گل های آپارتمانی, گلهای تراریومی ۲۰ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۲۹ خرداد ۱۳۹۲

معرفی گل آناناس

نام انگلیسی

Pineapple

نام علمی

Ananas comosus

فارسی رایج

آناناس

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

گل و میوه

رنج قیمت

70000

از خانواده

Bromeliaceae

خاستگاه

آمریکای لاتین
میزان درجه سختی این گیاه
سختی نگهداری این بوته زیاداست
سختی نگهداری این بوته کم است

 

آناناس یکی از گیاهان مورد استفاده در تراریوم می باشد که در منزل هم نگهداری بسیار راحتی دارد. در حقیقت پرورش اناناس به منظور تولید میوه ان است و تا کنون  ۱۸۰۰ گونه از این گیاه شناخته شده و بعضی از انها زیباترین گیاهان گلدانی را تشکیل میدهند.خانواده ان ((برومیلیاسه)) و زادگاه ان برزیل است.برگهای خاردار و چرم مانند ان پشت سر هم است به طوریکه دروسط برگها حفره ای بوجود می اید که شاخه گل ها دهنده از  همان محل ظاهر میشوند،برای میوه دادن ۳ -۴ سال وقت لازم است و پس از ظهور و رسیدن میوه ان،اندام گیاه مادری بتدریج به تحلیل رفته و خشک میشوند و هماهنگ با این خشک شدن پا جوش ها از کنار پایه مادری شروع به ظهور مینمایند که منبع اصلی تکثیر هستند.به خاطر وضع خاص برگها در شکل و رنگ گیاه بسیار جالبی در کاشت گروهی با گیاهان دیگر است.

 

نیازها:

 

نور :اگرچه بهترین نور برای این گیاه نور کامل است ولی در نیم سایه نیم افتاب هم قابل نگهداری است.

دما :بهترین درجه حرارت برای حفظ رنگها ۲۱-۱۸ درجه ی سانتی گراد است.

آبیاری :اجازه دهید سطح خاک گلدان در زمان بین دو ابیاری خشک شود.

رطوبت :گیاه رطوبت دوست است،در تابستان دوبار در هفته و در زمستان یکبار در هفته غبارپاشی نمایید.در روزهای گرم و خشک تابستان غبارپاشی بیشتری توصیه شده.

تغذیه :مواد غذایی مخصوص گیاهان زینتی جهت تغذیه مصنوعی یکبار در هفته در بهار و تابستان بخصوص با ظاهر شدن میوه توصیه گردیده.

خاک مناسب: کمپوست با مواد غذایی قوی بهترین محیط برای رشد ریشه این گیاه است.

تعویض گلدان: تعویض گلدان دوبار لازم است.اولین بار ۳ ماه پس از کاشت پاجوش در گلدان و دومین بار یکسال پس از تعویض اول،گلدان را خیلی بزرگ انتخاب نکنید و توجه نمایید که خاک گلدان باید کاملا سبک باشد.پوشیدن دستکش لاستیکی در زمان تعویض گلدان بهلت تیز بودن تیغ های کنار برگ ها لازم است.

تمیز نمودن برگها :برگها را با پارجه یا اسفنج خیس پاکنید.توجه نمایید که مواد براق کننده ی شیمیایی روزنه ها را مسدود نکند.میتوان با ترکیب آب لیمو صنعتی با آب به طور نصف نصف برگها را براق و تمیز کرد.

تکثیر: جدا کردن پاجوش در بهار،پاجوشها  را در خاک سبک در دمای ۲۴ تا ۲۷ درجه سانتی گراد ریشه دار کنید.یا ریشه دار کردن تاج میوه ..

روش ازدیاد :گیاه پس از میوه دادن خشک و به جای ان جوانه های تازه ای به نام پاجوش یا پاگیاه از کنار بوته ظاهر می گردد.با ظهور پاجوش ها و گذشت چند روز از شروع پژمردگی گیاه مادری،گیاه را گلدان خارج نمایید و به ارامی پاجوش را با کارد کاملا تیز از مادر جدا کنید و در گلدان کوچکتری کاشت نموده و ابیاری نمایید.. همینطور میتوان با جدا کردم تاج میوه ، و کاشت آن در خاک یا در آب ، آنرا ریشه دار کرده و سپس کاشت. مثل عکس زیر

 

تاج آناناس در آب ریشه میدهد

تاج آناناس در آب ریشه میدهد

برش میوه اناناس

برش میوه اناناس

 

عوارض و درمان:

 

رشد گیاه متوقف است و از گل و میوه خبری نیست :یا هوا سرد است که گلدان را به محل گرمتری منتقل نمایید و یا به تغذیه ی مصنوعی نیاز دارد.طبق دستور عمل کنید.

برگ ها زرد رنگ شده و لکه های قهوه ای در سطح زیرین انها مشاهده میگردد: عامل ان حشره افت است.هفته ای یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور گیاه را سمپاشی نمایید تا علائم بر طرف گردند.

نوک برگها قهوه ای شده اند و خشک میشوند :یا هوا خیلی خشک است و یا گیاه کم ابی کشیده است.در صورت لزوم گلدان را ابیاری  و غبار پاشی کنید.

برگها رنگ خود را از دست داده اند :نور کافی نیست و یا تغذیه ی مصنوعی مورد احتیاج است.شرایط را بازدید کنید گیاه را به محل روشنتری منقتل کرده و یا طبق دستور تغذیه نمایید.

برگها خشک،چروک و لوله شده است: هوا سرد است و گیاه تشنه است.گیاه را به محل گرمتری منتقل کرده  و ابیاری کنید.

برگها چروک خورده و قهوه ای میشوند: هوای محیط خیلی گرم است،گیاه را به محل خنک تری ببرید،غبار پاشی را فراموش ننمایید.

لکه های سوخته در وسط برگ مشاهده می گردد: غبارپاشی در افتاب انجام شده است.گیاه به رطویت احتیاج دارد ولی در افتاب غبارپاشی نکنید.برگهای از بین رفته را با کارد تیزی حذف کنید(پوشیدن دستکش را فراموش نکنید.برگها تیز هستند)

برگها حالت زنگ زدکی پیدا کرده اند: از مواد براق کننده ی شیمیایی استفاده نکنید،پارچه و یا اسفنج مرطوب برای تمیز نگهداشتن برگها مناسب تر است.

میوه ظاهر شده ولی برگها در حال خشک شدن هستند: کاملا طبیعی است،پاجوشها از این به بعد ظاهر شده و رشد خواهند کرد.بعد از اینکه گیاه مادری از بین رفت پاجوشها را جدا نموده و هر کدام را به یک گلدان کوچکتر منتقل کنید.

گیاه از قاعده ی برگها شروع به پوسیده شدن نموده و برگها میریزند :آبیاری زیاده از حد صورت گرفته است.اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود سپس ابیاری کنید.در زمستان هفته ای یکبار و در تابستان هفته ای دو بار ابیاری کافی است.

آناناس

آناناس

باغ شیشه‌ای
چرا مردم نمیدانند
پیشنهاد شاعر...

خوشا به حال گیاهان که عاشق نورند و دست منبسط نور روی شانه ی آنهاست.........

دیدگاه های شما

20 پاسخ به "معرفی گل آناناس"

 1. امین جانبزرگی گفت:

  خییییییییییییلییییییییییی عالی بود اطلاعات آناناس

 2. کلک گفت:

  درود
  آیا گیاه رو از کجا میشه پیدا کرد
  آیا در قم پیدا میشه
  و سوال دیگه آیا میوه این گیاه مثل بقییه آناناس هاست میشهخورد ؟؟؟؟یا این میوه رو باید بکاریم ؟؟یا باندازیم اونور ؟؟

  • مرضیه قاسمی گفت:

   سلام. یک آناناس بخرید و کلاهک سبز رنگ آن را جدا کنید (با یک دست میوه را بگیرید و با دست دیگر کلاهک را در جهت مخالف بچرخانید، کلاهک به راحتی جدا می شود) سپس کلاهک را در آب قرار دهید. بعد از ده روز یا بیشتر ریشه می دهد. سپس گیاه ریشه دار شده را در گلدان بکارید. من به این روش آناناس می کارم.

 3. مرضیه قاسمی گفت:

  Attachment

  سلام. خسته نباشید. این آناناس تا وقتی توی خونه بود حالش خوب بود از وقتی بردمش توی تراس اینجوری شده. برگهاش خشک میشن. خاکش خوبه. تا حالا دوبار هم بهش کود سه بیست و آهن دادم (ماهی یک بار). لطفا بفرمایید چه کنم. سپاس

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام خوبی شما؟ ببینید نور شدید نباید بخوره، باد گرم و خشک نباید بخوره جاشم خیلی گرم و خشک بشه اینطوری میشه، رطوبت محیط رو بالا ببرید.با اب لوله کشی اب ندید با اب کتری سرد شده اب بدید

 4. Dariush گفت:

  سلام جناب سجادی وقت بخیر من یک تاج انانس را در آب ریشه دار کردم و حالا میخوام بزنم توی خاک از چه خاکی توصیه میکنید استفاده کنم؟ از این مدل برگ کوتاه هاست و خیلی از برگ های زیریش خشک شدن دستور چیه بکنم برگ ها را یا با همین برگ خشک ها بزنم توی خاک؟ ممنون

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ یادش بخیر جقدر ما ریشه دار میکردیم ازینا 🙂
   ببنید وقتی ریشه دار شد، درش بیارید برگ خشکاشو از ته بزنید و بزارید توی ماسه یا بزنید توی خاک بنفشه افریقایی ولی همون موقع اب ندید شب اب بدید یا ۱۲ ساعت بعد اب بدید…

 5. Dariush گفت:

  ممنون استاد من پیت ماس گرامفلور دارم توی این بزنم یا برم خاک بنفشه بخرم؟ضمنا نور مستقیم احتیاج داره یا کنار پنجره کفایت میکنه؟خیلی ممنون رئیس

  • باغ شیشه ای گفت:

   خواهش میکنم ، خاک بنفشه براش خوبه و سعی کنید نور شدید و مستقیم بهش نخوره اصلا ! کنار پنجره شمالی با نور غیر مستقیم براش بهتره

 6. Dariush گفت:

  Attachment

  سلام استاد وقت بخیر ممکنه لطف کنید بگید آیا این حجم از ریشه کافیه برای توی خاک زدن؟فرمودید بزنم توی خاک بنفشه ضمنا از کنار روزت اصلی الان یکی دیگه رشد گرده معنیش اینه که گل جدید از این رشد میکنه یا از همون قبلیه؟خیلی ممنون

 7. نیما گفت:

  سلام و درود مهندس جان سایتتون واقعا فوق العادس و مرجع کاملیه جناب مهندس من این رو طبق دستورات کاشتم زمان کاشت وقتی میخواستم گیاه رو بکارم دورشو فشار دادم تا خاکا سفت شن بد الان ترسیدم رفتم با ته قاشق یکم شخم زدم پاشو :d من اب سرد تصفیه شده رو میریزم رو خود گیاه تا بره پاش ازونورم با اسپری خیس خیسش میکنم الان دیدم گیاهم گرفته اما متاسفانه رو برگاش خالای قهوه ای مانند ایجاد شده چیکار کنم این حرکتام اشتباه بوده یعنی؟ طرز صحیحش به چه صورته ؟خشک میشه این؟

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ سایت خودتونه…ببینید ریختن اب روی برگ اشتباه هستش،باعث ایجاد قارچ میشه ، روی برگ دیگه اب نریزید ترجیحا از زیر ابیاری کنید یعنی گلدون رو بزارید توی یه ظرف اب تا از زیر اب بکشه ! از زیر اب بدید تا ریشه سریعتر رشد بکنه …

 8. اسماعیل گفت:

  سلام جناب مهندس . خسته نباشید . می خواستم بپرسم تو این فصل چیکار کنم که تاج آناناس زود تر ریشه بده ؟

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ فرقی نداره ، آبش فقط نور نبینه که زود بگنده ، و اینکه سر برگارو با قیچی بزنید بله ، واز اب مقطر استفاده بشه بهتره یا اب زیر درب قابلمه ، چون باعث شوری گیاه میشه و نوکاش میسوزه.

 9. اسماعیل گفت:

  ببخشید یه سوال دیگه : باید سر برگارو هم زد یا خیر ؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

محصولات فروشگاه

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای