گیاهان پوششی و رونده ۱۳ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۹ دی ۱۳۹۲

معرفی اپیمدیوم

اپیمدیوم

نام انگلیسی

Barrenwotr و Bishop’s mirt

نام علمی

Epimedium sp

فارسی رایج

اپیمدیوم

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

رنج قیمت

از خانواده

Berberidaceae

خاستگاه

گونه های وحشی آن بومی چین و ژاپن و کره و مدیترانه هستند

 

   گیاهی دائمی ریزوم‌دار، همیشه‌سبز یا خزان‌دار از مناطق مدیترانه‌ای تا معتدله شرق آسیا است که نقش و نگار برگ‌ها و ظاهر زیبای گل‌های بهاره، آن را به گیاه پوششی با رشد کم تا متوسط برای محل‌های کوچک تبدیل کرده است. می‌توان آن را در محل‌های سایه و درخت‌کاری شده همراه با آزالیا، کلماتیس و دیگر گیاهانی که خاک‌های اسیدی را می‌پسندند کشت کرد.

    از شبکه فشرده ساقه‌های زیرزمینی دمبرگ‌های سیمی و نازک خارج شده که حامل برگچه‌های چرمی قلبی شکل با حاشیه کم و بیش خاردار، به طول ۵/۷ سانتی‌متر است که در رشد جدیدی بهاره به رنگ صورتی متمایل به برنزی بوده و در پاییز برنزی می‌شوند. گل‌ها بصورت خوشه‌های تنک ظاهر می‌شوند که هر گل شامل ۴ کاسبرگ (در یک چیدمان ستاره مانند) است که گل حقیقی را که دارای گلبرگ‌های ممیزدار است احاطه کرده است.

 

    Bishop’s hat) E. grandiflorum ) : بومی چین، ژاپن و کره است. خزان‌دار، گل‌های آویزان بهقطر ۵/۲ تا ۵ سانتی‌متر با ترکیبی از رنگ‌هایقرمز، بنفش و سفید دارد. هر برگ به طول ۳۰ سانتی‌متر و مرکب از ۹ برگچه به طول ۳ تا ۶ سانتی‌متر است. ارتفاع گل‌ها و برگساره به ۳۰ سانتی‌متر می‌رسد.

 

اپیمدیوم

اپیمدیوم

 

    E.pinnatum :بومی شمال ایران، همیشه‌سبز، گل‌ها به رنگ زرد با مهمیزهای ارغوانی متمایل به قهوه‌ای است. ارتفاع آن به ۳۷ سانتی‌متر می‌رسد.

 

اپیمدیوم

اپیمدیوم

    E. rubrum  :خزان‌دار، برگ‌ها در جوانی به رنگ قرمز و در پاییز به قرمز و قهوه‌ای متمایل به قرمز تغییر رنگ داده و به همین شکل باقی می‌مانند. گل‌ها به رنگ قرمز لاکی یا زرد به قطر ۲ سانتی‌متر با مهمیز‌های کوتاه هستند.

اپیمدیوم

اپیمدیوم

 

 

نیازها: به سرما مقاوم است اما گل‌ها و برگ‌ها در اثر سرما آسیب می‌بینند. در محل سایه رشد کرده و به خاک حاصلخیز غنی از مواد آلی،‌ مرطوب اما با زهکشی خوب نیاز دارد. گیاهان باید با فاصله ۳۰ سانتی‌متر کشت شوند.

افزایش: با کاشت بذر و یا تقسیم بوته قابل افزایش است. تقسیم بوته در پاییز یا بعد از گلدهی انجام می‌شود. می‌توان قلمه‌های ریزوم را در زمستان، در گلخانه ریشه‌دار کرده و بعد از رفع خطر سرما به بیرون منتقل کرد.

 

گل اپیمدیوم

گل اپیمدیوم

باغ شیشه‌ای

و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ……

دیدگاه های شما

13 پاسخ به "معرفی اپیمدیوم"

 1. دانیال گفت:

  Attachment

  سلام وقتتون بخیر من یه گیاهی خریدم که شکلش شبیه همین گیاهی هست بالای این صفحه گذاشتین.میخواستم راهنماییم کنید لطفا اسم این گیاه چیه؟با تشکر

 2. Naghmeh گفت:

  سلام، من کلماتیس را سرچ کردم ولی این گیاه آمد!! شما میدانید کلماتیس را از کجا می شود تهیه کرد و شرایط نگهداریش چیست؟ ممنون

 3. مهدی گفت:

  سلام خدمت آقای مهندس و تبریک بابت سایت بسیار کاملتون
  امکان داره که گیاه اپیمدیوم را در بالکن منطقه گرم و خشک مثل اصفهان کاشت. البته تو گلدون باغچه ای؟

 4. آرام گفت:

  سلام.بالکن من نورگیر ،می خواستم راهنمایی کنید چه گیاهانی مناسب فضای بیرونی خونه هستن؟ممنون میشم چند گیاه چهار فصل مناسب بالکن رومعرفی کنید…..باتشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید