گل های آپارتمانی ۱۷۳ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱ تیر ۱۳۹۲

معرفی گل آرالیا

آرالیا

نام انگلیسی

false castor oil plant

نام علمی

aralia japonica

فارسی رایج

آرالیا

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

25000 الی 80000

از خانواده

Araliaceae

خاستگاه

ژاپن

جز گیاهان مقام به نور کم ، مناسب برای منزل و نامناسب برای ادارات و کارخانجات به علت حساسیت به سرما ،متعلق به خانواده آرالیاسه برگها شبیه پاپیتال  و پنجه ای با هفت بریدگی عمیق،همیشه سبز،با رنگ سز روشن و براق،سریع الرشد و ارزان . نگهداری آن ساده است،در بعضی کتب،آن را به نام ((فاتسیاژاپونیکا)) میشناسند،برگها نسبت به ماده ی براق کننده ی شیمیایی حساس هستند،در اواسط تابستان گلهای سفید ریز به وصرت خوشه ظاهر می گردد،احتیاج به هور بیشتری دارد.

 

نیازها:

 

نور: اگر چه مکان های پر نور را ترجیح میدهند ولی در نیم سایه و نیم آفتاب قابل نگهداری هستند.

دما: قابلیت تحمل زیادی دارند و در درجه حرارت  صفر تا ۲۱ درجه ی سانتی گراد به رشد خود ادامه میدهد.

آبیاری:  آبیاری با خشک شدن خاک انجام شود. در زمستان هفته ای یکبار به آبیاری احتیاج دارد.

رطوبت: در تابستان هر روز و در زمستان دو بار در هفته احتیاج به غبارپاشی دارد،گیاه شدیدا رطوبت دوست است.

تغذیه: با کودهای مایع یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی هر ۱۴ روز یکبار گیاه را تغذیه ی مصنوعی نمایید.

خاک مناسب: خاک لیمونی بهترین خاک است.

تعویض گلدان: هر سال با شروع فصل رشد گلدان را فقط با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید،گیاه دوست دارد ریشه هایش نزدیک به هم باشد.از کلدان خیلی بزرگ استفاده نکنید.چنانچه شاخه ها دراز و منحرف و فاصله برگ ها زیاد باشد پس از تعویض گلدان احتمال دارد انتهای شاخه ها بشکند،محل قطع شده را با گرد گوگرد ضدعفونی کنید.

تمیز نمودن برگ ها:از مواد براق کننده ی شیمیایی استفاده نکنید،غبار پاشی برگها را نیز تمیز می نماید.گل ها را در معرض قطرات آب قرار ندهید.

تکثیر: ریشه دار نمودن قلمه های پاشنه دار در دمای ۱۸ درجه ی سانتی گراد در بهار

 

عوارض و درمان:

 

ساقه ها دراز و منحرف و گیاه خیلی بزرگ شده است: اگر زمستان است و هوا خیلی گرم،گیاه را به محل سردتری منتقل نموده و شاخه ها را هرس کنید.گل ها ظاهر نمیشوند: گلدان ها خیلی بزگر هستند.در اوایل بهار به گلدان ها ی کوچکتری منتقل نموده.تغذیه مصنوعی را شروع کنید تا غنچه ها ظاهر شوند.

گلها می ریزند و برگ ها خم میشوند: عامل آن آبیاری بیش از اندازه،تشنگی و یا گرم بودن هوا است.شرایط را بازدید و محیط را مساعد کنید.

برگها رنگ پریده هستند: نور کافی نیست،گیاه را به محل روشنتری منتقل نموده و مواظب اشعه ی مستقیم خورشید باشید.

لکه های قهوه روی برگ مشاهده میشود: نور آفتاب خیلی شدید است.گلدان ها را بع محل تاریکتری و با نور غیر مستقیم منتقل نمایید.

زخم های قهوه ای روی برگها مشاهده می گردد: عامل آن وجود دود و گاز آشپزخانه در محیط است.گلدان ها را به محیطی با هوای مملو از اکسیژن منتقل نمایید.

سطح زیرین برگها دارای تار عنکبوت،برگ ها رنگ خود را ازد ست داده و در نهایت سقوط میکنند: کنه ریز قرمز عامل آن است،هر هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستوریاه را سمپاشی نمایید،تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است.

حشراتی در اطراف گلها در پروازند:هر دو هفته یکبار با سم حشره کش سمپاشی نمایید تا حشرات از بین بروند.

برگ های جدید خیلی ریز هستند: خاک گیاه از عناصر غذایی در کمبود است،آن را طبق دستور هر دو هفته یکبار تغذیه ی مصنوعی نمایید.

زخم های سفید پنبه مانند روی برگ ها و قاعده ی آنها مشاهده میگردد: حشره ی آفت عامل آن است،با سم حشره کش نفوذی هر هفته بر گها را سمپاشی کنید تا علائم از بین برود،با پنبه آغشته به محلول سم نیز میتوانید لکه ها را خیش کنید.

روی برگ ها زخم های دیسک مانند مشاهده می گردند:حشره ی آفت عامل آن است.زخم ها را با پنبه آغشته به سم حشره کش خیس نموده و پس از ۴۸ ساعت دیسک ها را با پارچه پاک کنید.

قاعده ی ساقه پوسیده است: هوا خیلی سرد و مرطوب است،گیاه را به محل گرمتری منتقل نموده و در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک خشک شود.سپس آبیاری کنید.

برگ ها میریزند: گیاه خیلی تشنه است و هوا خیلی خشک،گلدان ها را به مدت ده دیقه دردون تشت یا سطل پر از آب وارد کنید و سپس خارج کنید،آبیاری را تنظیم نمایید.
زمستان گذرانی ۶ هفته ای این گیاه در زمستان و نگهداری آن در سرمای ملایم و توقف در آبیاری در این مدت رمز گل دهی با کیفیت عالی آن در سال آینده است.

 

ارالیا

ارالیا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

نبض گل‌ها را می‌گیرم. آشنا هستم با سرنوشت تر آب ، عادت سبز درخت.....

دیدگاه های شما

173 پاسخ به "معرفی گل آرالیا"

 1. melika گفت:

  سلام آقای مهندس، خسته نباشی، ممنون از سایت خوبتون. من یه چند ماهی میشه یه آرالیا دارم، الان یه هفته ای میشه که فهمیدم یه حشرات ریز سیاهی پشت برگها راه میرن، اون برگی هم که پشتش بیشتر هستن روش نقطه های زرد ایجاد شده. کنه هستن، نه؟ یه بار چهاشنبه ی گذشته با یه سم آماده که روش نوشته بود کنه کش سمپاشیش کردم حسابی و پشت برگها رو هم دستمال کشیدم، اما امروز دوباره رفتم دیدم دارن پشت برگ راه میرن?! به نظرم سمه تقلبی بوده یا اینا خیلی پرون! حالا دوتا سوال من اینو چیکار کنم و به چه روشی از بین ببرمشون؟ دوم اینکه این کنه ها پرواز هم میکنن؟ یعنی باید نگران گیاهای دیگه هم باشم؟ تا چه فاصله ای ممکنه منتقل بشن؟ بنفشه آفریقایی، شفلرا، فیکوس، گندمی، نزدیک ترینشون نیم متر با آرالیا فاصله داره!

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ سم رو اشتباه گرفتید ، باید سم دیازینون یا کونفیدور از فروشگاه ما تهیه کنید بهش بزنید تا از بین برن همشون ! اونا هم کنه نیستن شته هستنو به بقیه گلها هم میرن قطعا سریعا باید درمون کنید.

 2. هنا گفت:

  چرا برگ های ارالیا به سمت پایین خم شده اند؟

 3. حمید گفت:

  سلام. آرالیارا چند روز قبل گرفتم با اینکه نور غیرمستقیم خوب داره و نسبتا هم خنک حدود ۲۵ درجه و آب هم تو این دو سه روز یه بار داده شدهاما یکی از برگاش زرد شده. چرا؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ گلتون رو زیاد اب ندید وقتی خریدید ، بذارید خاکش خشک بشه بعد اب بدید ، گلتون داره با شرایط جدید خودش رو سازگار میکنه

 4. صادق گفت:

  Attachment

  سلام بر استاد بزرگوار. تشکر برای پاسخ هاتون به مشکلات
  عرض به حضورتون توی عکس هم میتونید مشاهده کنید گل بنده یهو نصفش انداخت خودش و داره خشک میشه. در حالی که نصف دیکه اش کاملا سالمه. اثری از قارچ و شته و تار عنکبوت و.. هم نیست. مدل آبیاری رو هم عوض نکردم( دو بار در هفته). نور هم به میزان کافی در فاصله دو متری پنجره بوده. چه باید بکنم؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ پوسیدگی ریشه یا قارچ ریشه باعث این مشکل شده ، آبیاری زیاد هستش، و نور کمه ! سم کاپتان توی خاک بریزید و شرایط فوق رو اعمال کنید حتما

 5. فاطمه گفت:

  با سلام و سپاس فراوان برای اطلاعات مفیدتون
  گلدان آرالیای من برگهاش به سمت پایین برگشتن و گل هیچ رشدی هم نداره پشت برگهاشم سیاه میشه بعد از چند روز میفتن قبلا با مانکوزب تو چن نوبت آبیاری و غبارپاشیکردم ولی بعد از چند هفته با شدت بیشتری برگهاسیاه میشن لطفا راهنماییم کنید
  شرایط نگهداری
  فاصله تری از پنجره غربی ، آبیاری هر بار که سطح خاک خشک بشه، معمولا بخور سرد روشنه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ اون بخور سرد رو خاموش کنید و سم کاپتان یا مانکوزب رو بهش بدید ببرید جایی توی تراس و سایه تا هوای ازاد بهش بخوره و خوب بشه برگهای خراب رو لکه دار رو هم ببرید.

 6. ابرقوئی گفت:

  Attachment

  با سلام و عرض ادب
  خانه من آپارتمان نیست . حیاط قدیمی دارد با آفتاب کم.
  آرالیا اولی من خراب شد . برگهایش را چیدم . با آب مخلوط با سم مانکوزوب آبیاری کردم . عکس آن را ببینید بگویید نگهداریش فایده دارد ؟
  سایت شما را خواندم . عکسهای آرالیای دومی من را ببینید بگویید چکار کنم ؟ یک برگ شل افتاده , یک برگ قهوه ای و پاره شده و ساق گیاه نقطه نقطه های ریز قهوه ای دارد. با مانکوزب برگها راسم پاشی کردم و با آب مخلوط به سم آبیاری کردم .
  گلدانها در اتاق کولردار آبی و با نور بدون آفتاب کنار پنجره با دمای ۲۲ درجه بودند . حالا بردم در حیاط با نور بیشتر بدون آفتاب و دمای ۲۵تا ۲۶ درجه .
  از وقتی که برای پاسخ میگذارید سپاسگزارم.
  ابرقوئی ۱۴ خرداد ۱۳۹۶

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ این ارالیا خوب بود چرا برگاشو قطع کردید؟

   • ابرقوئی گفت:

    Attachment

    سلام . ممنونم از پاسخ سریع شما .
    منظورم اشتباه ارسال شده است . این گلدانی دیگر است من برگهایش را قطع نکرده ام . لطفا محبت کنید نامه ام را دوباره بخوانید و راهنمایی ام کنید.
    یک عکس جدید از آن میفرستم که رویش ۳ ایراد مهم را علامت زده ام .
    با سپاس
    ابرقوئی , ۱۶ خرداد ۹۶

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید برگها لکه دار رو بکنید فقط و بذارید خاک گلتون خشک بشه بعدا اب بدید ، ئ موقع اب دهی گلتون رو سیراب کنید این میتونه از کم ابی و تشنگی باشه ! این گل رو بذراید بیرون جای سایه هوای تازه بخوره تا درست بشه کود گرین هم بهش بدید….

 7. ابرقوئی گفت:

  Attachment

  با سلام مجدد ( قسمت دوم نامه من )
  آرالیا اولی من خراب شد . برگهایش را چیدم . با آب مخلوط با سم مانکوزوب آبیاری کردم . عکس آن را ببینید بگویید نگهداریش فایده دارد ؟
  از وقتی که برای پاسخ میگذارید سپاسگزارم.
  ابرقوئی ۱۴ خرداد ۱۳۹۶

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید از زیر ناحیه زرد شدده هم ببرید قطع کتنید و اون دمبرگهای سیاه رو هم بکنید و ببرید زیر محیط سایه افتاب و تهویه دار ابش همراه با کود بدید تا دوباره جوونه بزنه ، یه فرصت دیگه بهش بدید.

 8. سارا گفت:

  با عرض سلام
  من ۴ ماه آرالیا خریدم.یک هفته اس برگهاش شروع کرده به لوله شدن و جمع شدن به سمت پایین و انتهای برگها سیاه و خشک شده. تو محیط اداری هم ازش نگهداری میکنم.لطفا راهنماییم کنید.باید براش چه کار کنم؟
  ممنون از سایت خوبتون.

 9. مریم گفت:

  Attachment

  با عرض سلام و خسته نباشید
  آقای مهندس من قبلا هم این سوال را پرسیدم ولی جوابی نگرفتم این گل را وقتی خریدم گفتن اسمش آرالیای دروغی هست شرایط نگهداریش را میخواستم و اینکه چرا اینجوری شده

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ تو ذوقت نخوره یوقت این گل بیخودیه ! نگهداریش هم سخته کلا ، نور زیاد و گردش هوا و بین دو ابیاری هم باید خاکش خشک بشه ، من اخرشم خودم این همه تجربه این گل رو دارم بازم باهاش مشکل دارم نمیدونم فازش چیه….حالا شما حرف منو گوش نده شاید بتونی بهتر نگش دارید

 10. اباذرنفیسی گفت:

  Attachment

  سلام. گل من حالش خوب بود. طبق معمول صبح آبش دادم ولی چون عجله داشتم آب زیرگلدونی خالی نکردم. شب اینطوری شد. آبو خالی کردم و الان سه روزه هنوز اینجوریه بنظرم هی هم داره بدتر میشه. چکارش کنم 🙁

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام گل من خوبی شما؟ ببینید این گل به اب زیاد حساسه ، گردش هوا رو براش ایجاد کنید هروقت خاکش خشک شد اب بدید و بهتره یکم دیرتر ابش بدید و همینطور نورشم زیاد کنید تا سریع تر اب اضافی مصرف بشه و بخار بشه برگهای خراب و خیلی بیحال رو هم بکنید ازش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید