کاکتوس ها ۴۳۰ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۳۰ مرداد ۱۳۹۳

معرفی آلوئه ورا

آلوئه ورا

نام انگلیسی

Aloe vera

نام علمی

Aloe sp

فارسی رایج

آلوئه ورا

فارسی اصیل

صبرزرد

معیار زیبایی

رنج قیمت

5000

از خانواده

Xanthorrhoeaceae(دسته بندی جدید)

خاستگاه

جنوب آفریقا

 

سلام دوستان عزیز خیلی خوش اومدین به سایت باغ شیشه ای صفا آوردین من سجادی هستم کارشناس گیاهان زینتی و فضای سبز.امروز میخوام بهتون یک گیاه محبوب آلوئه ورا رو معرفی کنم گیاهی که بیشتر به خاطر خاصیت داروییش و بعد زینتیش نگهداری میشه گیاه خیلی خیلی مقاوم و سخت جون.اولا بومی آفریقاجزو گیاهان گوشتی و آبدار هستش، برگ‌های ضخیم، نیزه‌ای و بزرگ داره و پشت سر هم به‌صورت طوقه‌ای قرار دارند. در بعض گونه‌ها برگ ابلق بوده یا به نقاط یا نوارهایی با رنگ متفاوت تزیین شده است. گل‌های آن به رنگ قرمز، نارنجی و زرد و استوانه تا سه‌گوش، زنگوله‌ای و یا لوله‌ای شکل است که در اکثر گونه‌ها به‌صورت واژگون روی ساقه گل‌دهنده قرار دارند.یک گونه ی زینتی هم به نام شاخ بزی داره که نباید با این اشتباه گرفت. آلوئه را نظیر کاکتوس باید همیشه در آفتاب نگهداری کرد.اسم دیگه این گل صبر زرد هستش که به خاطر اینکه این گل نماد وگل مخصوص خیلی ببخشید بهشت زهرا برای روی قبور استفاده میشه به این نام شهرت پیدا کرده و در مصر قدیم هم خیلی مورد ستایش و پرستش بوده!! در ایران ده‌ها گونه آن کشت و کار می‌شود که برخی از آن‌ها عبارتند از:

الوئه ورا در طبیعت

الوئه ورا در طبیعت

syn. A. perfoliata var. arborescence) A. arborescence) (آلوئه درختی): ارتفاع آن زیاد و دارای برگ‌های ظریف و کشیده است.بومی جنوب آفریقا هستش که فکر میکنم همون شاخ بزی هستش من به مشتری درباره ی نگهداری این گل سوال میکنند میگم اصلا نیاز به نگهداری نداره هر وقت خودتون تشنتون شد یه لیوانم پای این بریزید.:))))))

شاخ بزی

شاخ بزی

 

A. mitriformis: کوتاه و برگ‌های آن در وسط شیاردار است.

 

 

A. saponaria: اندازه متوسط، برگ‌ها سبز رنگ پریده با رگبرگ‌های به رنگ روشن یا کرم که به شکل خطوط باریک یا نقطه‌چین روشن در متن سبز رنگ مشاهده می‌شوند.

 

Aloe_saponaria_ latifolia_810

 

A. variegate (صبر زرد): برگ‌های آن دارای نوارهای سفید و سبز تیره عرضی است و لبه آن‌ها دندانه‌دار است. در اوایل بهار گل می‌دهد. باید در مورد صبر زرد دقت کرد که در مقابل نور مستقیم خورشید قرار نگیرد و نباید قطرات آب روی برگ‌ها ریخته شود، چون باعث پوسیدگی می‌شود.

 

aloe_variegata_young_810

 

syn. A. Arabica) A. barbadensis): برگ‌ها سبز خاکستری با لبه‌های صورتی و دندانه‌دار است. گل‌های لوله‌ای زرد رنگ روی خوشه انتهایی در تابستان ظاهر می‌شود. به علت ویژگی دارویی بخش ژله مانند وسط برگ کشت و پرورش آن مورد توجه قرار گرفته است.یعنی همون آلوئه ای که باید مالید به صورت

 

آلوئه ورا

آلوئه ورا

 

نیازها

 

در مناطق عاری از یخبندان می‌توان آن را در فضای آزاد استفاده کرد. در عین حال باید از گرمای زیاد نیز محافظت شود، چون باعث گرایش رنگ آن به رنگی متمایل قرمز می‌شود. در زمان فعالیت ریشه‌ها و رشد و نمو و گلدهی نیاز به آبیاری مرتب دارد و در زمستان، نیاز آبی آن کم می‌شود. خاک مناسب آن ۳ قسمت خاک لومی، یک قسمت کود دامی پوسیده و یک قسمت شن ریز است. این خاک باید زه‌کشی کامل داشته باشد. در بعضی گونه‌های آلوئه در خاک فقیر با شرایط خشکی برگ‌ها قرمز رنگ می‌شود. آلوئه نباید در معرض باران قرار گیرد، چون بین برگ‌های آن آب جمع شده و باعث پوسیدگی گیاه می‌شود.

 

 

دما: این گیاه به هوای گرم نیاز داره در صورت گرما و خشکی زیاد به رنگ قرمز متمایل میشه.

 

 نیاز آبی: دوستان گیاه مقاومیه چون توی خودش آب نگه میداره بنابراین هر جمعه آبش بدید بهتره ولی اگه دیدید برگهاش قهوه ای یا سرخ شده آبیاریشو بیشتر کنید.  اصلا ،هیچی ولش کن.

 

خاک: ترکیب معمولی با زه‌کشی کامل مثلا خاک کاکتوس رو من به همه واسه این بابا توصیه میکنم.

 

نور: این گیاه به نور کامل احتیاج داره و زیر ضل آفتاب هم همچنان داره میخنده اینطوری  :mrgreen:

 

 

رطوبت: جانم؟ سوالتون رو تکرار کنید؟؟!؟! رطوبت؟؟؟؟؟؟؟؟ ولمون کن بابا.

 

 تعویض گلدان: درصورتی که دیدید ریشه از سوراخ های زیر گلدان اومده بیرون یعنی وقته تعویض گلدون هر دوسال سه سال یکبار این کارو بکنید.

 

تعویض گلدان

تعویض گلدان

 

کود: بهترین کود یا خاک ورمی کمپوسته یا میتونید آب آکواریوم رو ماهی یکبار بریزید پاش یا آب کولر آبی یا کولر گازی!

 

افزایش

 

با پاگیاه در تابستان و کاشت بذر در بهارو قلمه برگ افزایش می‌یابد. نوع درختی با قلمه نیز افزایش می‌یابد و در زمان ریشه‌دهی نیازی به آبیاری ندارد. بستر کاشت قلمه‌ها و پاگیاه‌ نظیر بستر کاشت کاکتوس‌ها است.

 

قلمه برگ آلوئه ورا

قلمه برگ آلوئه ورا

 

بذر آلوئه ورا

بذر آلوئه ورا

 

جدا کردن پاجوش ها

جدا کردن پاجوش ها

 

جداکردن پاجوش ها

جداکردن پاجوش ها

 

 

مشکلات:

 

اگه دیدید برگ ها قهوه ای یا قرمز شده و حالت مردگی گرفته به خاطر آفتاب شدید هستش باید بزارید جایی با آفتاب کمتر یادتون باشه تو منطقه ی جنوب آفریقا آفتاب با زاویه بیشتری میتابه تا ایران که به استوا نزدیک تره ! پس زور آفتاب تو ایران بیشتره!

 

IMG_0549

 

اگه دیدید برگهای گیاه وا رفته و دیگه سرببالا نیستش به خاطر نور کم و هستش بزارید یه جا با آفتاب متعدل نه اونقدر زیاد نه اونقدر کم.

اگه دیدید برگها لاغر و پریشون شده  به خاطر کم ابی هستش خاک رو چک کنید و در صورت خشکی آب بدید.

اگه دیدی گیاهتون رشد نمیکنه یا رشدش کمه احتمال زیاد خاکتون خیلی قلیایی هستش و گیاه نمیتونه از همه عناصر استفاده کنه.باید حام رو عوض کنید ولی حرفه ای ها میان اسید یا کودهای اسیدی کننده میدن به گلشون شما همون خاک رو عوض کنید.

 

آلوئه ورا

آلوئه ورا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

هرگز نستانند دل ما که تو داری

بسیار بود سرو روان وگل خندان

لیکن نه بدین صورت و بالا که تو داری

پیداست که سرپنجه ما را چه بود زور...

دیدگاه های شما

430 پاسخ به "معرفی آلوئه ورا"

 1. Nobody گفت:

  Attachment

  سلام گیاه من چندوقته این شکلی شده نمیدونم مشکلش چیه باید هر چند روز بهش اب بدم ؟چه قدر باید زیر نور خورشید باشه؟؟؟

 2. علیرضا حسینی گفت:

  Attachment

  سلام و عرض خسته نباشید به مدیر محترم و با حوصله سایت خوب باغ شیشه‌ای و تمامی همکاران خوب و زحمتکش.. عکس بالا فکر کنم از خانواده آلوورا معروف به شاخ بزی باشه که من بعد از تعویض گلدان متوجه شدم فروشنده هم ظاهراً اونو تازه جابجا کرده و چیزی در این مورد به من نگفت با این وجود ممکنه صدمه ای به گل برسه یا نه..؟ ممنون

 3. مریم گفت:

  Attachment

  سلام
  ممنون از سایت عالی و مفیدتون.
  گیاه آلوئه ورای من برگهاش از هم باز شده و بصورت لوله ای در اومده من هفته ای یکبار بهش آب میدم و پشت پنجره ای هستش که نور غیر مستقیم هم بهش نمیخوره!!میشه بگین مشکلش چیه؟
  ممنون

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ هم نورش کمه و هم گردش هوا نداره باید شرایط رو براش درست کنید که مثلا بره توی بالکن روشن تا برگاش نازک و باریک نشن ، جاش توی اتاق اصلا مناسب نیست ! هروقت خاکش خشک میشه اب بدید تا برگاش گوشتی بشه

 4. ahmad گفت:

  سلام
  وقتتتون بخیر
  پاجوش گیاهم رو جداکردم تا توی یه گلدون جدید بکارم . اما بخاطر بی دقتی ریشه هاش کنده شد . آیا راهی هست که بشه حفظ کرد و ریشه بده ؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ ریشه های این گل طوریش نمیشه اگه هوا هم بخوره پس نگران نباشید ،بزنید توی خاک و صبر کنید تا خودش دوباره ریشه میزنه ، فقط گردش هوا و نور براش فراهم کنید

 5. Nobody گفت:

  سلام من شنیدم اگ بخشی از برگ الوئه ورا ازش جدا شد برای جلوگیری از بیماری اون بخش گیاه باید پارافین روش اب کردو مالید ایا این حقیقت داره؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ همه گیاهان وقتی هرس میشن باید یه چیزی مثه چسب هرس یا لاک ناخن روش مالیده بشه…

 6. souren گفت:

  سلام .ایا الوورا رو میشه خورد .من شنیدم میخورن؟

 7. محمد گفت:

  سلام مهندس خیلی اورژانسی
  یه بوته الوئه ورا توی خیابون پیدا کردم ریشش خشک شده یکم بالا تر از ریشه هم مثله اینکه گندیده
  حالا چکارش کنم چجور میتونم بوته رو ریشه دارش کنم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ ببینید برگاشو بکنید تک تک بزنید توی ماسه تا ریشه دار بشه ! یا ریشه رو ببرید و بخشهای گندیده رو هم بتراشید و بکارید توی ماسه تا درست بشه

 8. رضا گفت:

  Attachment

  عرض سلام و وقت بخیر،
  نوک یکی از برگ ها حدود یک cmدچار خشک شدگی شده است البته سبز هستو برگ دیگری از انتها زرد و خشک شده است .ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ با اب کتری سرد شده اب بدید رطوبت زیاد کنید و از همه مهمتر این گل مناسب داخل اتاق نیست و باید توی هوای تهویه دار باشه تا مشکلی براش پیش نیاد…

   • رضا گفت:

    سلامت باشید،
    تراس براش مناسبه ؟دچار سرمازدگی نمیشه ؟
    و منظور از رطوبت اینه که ظرفی با آب و سنگریزه زیر گلدان قرار دهم ؟نیاز به چه قطره ای داره ؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما؟ جرا سرما میزنه خرابش میکنه هروقت هوا یخ شد بیارید داخل گرمتر بشه

 9. رضا گفت:

  Attachment

  عرض سلام و وقت بخیر،
  نوک یکی از برگ ها حدو یک سانت دچاد خشک شدگی شده است البته سبز هست
  و برگ دیگری از انتها زرد و خشک شده است .ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 10. حمید گفت:

  عرض سلام و ادب
  آیا آلوئه ورا در محیط های گرم و خشک که گرمای تابستان بالای ۵۰ درجه دارند در فضای آزاد قابل کشت هست؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما ? ؟ باید براش سایه بان ایجاد کرد وگرنه برگها سیاه میشه از نور شدید….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید