معرفی آجوگا

آجوگا
آجوگا
آجوگا
 • فارسی اصیل :ندارد
 • فارسی رایج: آجوگا
 • نام انگلیسی:Bugle
 • نام علمی: Ajuga reptans
 • از خانواده: Labiatae/ Lamiaceae
 • خاستگاه: اروپا و آسیا

 

 

    بومی نواحی معتدل اروپا و آسیا است. جنس آن دارای حدود ۴۰ گونه گیاه یک‌ساله یا چندساله با عادت رشد توده‌ای یا پهن‌شونده همیشه‌سبز یا نیمه‌ همیشه‌سبز که به طور معمول ریزوم‌دار هستند، می‌باشد. برگ‌های زیبای آن متقابل و کامل و گاهی دندانه‌دار بوده، گل‌های آبی رنگ آن دولبه لوله‌ای و به صورت فراهم در محور براکته‌های برگ مانند از بهار تا اوایل تابستان ظاهر می‌شوند. گیاه مناسبی برای پوشش زمین است که (به ویژه در شرایط مطلوب) به راحتی از طریق ریزوم یا دستک گسترش می‌یابد.

    گونه A. reptans گیاهی همیشه سبز دائمی و ریزوم‌دار است که با دستک‌های خود به راحتی گسترش می‌یابد. ساقه‌ها تا حدودی مودار بوده و روی آن برگ‌های تخم‌مرغی تا قاشقی متمایل به بیضوی به رنگ سبز تیره و در بعضی ارقام چند رنگ (سبز تیره متمایل به برنزی با لکه‌های صورتی و کرمی) ظاهر می‌شود. گل‌ها به رنگ آبی تیره، روی ساقه‌ای به طول ۱۵ سانتی‌متر، در اواخر بهار و اوایل تابستان ظاهر می‌شوند.

 

گلدهی: بسته به گونه، گل‌ها از بهار تا تابستان ظاهر می‌شوند.

نیازها: به سرما مقاوم بوده و درخاک‌های مرطوب در سایه نسبی یا محلی که بخشی از روز را دارای آفتاب می‌باشد رشد می‌کند، چون در آفتاب کامل برگ‌ها دچار سوختگی می‌شوند. انواع دارای برگ‌های چند رنگ به نور بیشتری نیاز دارند. A. reptans  و ارقام آن خاک‌های فقیر و سایه کامل را تحمل می‌کنند.

 

آجوگا

آجوگا

 


باغ شیشه ای

چرا مردم نمی دانند که لادن اتفاقی نیست نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروز است ؟ چرا مردم نمی دانند که در گلهای ناممکن هوا سرد است؟ .......(سهراب همیشه سپهری)


۶ پاسخ‌ها

 1. علی می‌گه:

  باسلام خدمت دوستان میشه این گیاه رو در استان خوزستان کشت داد؟

 2. علی می‌گه:

  سلام دوست عزیز,ببخشید سایه درخت با سایه ساختمان فرقی نداره درسته ؟وتاریخ کشت چه موقع از سال هستش؟

 3. علی می‌گه:

  مشکل من اینه که سایه ساختمانه مثل یطارفه فرض کنید که که از بالا پوشیده و فقط از دوسه جهت فضای وجودود داره,نمیدونم چطور مکان رو توصیف کنم مثل بارکینگ سرپوشیده ساختمانی اما از دوسه جهت فضای افقی وجود داره همین,بعدشم سوال دومم اینکه گیاه پوششی اپتنیا چی زمان کاشت و ایا تو این شرایطی که من گفتم میشه یانه؟

 4. مریم می‌گه:

  سلام. ببخشید در یک بولوار با ردیف فشرده کاج ها و سایه, با توجه به خاصیت آللوپاتی کاج ,چه گیاه پوششی رو پیشنهاد میدین؟؟؟

  • باغ شیشه ای می‌گه:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ گیاه فستوکا گیاه مقاومیه ، همینطور گیاه یال اسبی، ولی بهترینش پاپیتال یا هدرا یا پیچ تلگرافی هستش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.