گل های آپارتمانی, گل های تصفیه کننده هوا, گلهای گلدار آپارتمانی ۱۶۱ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۳ تیر ۱۳۹۲

معرفی کامل آزاله

آزالیا

نام انگلیسی

azalea

نام علمی

Azalea indica

فارسی رایج

آزاله(خرزهره هندی)

فارسی اصیل

ژونوس(ژون=زیبا+نوس=رنگین کمان)اشاره به گل های زیبا و رنگارنگ آن

معیار زیبایی

گل

رنج قیمت

30000 الی 100000

از خانواده

Ericaceae

خاستگاه

هندوستان

این گل دوستان باید حتما در بالکن یا تراس یا راه پله نگهدرای شود و در صورت آوردن به داخل منزل برگهای آن ریخته و خزان میکند.بیش از ۵۰ نوع از این گیاه زیبای گلدار وجود دارد که بر حسب اندازه ی گل و فصل گل دهی در رده بندی جایگاه ویژه خود را دارند.تشریح کلیه موارد در این خلاصه نمیگنجد و نیاز به مطالعه بیشتر منابع دیگر دارد.خانواده آن ((اریکاسه)) و گلبرگهای آن ساده و پرپر در رنگ های متنوع و با پیوند زنی واریته های جدیدی به دست آمده است.سرمادهی به بوته باعث ظهور زود رس گلها در زمستان می گردد و آبیاری آن به روش مخصوص است.

 

نیازها:

نور :به نور فراوان احتیاج دارد،از اشعه ی مستقیم آفتاب بیزار است.

دما :در جه حرارت پائین(حدود ۱۵ درجه) در زمان غنچه دادن برای آن حیاتی است و سرمادهی پائیزه گیاه را زودرس می نماید،گیاه را در تابستان خارج از اتاق و در سایه نگهداری کنید.

آبیاری :بین دو آبیاری باید خاک آن خشک شود.

رطوبت :در تمام سال به غبار پاشی روزانه نیاز دارد.

تغذیه :با ظهور غنچه ها در پائیز تغذیه روزانه  را شروع  کنید و بتدریج کاهش داده و در تابستان متوقف کنید.

خاک مناسب: مخلوطی از خاک برگ،شن و برگهای خشک کاج

تعویض گلدان :اواخر تابستان یا اوایل پاییز گلذان را با یک درجه بزرگتر تعویض نمایید.گلدان سفالی بر سایر انواع برتری دارد.

تمییز نمودن برگها :غبار پاشی برای تمیز نگه داشتن برگ ها کافی است.

تکثیر :ریشه دار نمودن قلمه چوبی در مخلوطی از شن و تورب در تابستان.

آبیاری به روش مخصوص :سیراب نمودن گلدان های آزالیا روش خاص خود را دارد،به تشت و یا سطل آب ولرم و بدون املاح اضافه نمایید و گلدان ها را به مدت ۱۵ دقیقه درون آن قرار دهید.به طوری که آب تا لبه گلدان ها هم سطح باشد،علامت سیر آب شدن گیاه توقف در خروج حباب هوا از سطح آب است،گلدان ها را از آب خارج نموده تا آب اضافی از زهکش خارج گردد.

 

عوارض و درمان:

 

شکل گیه غیر طبیعی و شاخه ها دراز و منحرف هستند :احتیاج به هرس دارد،بعد از قطع گلها شاخه های دراز و بدشکل را هرس کنید.

حلقه های سفید رنگ روی برگ ها مشاهده میشود :حشره ی آفت عامل آن است.با سم حشره کش نفوذی طبق دستور هفته ای یکبار سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردد(مواظب گلها باشید)

پوستک هایی اطراف گلها مشاهده میشود :کاملا طبیعی است،با توسعه ی گلها از بین میروند.

برگ ها سیاه میشوند :هوا سرد است.گیاه را به محل گرمتری انتقال دهید.

برگ ها زرد و سطح زیرین آنها مملو از تار عنکبوت است :کنه ی ریز قرمز عامل است.هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردند(مواظب گها باشید).تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است.

برگ های سبز کمرنگ هستند :نور کافی نیست و یا کلسیم خاک بیش از اندازه است.گیاه را به محل پرنور تر منتقل کنید،با آب باران و یا آب حاصله از ذوب برف یخچال یا آب جوشیده ی سرد شده ابیاری و یا غبار پاشی کنید.

حشراتی در اطراف گلها در حال پروازند :با سم حشره کش هر دو هفته یک بار سمپاشی کنید تا حشرات از بین بروند.(مواظب گلها باشید)

غنچه ها باز نمیشوند :آبیاری زیاد از اندازه و یا هوای گرم عامل آن است،شرایط را بازدید و در صورت گرمی هوا گیاه را به محل خنک تر منتقل نموده و در غیر این صورت اجازه دهید سطح خاک در فاصله دو آبیاری خشک شود.سپس آبیاری کنید.

برگ های جدید ریز باقی می ماند و گل ها تشکیل نمیشوند :گیاه از کمبود عناصر مواد غذایی خاک در رنج است.از زمانی که جوانه ها ظهور نموده و تا گیاه در گل است هفته ای یکبار با مواد غذایی مخصوص گیاه را تغذیه نمایید،مواد غذایی ممکن است به صورت پودر یا مایع باشد که در صورت مایع بودن میتوانید به صورت غبار پاشی روی برگ ها گیاه را تغذیه نمایید،تغذیه را در اواسط تابستان قطع کنید.

روی برگ ها لکه های قهوه ای تیره مشاهده میشوند :صدمه مربوط به مواد براق کننده ی شیمیایی است.از آنها استفاده نکنید.

روی گلها لکه های سیاه مشاهده میشود :صدمه مربوط به مواد براق کننده ی شیمیایی و یا سموم حشره کش است،از مواد براق کننده به هیچ عنوان استفاده نکنید و در موقع سمپاشی مواظب گلها باشید و به طریقی آنها را بپوشانید.

برگ ها کرکدار هستند :کاملا طبیعی است نگران نباشید.

برگ ها و گلها خشک میشوند :عامل آن کمبود و یا زیاد از اندازه بودن آبیاری و یا گرم و خشک بودن هوا است.شرایط را بازدید کنید،اگر احتیاج به آبیاری است گلدان ها را طبق دستور آبیاری کنید.چنانچه عارضه مربوط به آبیاری بیش از اندازه است اجازه دهید سطح خاک خشک شود.سپس آبیاری نمایید.

آزالیا

آزالیا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

وقت گل خوش باد کز وی وقت میخواران خوش است......از صبا هر دم مشام جان ما خوش می‌شود

دیدگاه های شما

161 پاسخ به "معرفی کامل آزاله"

 1. amin گفت:

  سلام از کجا بدانیم عارضه به ابیاری بیش از حد مربوط هست ؟

 2. سمانه گفت:

  میتونیم از خاک کمپوست استفاده کنیم برای آزاله؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ بله میشه فقط باید با تفاله چای ترکیب بشه تا خاک اسیدی بشه و گلها و برگها قارچ نگیرن !

 3. رباب گفت:

  سلام،
  گلدان آزاله من الان به غنچه نشسته، داخل بالکن هست و اصلن مستقیمن نور آفتاب نداره، توی سایه آفتابه، ولی بالکن کل روز توی نور آفتابه کل روز نور می گیره و بعد از ظهر خیلی گرم میشه. جدیدن آزاله من نوک برگاش خشک میشن و چند تا برگش هم هر روز میریزه، غنچه هاش سالمن . به نظرتون مشکل از گرمای هواست ؟ روزی دو بار هم غبارپاشی می کنم ، هفته ای دو بار هم آبیاری

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ این گل از گرما از بدش میاد ! سایه کنید براش و با اب کتری سرد شده اب بدید و اب لوله کشی ندید ترجیا تفاله چایی بدید توی خاک و توی ابش اب لیمو اضافه کنید تا دیگه نوک سوزی نشه ! جاشو عوض نکنید تا مشکلی پیش نیاد

   • رباب گفت:

    ممنونم از پاسختون، گلدان توی سایه آفتاب هست، اما سایه آفتاب گرم ! قبلن مشکلی نداشت ولی الان که هوا یه مقدار گرمتر شد برگاش شروع کردن به ریختن، من دو تا بالکن دارم، اون یکی بالکنم اصلن آفتاب نمی گیره و سایه هست، فقط عصرها یه کمی آفتاب میگیره، برعکس این یکی بالکنم که همش توی آفتابه .به نظرتون ببرمش اونجا؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما؟ سریعا ببرید اون بالکنی که افتاب ن داره ! کود مخصوص ازالیا رو داریم توی فروشگاه تهیه کنید بهش بدید ، محصول بهه نام کود هورتانسیا هست.

     • رباب گفت:

      اقای مهندس ممنونم از پاسختون، متاسفانه خارج از کشور زندگی می کنم و نمی تونم کود رو خریداری کنم ، ای کاش می تونستم، می گردم ببینم همچین کودی اینجا می تونم پیدا بکنم یا نه

     • باغ شیشه‌ای گفت:

      ببینید اون کشوری که هستید بلاخره یه گلفروشی داره ازش کود بخرید 🙂

 4. باغبان گفت:

  سلام من اوایل عید گل آزالیا رو خریدم. الان نوک برگ هاش سوخته..خاکش کوکوپیت بود..کل گلدان رو ریشه گرفته بود تقریبا خاکی براش نمونده بود.دیروز گلدانش رو عوض کردم..نمیدونم کی سرحال میشه و سوختگی برگاش برطرف میشه؟!.جاش هم پشت پنجره جنوبی که پنجره باز هست وقتی هواخنکه و نسیم ملایم می وزه.میخوام ازش قلمه بگیرم چطوری انجام بدم!؟کود چی بدم بهش

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید توی خاک تفاله چای بدید یا اب لیمو بدید یا با کود مخصوص توی فروشگاه ما تغذیه کنید ! حتما خاکش اسیدی باشه و تهویه هوا زیاد باشه ! بذارید توی راه پله یا بالکن سایه درست بشه !

 5. ardavan گفت:

  سلام ممنون از مطالب ارائه شده
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  گیاه ازالیا ی من
  پر از پشه ریز در سطح خاک شده و
  الان دارم هر ۱۵روز یکبار با کود پتاسیم تغذیش میکنم
  و هر روز اسپری میکنم
  و یک روز در میان ابیاری که سطح خاک خشک شده
  و برگهای تازه آن سیاه شده و برگ ریزون داره
  ممنون از شما

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ کود پتاسیم چررا؟ ربطی نداره ! باید با اسیدهیومیک و کود مخصوص ازالیا تتوی فروشگاه ما تغذیه کنید ! یا کود کامل بدید ! اب زیاد میدید رای همین داره سیاه میکنه ! سم کاپتان بریزید تی خاک و بین دو اب خاک کامل خشک بشه بعد اب بدید تا درست بشه ! اون کودم تهیه کنید

 6. جواد گفت:

  سلام
  قبل عید آزالیا خریدم تا دو هفته پیش سر حال بود و برگهای جدید هم داده بود ولی یک دفعه تمام برگهاش ریخت فکر کنم به خاطر گرما باشه چون جابجا شده بود به جای آفتابگیر
  چی کنم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببرید جای سایه و خنک توی بالکن وو اسید هیومیک بهش بدید و سرشاخه هارو هرس کنید تا اگه دیر نشده باشه دوباره جوونه بزنه

 7. رویا گفت:

  سلام
  گل آزالیا ی من برگاش خشکیده الان فقط چندتا برگ سبز براش مونده
  خاکش هم خیلی خرخاکی داره چیکارش کنم

 8. مريم گفت:

  سلام و روزتون بخیر.
  من یه گلدون ازالیا از عید دارم که تو همون ایام عید بخاطر چند روز اب ندادن متاسفانه خشک شد و بعد از هرس کردن و رسیدگی یکم جون گرفت و برگ داد اما یه دفعه همشون خشک شدن و ریختن?تا الان یک روز درمیون اب میدم بهش و بهش پودر گل دهی و اهن هم دادم ولی هیچ اتفاقی نیفتاده جز اینکه ساقه هاش چند تا پرز دراوردن و البته ساقه هاش خشک نیست.تورو خدا بهم بگید چیکار کنم من حالم بد میشه وقتی می بینم گلی از بین میره?

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم شما خوبی؟
   شما همون موقع که خشک شد باید توی یه تشک آب میذاشتی یه ۲۰ دقیقه میموند. حالا الان حسابی هرس کن تهویه رو ببر بالا .رطوبت دوست شدید هست براش جزیره درست کن .داخل زیر گلدونی آب بریز سنگریزه اضافه کن و گلدون رو بزار روی سنگریزه جوری که مستقیم رو آب نباشه .کود برگ دهی کندرهاشونده داخل گلدون بزار تا کم کم عناصر در اختیار ریشه قرار بگیره و برگ بده .آهن و اسید هیومیک هم براش خوبه هر ۲ هفته ۱ بار .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید