینون تهیه کنید از فروشگاه ما نازل آسپری رو ریز تر کنید تا قطرات اب ریز بشن در حد مه پاشی بشن ! بعد زیر و روی برگها رو سمپاشی کنید و صبر کنید یک ساعت تا همه افات از بین برن.

 6. رویا گفت:

  سلام آقای مهندس
  فرمودید الان نباید کود گلدهی بدهیم با وجود اینکه
  بنت قنسول گیاهی است که توی زمستون گل میده الان فصل گلدهیشه

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بنت القنسول با کود روی گل نمیره با شب های بلند روی گل میره ، الان باید کود تقویتی بهش بدید فقط تا گلاش رو نریزه !

 7. رویا گفت:

  با سلام
  ببخشید فراموش کردم بگم گلها حاشیه شون سیاه شده و یکی دو تا برگ سبز روی گلبرگهای قرمز در آورده است .

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام خوبی شما؟ نورتون کمه و ابیاری هم احتمالا زیاده جاشم سرد نباشه که این دوعامل باعث سیاهی برگ میشه

 8. رویا گفت:

  سلام مهندس
  وقتی برگ یبز درمباره یعنی دیگه گلدهیش تموم شده؟

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ان گل بعد از عید دیگه گلش تمومه و سبز میشه به مرور، ولی الانم برگاش قرمزه! بهش کود بدید کامل، نورش زیاد باشه نباید مشکلی داشته باشه !

 9. شیما گفت:

  سلام صبح بخیرو شادی
  جناب مهندس من این گل ۱ ماه خریدم ودر اتاقی جنوبی نزدیک پنچره است (البته پرده کشیده است که آفتاب مستقیم نخوره) تمام گلهامو با آب جوشیده سر شده آبیاری میکنم اما این گلم شادابی قبل نداره وباوجود اینکه از کنار ویا از طریق زیر گلدانی آبیاری میکنم مدتیه نوک برگها سیاه ورنگ قرمز برگها به قرمز تیره تبدیل شده
  بازم مثل قبل به راهنمایتون احتیاج دارم لطفا کمکم کنید مشکل گلم برطرف کنم

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ اگه گلتون خوب سیراب میشه ، مشکل کمبود مواد غذایی داره ! ضمن اینکه باید تهویه ای هم براش ایجاد بشه یعنی هوای تازه بهش برسه برای جذب بهتر مواد از خاک خیلی کمکش میکنه ! تغذیه کنید حتما دوهفته یبار و یبار با اب تخم مرغ ابپز ابیاری کنید.

 10. شیما گفت:

  ممنون موردهای سیراب شدن وتهویه را رعایت میکنم ولی آب تخم نرغ آپز متاسفانه اطلاع نداشتم ممنون از کمکتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید