گل های آپارتمانی, مقاوم به نور کم ۲۹۰ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۱ تیر ۱۳۹۲

معرفی بامبو

بامبو

نام انگلیسی

Ribbon Plant -Lucky Bamboo

نام علمی

dracaena sanderiana

فارسی رایج

بامبو

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

شاخه ای 13000

از خانواده

Draecenaceae

خاستگاه

(کامرون) غرب آفریقا

 

بامبو این روزها به گیاه بسیار پر طرفداری در بین ایرانیها  تبدیل شده طوری که به دلیل نگهداری راحت آن به خوبی  در دفترها و ادارات و خانه ها جای خود را باز کرده.این گیاه پرطرفدار برخلاف تصور عموم که بومی شرق آسیا است،بومی غرب آفریقا و جنگل های کامرون میباشد و با آن بامبو که بومی آسیا و چین است فرق میکند  چرا که بامبو از خانواده ی بامبوها ولی این بامبوی خوش شانس از خانواده ی دراسنا میباشد!البته عمده تولید کننده ی بامبو خوش شانس در چین و تایوان میباشند که با تکنیک های پیچ و خم  دادن به گیاه شکل میدهند

نگهداری این گیاه در منازل بسیار راحت میباشد و طبق برخی افسانه ها این گیاه مانند نعل اسب باعث خوش شانسی  میشود  .تعداد شاخه ها از نظر فنگ شویی هر کدام معنی خاص خود را  دارد مثلا وجود ۳ شاخه باور به شادی داردیا  ۵ شاخه،باعث ثروتمندی ویا ۶ شاخه آورنده ی سلامتی میشود.( شما باور نکنید!!)

برای زیبایی هر چه بهتر این گیاه در منزل باید تعداد آنرا فرد انتخاب کنید این گیاه از نظر طراحی دکوراسیون داخلی حائز اهمیت میباشد چرا که دست برای مانور با انواع گلدان و سنگ و سرامیک و غیره برای کاملا باز است این گیاه دوست دارد در مرکز توجه قرار گیرد پس بهتر است با توجه به نیاز نوری گیاه این گیاه را در مرکز خانه قرار دهید

 

نیازها:

 

تمام چیزهایی که گیاه نیاز دارد،تمیز کردن مرتب برگها در صورت وجود گردو خاک ،تعویض هفتگی آب و قرار گرفتن در محیط پر نور بدون آفتاب مستقیم.هر ماهه ریشه های سیاه گیاه را هرس کنید وان را بشویید

نور: بامبو به نور فیلتر شده آفتاب نیاز دارد مانند سایه انداز درخت ها  به طور کل همه پنجره  ه نورگیر فیلتر شده مناسب  است

آبیاری: این گیاه را میتوان هم در خاک هم در آب قرار داد ولی برای راحتی و جلوگیری از شور شدن خاک آن را در آب قرار دهید ولی دقت کنید این گیاه به آب سنگین و شور حساس میباشد پس هفته ای یکبار آب آنرا عوض کرده و قبل تعویض ،آب آنرا ۲۴ ساعت جدا بگذارید تا کلر آب ازبین برود یا میتوانید از آب معدنی استفاده کنید!

خاک : در صورت تمایل برای کاشت در خاک از ۳ قسمت مساوی ماسه ،پیت موس و خاک باغچه استفاده بکنید در این صورت دیگر نیازی به ریختن قطره در خاک نیست!( توجه کنید اگر از ابتدا داخل آب ریشه داده، دیگر داخل خاک منتقل نکنید.زیرا درین صورت رشد گیاه به تاخیر افتاده یا زرد شده و از بین میرود.برای این منظور یا از ابتدا داخل خاک قرار دهید یا آنرا ابتدا داخا ماسه منتقل کرده بعد از یکماه به خاک کامل وارد کنید)

دما : با توجه به منطقه ی بومی این گیاه دمای بین ۱۸ تا ۲۳ درجه بهترین رنج دمایی میباشد هیچوقت این گیاه را جلوی کولروپنکه  یا نزدیک بخاری قرار ندهید.

تغذیه : طبق قطره ی داده شده ماهی یکبار انرا با قطره تغذیه کنید

تکثیر: از طریق بریدن ساقه در تابستان و قرار دادن در آب

رطوبت : رطوبت متوسط محیط و آب بخارشده از گلدان برای گیاه کافی است!

 

عوارض و درمان:

 

برگ ها زرد میشود:  بیشتر به دلیل قرار گیری جلوی نور مستقیم آفتاب وشوری واملاح آب میباشدهمچنین از کمبود کلسیم و پتاسیم نیز میباشد پس مرتب از قطره بامبو استفاده کنید( به ازای هر شاخه بامبو ۲ قطره بچکانید)

برگ ها قهوه ای میشوند: بدلیل کمبود رطوبت یا آلودگی آب میباشد، رطوبت را  با اسپری آب روی برگها افزایش دهید

ساقه گیاه پوسیده : گیاه قارچ گرفته محل  آلودگی را  با چاقو بتراشید و برای مدتی داخل محلول قارچکش قرار دهید یا اگر آلودگی عمقی باشد از بالای محل پوسیدگی ببرید و دوباره داخل آب بگذارید

روی برگها تا رعنکبوت مشاهده میشود: عمل حشره کنه میباشد سمپاشی کنید و رطوبت محیط را هم زیاد کنید

لکه های سوخته روی برگها مشاهده میشود: آفتاب مستقیم عامل آن است یا غبارپاشی جلو آفتاب شرایط را  بازبینی کنید

برگها ریز و باز نمیشوند: کمبود نور یا مواد غذایی میباشد با قطره مخصوص تغذیه کنید

با وجود اینکه فصل رشد فرارسیده ولی از برگ جدید خبری نیست:هوا خیلی سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

 

یک ایده!!

 

کشت آکواپونیک پرورش همزمان و ارگانیک ماهی و گل و گیاه میباشد بطوریکه مدفوع ماهی که دارای ازت و املاح فراوان میباشد به عنوان کود برای رشد گیاهان  مورد استفاده قرار میگیردو همزمان هم در مصرف آب صرف جویی میشودو هم باپرورش ماهی درآمدی جدا بدست می آید. به عنوان یک ایده خوب میتوان در یک تنگ ماهی تعدادی ماهی زبرا یا ماهی فایتر  یا گلدفیش نگهداری کرد و ۳ شاخه بامبو را نیز در آن قرار داد به این ترتیب دیگر نیازی به  دادن قطره به آب نیست و همچنین میتوان از گلدان یا کلا گلجاش شیک در محیط خانه و کار لذت برد!

بامبو

بامبو

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
دیدگاه های شما

290 پاسخ به "معرفی بامبو"

 1. آذر گفت:

  Attachment

  چند تا بامبو دارم بعد چند وقت متوجه شدم رشد یکیشون کمتره الان که درش اوردم از تو آب دیدم ریشه اش این شکلیه یکمی هم حالت پوسیدگی داره ساقه اش هم نرم و چروکیده شده و بالاش خم شده
  قبلا هم یکی دیگه اشون اینجوری شد بعد چند وقت کاملا خشک شد
  تورو خدا بگین چیکار کنم تا خشک نشده

 2. بنی هاشمی گفت:

  Attachment

  سلام آقای مهندس میشه راهنمایی کنید این بامبو من چه اتفاقی ب اش افتاده و بابد چیکارش کنم.ممنون

 3. صها گفت:

  با سلام و خسته نباشید من بامبو دارم رشدشم خوب بوده انقدر رشد کرده که خم میشه ( از یک متر هم بیشتر) اگه مثلا به دیوار تکیه ندم اما الان مدتیه دو تا از بامبو ها زرد شده سوالم اینه که اگر من ببرم و قسمت جدید تو آب بزارم رشد میکنه ریشه میزنه و اون ساقه ریشه دار قدیمی ممکنه دوباره برگ بده؟؟
  ممنونم

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بله میتونید قطعش کنید و بزنید توی اب تا ریشه بزنه ، ولی وقتی ریشه بزنه ، پیچ پیچی نمیشه و برگ میده به زودی و ادامه داستان ر دارید

 4. فاطمه گفت:

  Attachment

  سلام . خسته نباشید . آقای مهندس روی قسمت پیچ خوردگی بامبوهای من این برجستگی ها به وجود اومده که حس میکنم میخواد ریشه بزنه . اینا طبیعیه ؟؟؟ اگه طبیعیه همینقد میمونه و بزرگتر نمیشه ؟؟؟

  • عذرا گفت:

   فکر کنم جای ظهور رشه های ایندست وجای نگرانی نداره
   مهندس لوگو هامون رو برگردون لطفا دوستان همنام رو با لگو ها میشناختیم
   ممنون

 5. کیوان گفت:

  Attachment

  با عرض سلام

  مهندس جان اگر ممکنه لطف کنید بفرمایئد اسم این گیاه همیشه سبز چیه؟
  و اینکه آیا خودتون هم برای فروش دارید از این گیاه؟

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام چطوری شما ؟ این درختچه شیشه شور هستش ! توی بازار محلاتی دارن ! جنوب کشور هم زیاد هستش

 6. مهدخت گفت:

  Attachment

  بامبوی من تو خاک کاشته شده. با آب فیلتر آبیاریش میکنم. نورش هم فاصله ی سی سانتی از پنجره ی جنوبی فیلتر شده س. این برگاش امروز یهو اینجوری زرد قهوه ای شدن. مشکل املاحی چیزیه یا آفته؟

 7. فاطمه گفت:

  Attachment

  سلام . خسته نباشید . آقای مهندس یه مدت هست که برجستگیهای نارنحی رنگی روی قسمت پیچ خوردگی بامبوهای من به وجود اومده . انگار میخواد از بالا ریشه بزنه ، این عکسشه ، به نظر شما اینا عادیه ؟؟؟ نیازی نیست کار خاصی انجام بدم واسه ش .

  راستی یه پیشنهاد هم دارم . لطفا تو قالب جدید هم بخشی به عنوان آخرین دیدگاه ها اضافه کنید . به نظر من وقتی مشکلات بقیه دوستان در مورد گل و گیاه و جوابهای شما رو میخونیم خیلی به اطلاعاتمون اضافه میشه .

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ آخرین دیدگاهها توی صفحه ی اول سایت هستش که چشم عوض میشه جاش با صفحه مطالب. این مشکل هم طبیعی هستش و نیازی به کار خاصی نیست !

 8. فاطمه گفت:

  خیلی خیلی ممنونم . الان جای آخرین دیدگاه ها عالی شده . ممنونم .
  فقط من هنوز با پاسخ به دیدگاه مشکل دارم . اون اعداد کپچا موقع پاسخ به دیدگاه برا من نشون نمیده !!!:(
  فکر میکنید مشکل از مرورگر منه ؟؟؟ یا اینکه پاسخ به دیدگاه راه خاصی داره و من دارم راهو اشتباه میرم ؟؟؟!!!

 9. فاطمه ربیع گفت:

  سلام
  من از یک گلخونه بامبو خریدم
  داخل خاک بود
  چرا مال بقیه داخل اب هست؟؟؟؟؟؟
  از وقتی هوای تهران سرد شده
  ساقه هاش چروک شده
  و بر گاش داره زرد میشه
  لطفا راهنماایی کنید
  من گلهام رو خیلی دوست دارم

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ربطی به سرما نداره زیاد دارید اب میدید واسه همین ریشه داره میپوسه ، بامبو بهتره بره توی آب نه توی خاک !

 10. یزدانی گفت:

  سلام
  ساقه های بامبو را چطوری میشه پیچ داد؟
  یه سری مطلب از تو اینترنت پیدا کردم اما اجمالی و گنگ بودن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید