گل های آپارتمانی, گلهای گلدار آپارتمانی ۵۵۹ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱۸ تیر ۱۳۹۲

معرفی بنت القنسول

بنت القنسول

نام انگلیسی

poinsettia

نام علمی

euphorbia pulcherrima

فارسی رایج

بنت القنسول

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

براکته ها و گل

رنج قیمت

20000

از خانواده

Euphorbiaceae

خاستگاه

مکزیک

سلام عرض میکنم خدمت همه دوستان امروز میخوام یک گل محبوب و زیبا رو که جدیدا وارد ایران شده رو بهتون معرفی کنم اول تاریخچه ی اونرو بعدا  نیازهاشو.دکتر پوینزتیا سفیر  آمریکا در مکزیک در سال ۱۸۲۵ اولین بار این گل را به آمریکا برد و به این علت  نام او را روی این گل نهادند.افسانه ی نام گذاری این گل به گل کریسمس این است که  در مکزیک ۲ خواهر و برادر به نام پدرو و پاپیتا  در خانواده فقیری در مکزیک زندگی میکردند در شب کریسمس که هرکس هدیه ای برای عیسی مسیح در کلیسا میبرد،این دو خواهر و برادر پولی برای هدیه خریدن نداشتند برای همین پاپیتا بسیار ناراحت بود ،برادرش  به او گفت اگر به کسی که دوستش داری هدیه ای از صمیم قلب و خالصانه بدهی او حتما خوشحال می شود ،پاپیتا قبول کرد و در راه رفتن به کلیسا از کنار جاده دسته ای علف هرز چید با خود به کلیسا برد با احترام جلوی تابوت عیسی مسیح گذاشت،ناگهان همه کسانی که در کلیسا بودن از دیدن صحنه ی معجزه حیرت زده شدند ودیدند که بین آن همه هدیه گران قیمت  به خواست خدا آن دسته علف هرز که خالصانه هدیه داده شده بود به دسته گلی زیبا با برگهای قرمز آتشین مبدل شد و از آن روز به بعد این گل برای تزیین کریسمس مرسوم شد.

گیاهی از تیره افوربیاسه  و بومی مکزیک است. این گیاه در مناطق حاره همیشه سبز است و در دیگر مناطق خزان کننده.این گیاه به خاطر نمایش گلهای درخشان زمستانه اش (در واقع کاسبرگ هایش) پرورش داده می شود .در نیم کره ی شمالی به عنوان گل مرسوم کریسمس  مورد استفاده قرار میگیرد،و گل آذین ان سیاتیوم و براکته های آن بزرگ  و رنگین بوده و روزکوتاه میباشد.در بنت القنسول آن چه بیشتر جلب توجه میکندوما به عنوان گل میبینیم،در واقع براکته ها هستند در این گیاه  گل زوتر از براکته ها بوجودمی آید و بایستی شرایط روز کوتاهی تا زمان ظهور گرده ها روی سیاتیوم فراهم باشد.وگرنه اگر بعد از گل آغازی و قبل از باز شدن گل،گیاه تحت شرایط روزبلند قرارگیرد،براکته ها نارس و سبز رنگ خواهند بود. گل بنت قنسول یا پوانزتیا دارای شیره ای سمی میباشد .که بایستی در زمان بریدن ساقه و یا چیدن گل آن دقت شود که دست خراش نداشته باشد و یا اینکه دست آلوده به شیره گیاه را به چشم و دهان نزنند که بسیار خطرناک است و باین منظور بهتر است برای جلوگیری از خروج شیره گیاه محل بریدگی ساقه بریده شده را درآب گرم ۴٠ درجه قرار دهند تا خروج و تراوش شیره گیاه قطع شود.

 

نیازها :

 

نور : این گیاه نور کامل میخواهد بهترین پنجره ، پنجره شمالی میباشداز اشعه مستقیم خورشید محافظت شود

دما : بهترین دما برای رشد و نموباید بالای ۱۵ درجه  باشد و دمای کمتر از آن موجب کندی رشد و نمو و کوچکی براکته ها میشود بین ۱۵ تا ۲۴ درجه مناسب است.بطورکل این گیاه در مناطق حاره همیشه سبز است و در دیگر مناطق خزان کننده.این گیاه به خاطر نمایش گلهای درخشان زمستانه اش (در واقع کاسبرگ هایش) پرورش داده می شود

تکثیر: از طریق کاشت قلمه های نُک شاخه ها که در فصل رشد گرفته می شود می توان تکثیرش کرد،اما آسان ترین روش تکثیر آن است که قلمه های سخت و خشبی را بعد از هرس درپاییز در گلدان بکارید.

ابیاری: بطور کل ۲ تا ۳ بار در هفته بسته به دمای اتاق ویا هر وقت سطح خاک خشک شد اقدام به آبیاری کنید زهکشی خاک را بازدید کنید

رطوبت : پر کردن زیر گلدانی  بهترین روش رطوبت دهی میباشد باغ شیشه ای توصیه میکندکه هرگز روی برگها آب نریزید!

خاک :مخلوطی از خاک باغچه  و خاک پیت  برای گیاه مناسب است

تغذیه : هنگام گلدهی گیاه را  با کود کامل  ماهی یکبار تغذیه کنید همچنین این گیاه به کمبود نیتروژن حساس است و کمبودآن باعث ریزش برگ میشود!

هرس: پس از پایان گلدهی در اردیبهشت برای تحریک جوانه زنی شاخه ها را تا ۱۵ سانتی متر هرس کنید.هرس دیگر،سبُک تر،در اواخر تابستان،به گل دهی کمک خواهد کرد.شیره ی شیر مانندش سخت تند است،لذا باید دستکش بپوشید و مواظب چشمانتان باشید.

 

عوارض و  درمان :

 

برگها درحالی که سبز است میریزد: بخاطر خیس شدن برگها هنگام آبیاری یا سردی هوا و تشنگی گیاه ویا کمبود ازت میباشد.البته در هنگام جابجایی از گلخلنه به منزل باید اجازه آداپته شدن به گیاه را داد!

گلدهی به تاخیر افتاده: کاهش درجه حرارت در پاییز موجب به تاخیر افتادن گل دهی میشود

شاخه ها بلند شده و برگ ها زردمیشود و میریزد : دلایل گوناگونی دارد ولی عمده آن نحوه قلمه زدن آن است هرچه قلمه ضخیم تر باشد گلها درشت تر وبهتر است قلمه ها در صبح زود گرفته شوند

رشد رویشی بیش از حد است : به دلیل گرفتن قلمه ها در بهار وتابستان است همچنین ممکن است به خاطر استفاده از کود شکری یا ازت زیاد باشد!

حاشیه برگها سوخته است : در اثر کمبود کلسیم میباشد

برگهای پایین زرد میشود: به دلیل آبیاری زیاد میباشد.این گیاه به کمبود ازت نیز حساس است ممکن است علت ریزش برگها کمبود ازت هم باشد!

براکته هابه سبز متمایل شده اند و دیگر قرمز نمی شوند : سبز شدن تدریجی براکته ها نشان دهنده ی پایان دوره گلدهی امسال می باشد و تا سال دیگر ویک دوره روز کوناهی دیگر باید صبر کرد!

برگ ها کوچک مانده و جوانه ها باز نمی شود: به دلیل کمبود مواد غذایی می باشد گیاه را ماهی یکبار خصوصا هنگام گلدهی با کود کامل تغذیه کنید!

شکل گل غیرعادی شده است :در این حالت جوانه های گل تشکیل شده و شروع به رشد و نمو می کنند و یکباره متوقف شده، شکل عادی گل از بین میرود و برعکس جوانه های زیرگل شروع به رشد می کنند. گیاهانی که این حالت در آنها دیده می شود باید در دمای ۱۵ شب کشت و کار شوند به علاوه باید تاریخ افزایش آنها تا آنجا که مقدور است به تأخیر افتد.

جوانه ی انتهایی میریزد : ریزش زود هنگام سیاتیوم در اثر کمبود کربو هیدرات ها برای نگهداری جوانه های گل اتفاق می افتد که ناشی از کمی نور، فاصله کم گیاهان، دمای بالای شبانه و تنش آبی می باشد.

 

بنت القنسول

بنت القنسول

 

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

می‌شکفتم ز طرب زان که چو گل بر لب جوی.....بر سرم سایه آن سرو سهی بالا بود

پیر گلرنگ من اندر حق ازرق پوشان......رخصت خبث نداد ار نه حکایت‌ها بود

دیدگاه های شما

559 پاسخ به "معرفی بنت القنسول"

 1. بنفشه گفت:

  سلام. وقت شما بخیر
  من زمستان گلدان بنت القنسول رو خریدم. رنگش ابتدا قرمز بود به مرور زمان قرمز کمرنگ شد با توجه به گرم شدن هوا به بالکن در هوای آزاد انتقال دادم. باز هم قرمز کمرنگ هست و گیاه من همیشه خاک اش خشک هست و نیاز به آب داره . ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید با کوتاه شدن طول روز اینا قرمز میشن روز بلند بشه سبز میشن و باید صبر کنید دوباره تا کوتاه شدن مجدد طول روز، البته توی اتاق نباشه و باید بیرون باشه تا شبو روزو حس کنه

 2. خیلی ممنون از سایت عایتون
  تاحالا اسمشم نشنیده بودم 🙂
  ممنون

 3. azadeh گفت:

  سلام خسته نباشید روی گل بنت من شپشک های ریز سفیدی وجود داره که زیاد نیستن چکار باید انجام بدم هرچند روز یکبار هم برگهاش می افته

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ اولا با تغذیه گلتون همیشه مقاوم نگهدارید! دوما الان با یه سم مخصوص شپشک از فروشگاه ما یا کونفیدور سمپاشی کنید تا درست بشه ! تهویه و نور اب هم میزون باشه تا تابستون رو به سلامت بگذرونه

 4. azadeh گفت:

  مجددا سلام خسته نباشید ممنون از راهنماییتون فقط با چه کودی تغذیه میشه؟

 5. کیهان گفت:

  Attachment

  سلام جناب مهندس وقتتون بخیر ممنون از مطالب جامع و کاملتون
  من حدود یک هفتست که بنت قنسول خریدم از اون روز تا الان برگهای زیرینش زرد می شن و میریزن و روی برگهای قرمزش لکه های سفید افتاده . لطفا راهنمایی بفرمایید چکار کنم؟
  شرایط نگهداریش: از هفته پیش دومرتبه ابیاری کردم سطح خاکش مرطوب هست – نور بسیار خوبی داره در طول روز ۶-۷ ساعت هوای آزلد از کناره پنجره بهش می خوره.
  ممنونم

  • کیهان گفت:

   Attachment

   یه عکس دیگه هم می فرستم شاید بهتر بتونید نظر بدید ممنونم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما 🙂 ؟ تغذیه چطوره؟ کود میدید بهش؟ ابش کم نیست؟ زیاد نیست خیلی؟ اب زیاد میدید با توجه به تصویری که من میبینم ! اب رو کمتر کنید بین دو اب خاک مرطوب نباشه ! خشک بشه ! تهویه زیاد بشه و یه سم قارچکش روی بوته اسپری بشه تا جلوی سفید شدن و لکه دار شدن رو بگیره..

   • کیهان گفت:

    Attachment

    سلام خیلی خیلی ممنون از وقتی که می ذارید و راهنماییاتون. فروشنده به من گفت خاکش باید همیشه مرطوب باشه من تو این یه هفته فقط ۲ استکان بهش آب دادم – هنوز هیچ کودی ندادم از دیروز دوتا دیگه از برگهای پایینش زرد و خشک شدن و فکر میکنم یه ساقه اصلیش هم رو به زرد شدن میره همین الان که عکس گرفتم دوتا از برگهای جوونش زرد شده بودند و افتادن (بدون اینکه خشک باشن) لطفا بفرمایید چطور از سم قارچکش استفاده کنم ممنونم

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما 🙂 ؟ فروشنده گوه خورد همچین حرفی زد
     بهتره گلتون رو بذراید توی راه پله یا تراس یا جایی که هوای تازه ترددد داشته باشه و اینکه بین دو اب باید خاک خشک بشه و خوب سیراب بشه ! ما نمیگیم اب زیاد یا کم بدید ما میگیم به اندازه اب بدید تا گل نه تشنه بمونه نه بگنده ! گیاه شما الان خاک مناسب نبست ! کوکوپیت رو زور چپون کردده توی گلدون باید گلدون رو با خاک مخصوص کاشت عوض کنید و تهویه لازم رو فراهم کنید براش !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید