گل های آپارتمانی, گل های تصفیه کننده هوا, گلهای تراریومی, مقاوم به نور کم ۶۵۶ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۳۰ خرداد ۱۳۹۲

معرفی گل آگلونما

آگلونما سیلور

نام انگلیسی

Chinese evergreen

نام علمی

Aglaonema treubii

فارسی رایج

آگلونما

فارسی اصیل

نخشید،نخ درخشان(نخ+شید=درخشان)اشاره به معنی لاتین آن

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

35000 الی 40000

از خانواده

Araceae

خاستگاه

جنوب شرق آسیا

آگلونما بسیار بسیار گیاه مناسب برای ادارجات ، دفاتر خدماتی ، بانک ها ، منازل ، وکلیه نقاط تاریک و شرایط سخت.گیاهی است از خانواده ی آراسه به علت وضع برگ ها و انبوه بودن آنها در اتاق های کوچک جلوه بیشتری دارد،مخصوصا اگر در گلدان های گرد و دایره ای کاشته شود.ساقه های کوتاه و برگ های بیرون آمده از غلاف،نیزه ای شکل و خم شده به طرف پائین با طول ۱۲-۱۵ سانتیمتر مقاومت خوبی در برابر سایه و خشکی دارند،کاشت مخلوط این گیاه آپارتمانی با گیاهان مختلف در داخل یک گلدان مقایسه جالبی در شکل برگها ایجاد خواهد کرد،در برابر نور کم مقاومت خوبی دارند.

 

نیازها :

 

نور:اتاق های قسمت شمالی ساختمان بهترین شرایط نوری این گیاه را تامین می نماید.تحمل نور متسقیم آفتاب را ندارد.

دما:بهترین درجه ی حرارت در زمستان ۱۵ درجه سانتی گراد که قدرت تحمل ۱۰ درجه را نیز دارد و در تابستان درجه حرارت مطلوب ۲۴ درجه است.

آبیاری : با خشک شدن خاک در زمستان کمی خزان کرده و باید آبیاری را به هفته ای یکبار کاهش داد.زهکش گلدان باید مناسب باشد.

رطوبت:در تابستان هفته ای دوبار احتیاج به غبار پاشی با آبفشان دارد.رطوبت اتاق در زمستان برای این گیاه آپارتمانی کافی است.

تغذیه:در فصل رشد در بهار و تابستان هر دو هفته یکبار تغذیه مصنوعی با کودهای قابل حل در آب مخصوص گیاهان زینتی لازم است .

خاک مناسب:خاگ برگ بهترین محیط رشد برای آن است.

تعویض گلدان ها:بعلت متراکم شدن ریشه ها و کم شدن جا برای رشد ریشه و سفت شدن خاک ها در بهار هر سال تعویض گلدان با یک درجه بزرگتر لازم است.

تمیز نمودن برگ ها:پاک کردن برگ ها با پارچه نرم و یا اسفنج مرطوب کافی است.از مواد براق کننده ی شیمیایی که روزنه ی برگ ها را مسدود میکند خودداری نمایید.

تکثیر:هر جوانه ای که در بهار از خاک خارج شده و دارای تعدادی ریشه است میتواند گیاه جدیدی را در گلدان دیگر برای شما تولید نماید.

مواظبت از برگها:اگر برگ ها خیلی آویزان هستند،برگها را دسته کنید و برای چند روز درون روزنامه ای بپیچید  تا برگها شکل ایستاده تر به خود بگیرد.

غبار پاشی:غبار پاشی با ابفشان در تابستان در شاداب تر کردن گیاه موثر است،این عمل را در آفتاب انجام ندهید.

 

عوارض و درمان:

 

برگها در امتداد رگبرگها زرد شده و لکه های قهوه ای در زیر آنها ظاهر گردیده اند:حشره ی آفت باعث این عارضه است.گیاه را هر دو هفته یکبار با سم نفوذی طبق دستور سمپاشی نمایید تا علائم برطرف گردند.

گیاه خود را انداخته است:هوا خیلی سرد است و یا کمبود آب علت آن است،گیاه را به محل مناسب تری انتقال دهید و یا آن را آبیاری کنید.

زخم های سفید پنبه ای شکل در زیر برگها و قاعده ی آنها تشکیل شده است:حشره آفت بخصوصی باعث ظهور این علائم است.برگ ها را با یک سم حشره کش نفوذی هر ۱۴ روز یکبار طبق دستور سمپاشی نمایید تا علائم از بین برود.

برگ ها زرد میشوند:آبیاری زیاده از حد و هوای سرد عامل آن است.آبیاری را کم کنید و گلدان ها را به محل گرمتری انتقال دهید.

برگ های جدید ریز و کمرنگ هستند:ریشه ها را امتحان کنید.اگر متراکم هستند تعویض گلدان لازم است.و گرنه احتیاج به تغذیه ی مصنوعی دارد .زمان بین دو تغذیه را به ده روز کاهش دهید.ولی اندازه  و مقدار آن را زیادتر نکنید.

لکه های قهوه ای روی برگ ها ظاهر شده اند:هوای محیط آلوده به دود نفت یا گاز آشپزخانه است،محل گلدان را عوض نموده و برگهای آلوده را حذف کنید.

واریته ای از این گیاه آپارتمانی با نقاط سبز در متن نقره ای در برگ بهترین گیاه برای کاشت در آب است،گلهای ریز و زرد و یا سفید با میوه های ریزحبه ای شکل جلوه ای خاص به آن بخشیده است.

آگلونما

آگلونما

باغ شیشه‌ای
چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟ نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟ چرا مردم نمی دانند که در گل های ناممکن هوا سرد است؟
پیشنهاد شاعر...

گل در بر و می بر کف و معشوق به گام است ....سلطان جهان هم به چنین روز غلام است.....

دیدگاه های شما

656 پاسخ به "معرفی گل آگلونما"

 1. مهدی کدخدائیان گفت:

  سلام
  مدتی است برگهای جدیدی که در می آیند و به صورت لوله ای هستند از ابتدا به صورت زرد رنگ درمی آیند. اگه میشه راهنمایی کنید مشکل از کجاست؟
  با تشکر

 2. mah گفت:

  Attachment

  سلام
  خیلی ممنون از سایتتون و پاسخگویی عالیتون
  راستش آگلونمای من تازگیا یکمی برگای بالاییش جمع میشن و برگای پایینیش به سمت پایین خم میشن
  سطخ خاکش هم سفید شده، با آب تصفیه مونده آب بش میدم غبار پاشی ام قبلا انجام میدادم الان نه… میشه لطفا راهنماییم کنید؟؟نورش کنار پنجره جنوبیه… و آب هم حدودا هفته ای دو بار

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید روی خاکتون شوره زده و این سفیدیا همین شوره ها هستند اب لیمو توی ابش بریزید و گلتون رو ابیاری کنید تا چند سری این نمکها از روی خاک برن ، بهتره با اب کتری سرد شده اب بدید ، تا اینطور شور نشن ، نتیجه ی این شوری میشه جمع شدن برگها ، البته از نظر افت کنه و تار عنکبوت و سردی هوا و گاز هم باید بررسی کرد

 3. مینا گفت:

  Attachment

  سلام جمناب مهندس
  دلیل زردی برگهای آگلونمای سفید و سبز چیه . هر موقع خاک خشک میشه آبیاری می کنم و کودهم دادم

 4. احمدرضا گفت:

  با سلام و خسته نباشید.
  گل اگلونمای من رشدش متوقف شده دلیلش چیه؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما 🙂 ؟ تغذیه با کود گرین آپارتمانی فراموش نشه تا گلتون شروع بهکار بکنه ! همینطور سایز گلدون رو بررسی کنید اگه ریشه از زیر گلدون زده بیرون باید جاش بزرگتر بشه 🙂

 5. فاطمه گفت:

  Attachment

  سلام و خسته نباشید .
  این گل اگلونما یه مقدار پژمرده شده .کود هرسه هفته یک بار میدم ،آب هم هر۴ روز یک بار .اما غبارپاشی نمیکنم . تا حالا پاجوش هم نزده که تکثیرش کنم .

  چیکار کنم سرحال شه ؟و پاجوش بزنه ؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ ببینید بذارید توی زیر گلدانی تا از زیر اب بکشه و خوب سیراب بشه روی خاک خیس شد درش بیارید بیرون تا خوب سیراب و سرحال بشه و گردش هوا هم براش تهیه کنید تا بتونه نفس بکشه

 6. الهه گفت:

  Attachment

  سلام
  میخواستم بدونم چرا پشت برگهای گلم به این صورت شده؟
  و اینکه رو و پشت برگها و همچنین ساقه ها یه چیزهای خیلی کوچیکی هست مثل قطرات آب ولی وقتی دست میزنم چسبناکه… میشه لطفا راهنماییم کنید؟ سپاس

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما 🙂 ؟ این گیاه افت زده باید سمپاشی کنید تا درست بشه ! سم مخصوص شته و غیره توی فروشگاه ما هستش اسپری امادشه

   • الهه گفت:

    سلام🌹
    میشه لطفا بگید علتش چیه؟ چرا آفت زده؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     ببینید وقتی به گلی تغذیه ندید و ضعیف بشه باعث میشه گل زودتر از بقیه گلها افت بزنه این مواد چسبناک روی بوته مدفوع افته که باید سمپاشی بشه تا افت گل رو از بین نبره

   • الهه گفت:

    ببخشید سوالاتم زیاد شد.
    این آفت به گلهای دیگه هم سرایت میکنه؟
    چه نوع سمی باید زد؟ سم دیازینون میشه استفاده کرد؟
    و اینکه کود تقویتی اسید هیومیک میشه به این دسته از گلها (اسپاتی ، آگلونما،پوتوس و…)داد؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     بله عزیزم صد درصد به بقیه هم سرایت میکنه ! سم کونفیدور بهس بزنید بهتره ! اسیدهیومیک رو به همه گیاهان میشه دید و عین جوجه کباب میمونه همه گلها خوششون میاد :))

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید