گل های آپارتمانی, گلهای آپارتمانی, گلهای تراریومی ۲۹۰ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۰ تیر ۱۳۹۲

معرفی گل سینگونیوم

سینگونیوم

نام انگلیسی

Goose foot plant پنجه غازی

نام علمی

Syngonium vellozianum

فارسی رایج

سینگونیوم

فارسی اصیل

هموگان (هم + اوگان=زهدان)،اشاره به همچسبی تخمدان ها

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

30000

از خانواده

Araceae

خاستگاه

آمریکای مرکزی

 

سینگونیوم گیاهی است بسیار دوست داشتنی و مقاوم به نور کم و خیلی خیلی سازگار با شرایط محیطی ! مخصوصا بسیار مناسب برای روی جاکفشی در راه پله روشن ، به سرعت رشد کرده و برگهای پفکی این گل زیبایی دوچندانی به محیط می دهد.دارای برگها سبز روشن زیبا و شبیه سر نیزه است،خانواده ان آراسه و زادگاهش امریکای مرکزی است،خواهان اپارتمان های گرم با نور ملایم است،شاخه ها رونده و به فیلودندرون رونده مشهور است،به علت وجود ریشه های هوایی در ساقه های ان احتیاج به قیم خزه دار دارد تا اب و مواد غذایی را از طریق ان جذب کنید،حذف جوانه های انتهایی جهت خوش ترکیب و توپی شدن گیاه الزامی است،رشد ان کند و در سال فقط  ۶-۷ برگ جدید تولید میکند.این گیاه یه خواهر بانمک هم داره که رنگ برگاش صورتیه و در ترکیب با گونه ی سبز خودش خیلی خوشگل میشه و هارمونی زیبایی ایجاد میکنه

سینگونیوم صورتی

سینگونیوم صورتی

 

نیازها:

 

نور :نسبت به سایه مقاوم است،گیاه را از معرض اشعه مستقیم افتاب در امان نگهدارید. کمبود نور باعث سبز شدن برگها میشود و در گونه صورتی باعث کمرنگ تر شدن برگ می شود.

دما: حداقل ان در زمستان ۱۵ درجه سانتی گراد و حداکثر ان در تابستان ۲۱ درجه است گونه ی صورتی عاشق هوای خنک بوده و قرار دادن این گل در راه پله ی روشن باعث بهبود رنگ آن می شودو

ابیاری :بین دو آبیاری خاک خشک شود ، تا هفته ای یکبار هم مقاوم است. یکبار در هفته در زمستان با اب ولرم ابیاری کنید.ابیاری زیاد از اندازه برای گیاه مضر است.بهتر است با اب کتری سرد شده ابیاری کنید تا لبه ی های برگ قهوه ای نشود.

رطوبت: غبارپاشی روزانه انجام دهید ،اضافه نمودن اب به زیر گلدانی دارای سنگریزه بدون تماس با اب ایجاد رطوبت پایدار میکند. گرچه رطوبت معمولی داخل برای این گل کافی است

تغذیه :هر ماه  یکبار در بهار و تابستان گیاه را با کودهای مخصوص طبق دستور تغذیه مصنوعی کنید.نصف مقدار توصیه شده کافی است.

خاک مناسب: مخلوطی از پیت و کمپوست، گونه ی صورتی عاشق خاک اسیدی هستش و افزودن تفاله چای و اسید هیومیک باعث بهبود رنگ آن می شود.

تعویض گلدان: هر دو سال در بهار است،در صورت سنگین شدن گلدان و عدم امکان تعویض ان به تعویض خاک های سطخی با خاک های نو اکتفا کنید.

تمیز نمودن برگها: غبارپاشی برای تمیز شدن برگها کافی است،در صورت لزوم از پارجه نرم یا اسفنج مرطوب استفاده کنید.از مواد براق کننده شیمایی استفاده نکنید.

تکثیر :گرفتن قلمه ساقه شامل ریشه های هوایی در تابستان.

 

عوارض و درمان:

 

برگها زرد و سطح زیرین انها مملو از تار عنکبوت است:عامل ان حمله کنه قرمز ریز است،اگر جه سمپاشی درمان است ولی به علت حساس بودن این گیاه به سم غبارپاشی و شستشوی برگها پیشنهاد میشود.

ساقه ها دراز و منحرف و فاصله بین دو برگ زیاد است:نور کم است،گیاه را به محل پرنور ببرید،مواظب اشعه مستقیم افتاب باشید.

برگها قهوه ای رنگ و شکننده هستند:هوا گرم و خشک است،گیاه را به محل خنک تری منتقل کنید.دفعات ابیاری را زیاد کنید.غبارپاشی رطوبت را زیادتر میکند،برگها ی خشک را حذف کنید.

حاشیه برگها قهوه ای رنگ،پژمرده و لوله شده و انتهای ساقه شروع به پوسیدگی و به طور کلی گیاه در حال افتادن است:ممکن است عامل ان عوامل متضادی باشد،اگر گیاه تشنه است فورا ابیاری کنید و یا ممکن است بر عکس بر اثر ابیاری زیاده از اندازه باشد.اجازه دهید سطح خاک گلدان خشک شود سپس ابیاری کنید،زهکش را بازدید کنید،اگر هوا سرد است گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

برگها رنگ پریده هستند:یا نور زیاد است و یا احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد،گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم منتقل کنید و در صورتی که برگها کوچک باقی می مانند طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

برگها رنگ پریده و شفاف هستند:احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد،نصف میزان توصیه شده از طرف سازنده کود پیشنهاد می گردد.

 شکل زیبای برگهای سینگونیوم با رنگ سبز روشن انها در کاشت گروهی با گیاهان دیگر مثل گونه هیبرید صورتی رنگ سینگونیوم و با برگهایی با شکل متفاوت و همچنین در سبد های اویزان زیبایی چشم گیری دارند.

 

سینگونیوم

سینگونیوم

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

کوچه‌باغی است که از خواب خدا سبزتر است و در آن عشق به اندازه‌ی پرهای صداقت آبی است.‏ می‌روی تا ته آن کوچه که از پشت بلوغ ، سر به در می‌آرد، پس به سمت گل تنهایی می‌پیچی، دو قدم مانده به گل، پای فواره‌ی جاوید اساطیر زمین می‌ مانی ‏ و ترا ترسی شفاف فرا می‌گیرد......

دیدگاه های شما

290 پاسخ به "معرفی گل سینگونیوم"

 1. خ.رحیمی گفت:

  Attachment

  سلام استاد.روز خوش
  گل سینگونیوم زرد یا خشک می شود.حالت سوختگی دارد.
  به تازگی هم برگهای نو که هنوز باز نشده اند زرد می شوند.
  لطفأ راهنمایی بفرمایید.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ کمبود اهن داره باید با کود اهن و اسیدهیومیک تغذیه بشه و بین دو اب خاک خشک بشه و تهویه هوا درست بشه براش . این گل بهع کمبود تهویه حساسه و مخصوصا توی این فصل هوای تازه کم میاره ! پس بذارید توی را پله جای ثابت تا مشکل تهویه هم برطرف بشه

 2. سلی گفت:

  سلام گل سینگونیوم صورتی من اکثر برگ هاش لوله ای هستن و باز نمیشن

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ نورش کمه و تغذیه نداره ، باید بذارید جایی پر نور و کود گرین اپارتمانی بهش بدید تا باز کنه

 3. حمید گفت:

  درود بر شما
  بارها خاک گلدان را عوض کردم. همچنین در همه جای دفتر کار آنرا گذاشته ام ولی خیلی دیر برگهایش باز می شود.خیل خیلی کند رشد می کند.کود هم میدهم. الان خاک گلدان خاک برگ است ولی همچنان رشد نمی کند. لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ خاک برگ چیه اخه؟ یه خاک خوب بهش بدید یه جا ثابت باید بذارید یه هوا بمونه نه اینکه دایم عوض کنید و ولش کنید به حالش خودش تا درست بشه ! نور کم نباشه نور متوسط براش کافیه ، گل اذیت کنی نیست فقط باید جابجاش نکنی!

 4. محمد گفت:

  سلام سینگونیوم من رشد خوبی داشت ولی یهو چندتاش خشک شد و الان فقط یه شاخه مونده که وضعیتش ثابته رشد نداره ولی برگ جوانه میده ولی در همون مراحل ابتدایی میمونه نوکش سیاه میشه و از بین میره یه برگم کلا تو غلاف مونده و اصلا باز نمیشه امروز اومدم کلا از خاک کشیدم بیرون گذاشتم تو اب که دیدم تو خاک هزار پاهای خیلی ریزی وجود دارن مشکلش میتونست از اون باشه؟؟چطور از بین ببرموشن ترجیحا بدون سم؟؟و آیا میتونم تو آب که گل توشه یکم کریستال ۲۰ ۲۰ ۲۰ بریزم؟؟

 5. محمد گفت:

  سلام سینگونیوم من رشد خوبی داشت ولی یهو چندتاش خشک شد و الان فقط یه شاخه مونده که وضعیتش ثابته رشد نداره ولی برگ جوانه میده ولی در همون مراحل ابتدایی میمونه نوکش سیاه میشه و از بین میره یه برگم کلا تو غلاف مونده و اصلا باز نمیشه امروز اومدم کلا از خاک کشیدم بیرون گذاشتم تو اب که دیدم تو خاک هزار پاهای خیلی ریزی وجود دارن مشکلش میتونست از اون باشه؟؟چطور از بین ببرموشن ترجیحا بدون سم؟؟و آیا میتونم تو آب که گل توشه یکم کریستال ۲۰ ۲۰ ۲۰ بریزم؟؟ببخشید زیاد شد

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید نور کم بود و ریشه پوسیده بود بذراید توی اب بمونه یه مدت وقتی ریشه کرد بزنید توی خاک ، از قره بامبو براش استفاده کنید توی اب قوی بشه و جون میگیره !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید