گل های آپارتمانی, گل های تصفیه کننده هوا, گلهای گلدار آپارتمانی ۱۳۱ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۳ تیر ۱۳۹۲

معرفی کامل آزاله

آزالیا

نام انگلیسی

azalea

نام علمی

Azalea indica

فارسی رایج

آزاله(خرزهره هندی)

فارسی اصیل

ژونوس(ژون=زیبا+نوس=رنگین کمان)اشاره به گل های زیبا و رنگارنگ آن

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

30000 الی 100000

از خانواده

Ericaceae

خاستگاه

هندوستان
میزان درجه سختی این گیاه
نگهداری از این بوته آسان است
نگهداری از این بوته سخت است

این گل دوستان باید حتما در بالکن یا تراس یا راه پله نگهدرای شود و در صورت آوردن به داخل منزل برگهای آن ریخته و خزان میکند.بیش از ۵۰ نوع از این گیاه زیبای گلدار وجود دارد که بر حسب اندازه ی گل و فصل گل دهی در رده بندی جایگاه ویژه خود را دارند.تشریح کلیه موارد در این خلاصه نمیگنجد و نیاز به مطالعه بیشتر منابع دیگر دارد.خانواده آن ((اریکاسه)) و گلبرگهای آن ساده و پرپر در رنگ های متنوع و با پیوند زنی واریته های جدیدی به دست آمده است.سرمادهی به بوته باعث ظهور زود رس گلها در زمستان می گردد و آبیاری آن به روش مخصوص است.

 

نیازها:

نور :به نور فراوان احتیاج دارد،از اشعه ی مستقیم آفتاب بیزار است.

دما :در جه حرارت پائین(حدود ۱۵ درجه) در زمان غنچه دادن برای آن حیاتی است و سرمادهی پائیزه گیاه را زودرس می نماید،گیاه را در تابستان خارج از اتاق و در سایه نگهداری کنید.

آبیاری :بین دو آبیاری باید خاک آن خشک شود.

رطوبت :در تمام سال به غبار پاشی روزانه نیاز دارد.

تغذیه :با ظهور غنچه ها در پائیز تغذیه روزانه  را شروع  کنید و بتدریج کاهش داده و در تابستان متوقف کنید.

خاک مناسب: مخلوطی از خاک برگ،شن و برگهای خشک کاج

تعویض گلدان :اواخر تابستان یا اوایل پاییز گلذان را با یک درجه بزرگتر تعویض نمایید.گلدان سفالی بر سایر انواع برتری دارد.

تمییز نمودن برگها :غبار پاشی برای تمیز نگه داشتن برگ ها کافی است.

تکثیر :ریشه دار نمودن قلمه چوبی در مخلوطی از شن و تورب در تابستان.

آبیاری به روش مخصوص :سیراب نمودن گلدان های آزالیا روش خاص خود را دارد،به تشت و یا سطل آب ولرم و بدون املاح اضافه نمایید و گلدان ها را به مدت ۱۵ دقیقه درون آن قرار دهید.به طوری که آب تا لبه گلدان ها هم سطح باشد،علامت سیر آب شدن گیاه توقف در خروج حباب هوا از سطح آب است،گلدان ها را از آب خارج نموده تا آب اضافی از زهکش خارج گردد.

 

عوارض و درمان:

 

شکل گیه غیر طبیعی و شاخه ها دراز و منحرف هستند :احتیاج به هرس دارد،بعد از قطع گلها شاخه های دراز و بدشکل را هرس کنید.

حلقه های سفید رنگ روی برگ ها مشاهده میشود :حشره ی آفت عامل آن است.با سم حشره کش نفوذی طبق دستور هفته ای یکبار سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردد(مواظب گلها باشید)

پوستک هایی اطراف گلها مشاهده میشود :کاملا طبیعی است،با توسعه ی گلها از بین میروند.

برگ ها سیاه میشوند :هوا سرد است.گیاه را به محل گرمتری انتقال دهید.

برگ ها زرد و سطح زیرین آنها مملو از تار عنکبوت است :کنه ی ریز قرمز عامل است.هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردند(مواظب گها باشید).تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است.

برگ های سبز کمرنگ هستند :نور کافی نیست و یا کلسیم خاک بیش از اندازه است.گیاه را به محل پرنور تر منتقل کنید،با آب باران و یا آب حاصله از ذوب برف یخچال یا آب جوشیده ی سرد شده ابیاری و یا غبار پاشی کنید.

حشراتی در اطراف گلها در حال پروازند :با سم حشره کش هر دو هفته یک بار سمپاشی کنید تا حشرات از بین بروند.(مواظب گلها باشید)

غنچه ها باز نمیشوند :آبیاری زیاد از اندازه و یا هوای گرم عامل آن است،شرایط را بازدید و در صورت گرمی هوا گیاه را به محل خنک تر منتقل نموده و در غیر این صورت اجازه دهید سطح خاک در فاصله دو آبیاری خشک شود.سپس آبیاری کنید.

برگ های جدید ریز باقی می ماند و گل ها تشکیل نمیشوند :گیاه از کمبود عناصر مواد غذایی خاک در رنج است.از زمانی که جوانه ها ظهور نموده و تا گیاه در گل است هفته ای یکبار با مواد غذایی مخصوص گیاه را تغذیه نمایید،مواد غذایی ممکن است به صورت پودر یا مایع باشد که در صورت مایع بودن میتوانید به صورت غبار پاشی روی برگ ها گیاه را تغذیه نمایید،تغذیه را در اواسط تابستان قطع کنید.

روی برگ ها لکه های قهوه ای تیره مشاهده میشوند :صدمه مربوط به مواد براق کننده ی شیمیایی است.از آنها استفاده نکنید.

روی گلها لکه های سیاه مشاهده میشود :صدمه مربوط به مواد براق کننده ی شیمیایی و یا سموم حشره کش است،از مواد براق کننده به هیچ عنوان استفاده نکنید و در موقع سمپاشی مواظب گلها باشید و به طریقی آنها را بپوشانید.

برگ ها کرکدار هستند :کاملا طبیعی است نگران نباشید.

برگ ها و گلها خشک میشوند :عامل آن کمبود و یا زیاد از اندازه بودن آبیاری و یا گرم و خشک بودن هوا است.شرایط را بازدید کنید،اگر احتیاج به آبیاری است گلدان ها را طبق دستور آبیاری کنید.چنانچه عارضه مربوط به آبیاری بیش از اندازه است اجازه دهید سطح خاک خشک شود.سپس آبیاری نمایید.

آزالیا

آزالیا

باغ شیشه‌ای
چرا مردم نمیدانندکه لادن اتفاقی نیست؟ نمی دانند در چشمان دم جنبانک امروز برق آبهای شط دیروزاست ؟ چرا مردم نمی دانند که در گل های ناممکن هوا سرد است؟
پیشنهاد شاعر...

وقت گل خوش باد کز وی وقت میخواران خوش است......از صبا هر دم مشام جان ما خوش می‌شود

دیدگاه های شما

131 پاسخ به "معرفی کامل آزاله"

 1. حبیب گفت:

  با سلام و خسته نباشید و با تشکر از سایت بسیار خوب و کاربردیتون
  شما فرمودین باید بین دو آبیاری خاک خشک بشه ولی همه جا میگن نباید خاک خشک بشه حتی تو زمستون
  حالا باید چیکار کنیم؟!

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ همه جا بیخود میگن گوش ندید اراجیف رو ، شما خودت هروقت تشنه میشی اب میخوری! زیاد اب بخوری دلت بار میکنه ! گلم همینطوره اقا اب زیاد ریشه نمیتونه نفس بکشه ، گاز اتیلن تولید میکنه و اون گاز برگهارو زرد میکنه و گل سیاه میشه به مرور…

   • حبیب گفت:

    ممنون از پاسخدهی سریعتون، راستش من تازه آزاله هلندی گرفته بودم که آوردم خونه، تا چند روز سرحال بود گل میداد بعد کم کم برگها ریختن، بعدشم کل گیاه خشک شد، هی بردم گلخونه گفت هر روز باید آب بدی، حتی اگه لازم شد روزی دو بار!! منم همین کار رو کردم، ولی فرقی که نکرد هیچ، بدترم شد! الان کل گیاه رو هرس کردم و گذاشتم راه پله تا هوای خنک بهش بخوره، ولی بازم هر روز دارم آبیاری میکنم بنا به توصیه شدید گلخونه!! چند تا جوونه کوچیک زده، پس طبق فرموده شما آبیاری رو کم کنم دیگه تا خاک خشک شه؟
    بازم ممنون که رای همه نظرات وقت میذارید🌷🌷🌷

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما؟ این گلخونه دار بلد نبوده راهنمایی کنه گفته هر روز یا روزی دوبار !!! ببینید روزی دوبار یا هر روز باعث میشه ریشه بپوسه و نتونه نفس بکشه ، مشکل گل شما کم ابی نبوده که !!! باید میبردید توی هوای ازاد تراس یا بالکن جای سایه میذاشتید و هروقت خاکش کامل خشک شد با اب لیمو صنعتی یا تفاله چای ابیاری میکردید !!! هر روز اب رو از خودش دراورده ، شد تجربه براتون تا از کاست جماعت سوال نکنید ، الانم همون بیرون هر روز اب ندید بذارید یکم نفس بکشه ، هرسش کنید و اگه زنده باشه دوباره جوونه میزنه.

 2. رویا گفت:

  سلام و خسته نباشین
  من اسفند ماه گلدون ازالیا خریدم که پر گل بود و شاداب کادو دادمش و اونها تو راهرو اپارتمان نگهداری کردن بعد که گلهاش رو ریخته بردن تو حیاط که نمیدونم افتاب و اب چطور بوده.من که عاشق گلم دلم سوخت اوردمش خونه برگها همه خشک شده بود. کامل هرسش کردم و به نظر فعلا زندس
  میشه راهنمای کنین اگر امیدی به زنده بودنش هست
  شنیدم میگن مشبا بکشم روش و سوراخش کنم
  منتظر جوابتون هستم . پیشاپیش سپاسگذارم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببرید توی فضای باز با هوای تازه و جای سایه ، تا دوباره جوونه بزنه ، خنکی براش مهمه و کودش بدید ، ای کاش همون بیرون میموند و جابجا نمیشد !!

 3. صفورا گفت:

  سلام آزالیای من از خرداد دیگه گل نمیده و بعضی از شاخه هاشم خشک شده هرروز با آبی که جوشیده و خنک شده غبار پاشیش میکنم و هر ۳روز یکبار آب بهش میدم ولی خیلی آب نمیدم گذاشتمشم سر تراس تو سایه ولی هوای بیرون خیلی گرمه چیکار کنم یعنی داره خشک میشه؟ خواهش میکنم زود جواب بدین…

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ الان فصل گلدهیش نیست باید استراحت کنه و کود اهن و اسیدهیومیک بهش بدید تا زردیش کم بشه و الان فصل خزونه این گله باید یکم هرسش کنید توی همون تراس جاش عالیه براش بمونه و زمستون یه مشما روش بکشید تا سرما خراب نکنه و عید بهتون گل بده هروقت خاکش خشک شد اب بدید فقط

 4. مجتبی گفت:

  آقا من تا حالا ۴ تا آزالیا خراب کردم تا راه نگهداریشو یافتم. فقط آب. این گل رو باید هر روز آبش بدید . والسلام.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

 

برای عضویت دركانال تلگرامی بنفشه آفریقایی کلیک کنید

کانال فروش بنفشه آفریقایی

کانال فروش بنفشه آفریقایی