گل های آپارتمانی ۱۷۶ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱ تیر ۱۳۹۲

معرفی گل آرالیا

آرالیا

نام انگلیسی

false castor oil plant

نام علمی

aralia japonica

فارسی رایج

آرالیا

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

25000 الی 80000

از خانواده

Araliaceae

خاستگاه

ژاپن

جز گیاهان مقام به نور کم ، مناسب برای منزل و نامناسب برای ادارات و کارخانجات به علت حساسیت به سرما ،متعلق به خانواده آرالیاسه برگها شبیه پاپیتال  و پنجه ای با هفت بریدگی عمیق،همیشه سبز،با رنگ سز روشن و براق،سریع الرشد و ارزان . نگهداری آن ساده است،در بعضی کتب،آن را به نام ((فاتسیاژاپونیکا)) میشناسند،برگها نسبت به ماده ی براق کننده ی شیمیایی حساس هستند،در اواسط تابستان گلهای سفید ریز به وصرت خوشه ظاهر می گردد،احتیاج به هور بیشتری دارد.

 

نیازها:

 

نور: اگر چه مکان های پر نور را ترجیح میدهند ولی در نیم سایه و نیم آفتاب قابل نگهداری هستند.

دما: قابلیت تحمل زیادی دارند و در درجه حرارت  صفر تا ۲۱ درجه ی سانتی گراد به رشد خود ادامه میدهد.

آبیاری:  آبیاری با خشک شدن خاک انجام شود. در زمستان هفته ای یکبار به آبیاری احتیاج دارد.

رطوبت: در تابستان هر روز و در زمستان دو بار در هفته احتیاج به غبارپاشی دارد،گیاه شدیدا رطوبت دوست است.

تغذیه: با کودهای مایع یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی هر ۱۴ روز یکبار گیاه را تغذیه ی مصنوعی نمایید.

خاک مناسب: خاک لیمونی بهترین خاک است.

تعویض گلدان: هر سال با شروع فصل رشد گلدان را فقط با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید،گیاه دوست دارد ریشه هایش نزدیک به هم باشد.از کلدان خیلی بزرگ استفاده نکنید.چنانچه شاخه ها دراز و منحرف و فاصله برگ ها زیاد باشد پس از تعویض گلدان احتمال دارد انتهای شاخه ها بشکند،محل قطع شده را با گرد گوگرد ضدعفونی کنید.

تمیز نمودن برگ ها:از مواد براق کننده ی شیمیایی استفاده نکنید،غبار پاشی برگها را نیز تمیز می نماید.گل ها را در معرض قطرات آب قرار ندهید.

تکثیر: ریشه دار نمودن قلمه های پاشنه دار در دمای ۱۸ درجه ی سانتی گراد در بهار

 

عوارض و درمان:

 

ساقه ها دراز و منحرف و گیاه خیلی بزرگ شده است: اگر زمستان است و هوا خیلی گرم،گیاه را به محل سردتری منتقل نموده و شاخه ها را هرس کنید.گل ها ظاهر نمیشوند: گلدان ها خیلی بزگر هستند.در اوایل بهار به گلدان ها ی کوچکتری منتقل نموده.تغذیه مصنوعی را شروع کنید تا غنچه ها ظاهر شوند.

گلها می ریزند و برگ ها خم میشوند: عامل آن آبیاری بیش از اندازه،تشنگی و یا گرم بودن هوا است.شرایط را بازدید و محیط را مساعد کنید.

برگها رنگ پریده هستند: نور کافی نیست،گیاه را به محل روشنتری منتقل نموده و مواظب اشعه ی مستقیم خورشید باشید.

لکه های قهوه روی برگ مشاهده میشود: نور آفتاب خیلی شدید است.گلدان ها را بع محل تاریکتری و با نور غیر مستقیم منتقل نمایید.

زخم های قهوه ای روی برگها مشاهده می گردد: عامل آن وجود دود و گاز آشپزخانه در محیط است.گلدان ها را به محیطی با هوای مملو از اکسیژن منتقل نمایید.

سطح زیرین برگها دارای تار عنکبوت،برگ ها رنگ خود را ازد ست داده و در نهایت سقوط میکنند: کنه ریز قرمز عامل آن است،هر هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستوریاه را سمپاشی نمایید،تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است.

حشراتی در اطراف گلها در پروازند:هر دو هفته یکبار با سم حشره کش سمپاشی نمایید تا حشرات از بین بروند.

برگ های جدید خیلی ریز هستند: خاک گیاه از عناصر غذایی در کمبود است،آن را طبق دستور هر دو هفته یکبار تغذیه ی مصنوعی نمایید.

زخم های سفید پنبه مانند روی برگ ها و قاعده ی آنها مشاهده میگردد: حشره ی آفت عامل آن است،با سم حشره کش نفوذی هر هفته بر گها را سمپاشی کنید تا علائم از بین برود،با پنبه آغشته به محلول سم نیز میتوانید لکه ها را خیش کنید.

روی برگ ها زخم های دیسک مانند مشاهده می گردند:حشره ی آفت عامل آن است.زخم ها را با پنبه آغشته به سم حشره کش خیس نموده و پس از ۴۸ ساعت دیسک ها را با پارچه پاک کنید.

قاعده ی ساقه پوسیده است: هوا خیلی سرد و مرطوب است،گیاه را به محل گرمتری منتقل نموده و در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک خشک شود.سپس آبیاری کنید.

برگ ها میریزند: گیاه خیلی تشنه است و هوا خیلی خشک،گلدان ها را به مدت ده دیقه دردون تشت یا سطل پر از آب وارد کنید و سپس خارج کنید،آبیاری را تنظیم نمایید.
زمستان گذرانی ۶ هفته ای این گیاه در زمستان و نگهداری آن در سرمای ملایم و توقف در آبیاری در این مدت رمز گل دهی با کیفیت عالی آن در سال آینده است.

 

ارالیا

ارالیا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

نبض گل‌ها را می‌گیرم. آشنا هستم با سرنوشت تر آب ، عادت سبز درخت.....

دیدگاه های شما

176 پاسخ به "معرفی گل آرالیا"

 1. شادی گفت:

  Attachment

  سلام گیاه آرالیایی گرفتم که اولش کاملا سرحال بود و الان بعد دو هفته به این وضع در اومده، میشه راهنمایی کنین؟

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ گلهاشو بچینید از ته ، و شرایط نگهداریش چطوریه؟ این ممکنه از آبیاری زیاد باشه ، چقدر ابش میدید؟ نورش چقدره؟

 2. مهدی گفت:

  Attachment

  سلام
  این ارالیا بنده دو ماه خریداری شده و برگها از قسمت انتهایی نزدیک به ساقه زرد ومی ریزه…
  ابیاری هم هفته ای یکبار تا زمانی که خاکش خشک بشه
  راهنمایی کنید که باید چه کرد

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ جاتون سرد هستش؟ جابجا میکنید؟ این گل نور بیشتر میخاد جاش کجاست تو خونه ؟؟ بهش اهن بدید همراه اسید هیومیک ..

   • مهدي گفت:

    سلام…
    اول تشکر می کنم بابت کردلین که راهنمایی کردین از مرگ نجات پیدا کرد و الان یواش یواش برگ های جدیدش خوب شدن…

    توی اشپزخانه هست. سرد نیست. کمی جابه جایی رو داره…مثلا حدود ۱ متری هفته ای سه بار برای تمیز کردن زیرشون….اهن فرمودین خریدم ولی نحوه مصرف روش ننوشته از اهنهای کلاته هست۶% ….
    اخهفرموده بودین این گیاه نیاز به نور کمی داره برای همیناصلا خریدم….خونه ما متاسفانه بسیار کم نور هست و من عاشق گل و گیاه!

    • باغ شیشه ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما؟ کم نور هستش نسبت به بنجامین و گلای دیگه ، بیشتر به هوای تازه و تهویه دار نیاز داره تا نور ! اهن یه قاشق چای توی یه لیتر اب حل کنید بهشون بدید .حتما کود سه بیست هم بهشون بدید….از گل زاموفیلیا یا سانسی وریا یا برگ عبای یحتما استفاده کنید

 3. محمد گفت:

  سلام. سوال من رو هم جواب بدید لطفا

 4. melika گفت:

  سلام جناب سجادی. روزتون بخیر. من یه گیاه آرالیا پنجشنبه پیش خریداری کردم. یه برگ کوچیک داشتن ایشون که بزرگتر شده و یه برگ جدید هم باز کرده ولی مشکلم اینجاس که دوتا از برگای پایینی گیاه که خیلی هم درشت نیستند به نسبت بالایی ها و کمی هم کلفت تر و خشن تر هستند، دارن زرد میشن. فقط زرد، نه سیاه شدن نه قهوه ای، به نظرم خشک هم نمیان. به نظرتون مشکل این دختر زیبا چی هستش؟
  از وقتی آوردمش خونه آبش ندادم هنوز چون خاکش به نظرم خیس بود.یه بار هم غبار پاشیش کردم در حدی که یه ژاله کمی از آب روش نشست. زیرگلدونی پر آب هم داره که البته با آب زیرگلدون در تماس نیست. نورش هم به نظرم خوبه، روشنایی کامل داره ولی آفتاب روش نمی افته.

 5. مكرمي گفت:

  سلام. چند ماهی است که گل آرالیای سرحال و باطراوتی داشته م. در زمستان هم هفته ای یکبار بهش آب میدادم آنقدر که مطمئن شوم آب به همه جای خاکش رسیده، یعنی از زیر گلدان جاری شود. بعد آب داخل زیرگلدانی را هم خالی می کردم تا آب اضافی به ریشه هایش آسیب نزند.
  اما از هفته پیش دیدم که گلهای یک شاخه اش، یکدفعه برگشته و کم کم پژمرده شد.
  البته شاخه دیگرش فعلا سرحال است. لطفا راهنمایی کنید که چه شده و من باید چه کنم؟
  سپاس

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ببینید بین دوآبیاری خاک خشک میشه !؟ باید بین دو اب خاکش خشک بشه ! ضمن اینکه این گل پوسیدگی ریشه یا قارچ گرفته باید برگهای الوده رو بکنید تهویه هوا ایججاد کنید یعنی هوای تازه توی خونه براش ایجاد کنید یا ببرید توی راه پله روشن و یک سم کاربندزایم بهش بزنید هم روی خودش هم روی خاک تغذیه مصنوعی هم فراموش نشه

 6. مكرمي گفت:

  Attachment

  تصویری از گل را در ادامه اضافه کردم

 7. مهری کیان گفت:

  Attachment

  سلام گیاه آرلیای من دوماهه که به خونمون اومده خونه نور خوبی داره و جای گلدون نزدیک شوفاژ هست و نسبتا گرمه هفته ای دوبار آب می دم البته حتما چک می کنم که خاکش خشک شده باشه دوهفته یکبار غبارپاشی می کنم ولی یکی دوهفته است که انگار مریض شده برگاش تند تند دارن زرد می شن و می ریزن خیلی ناراحتم براش میشه کمکش کنید ؟

  • باغ شیشه ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ این گل نیاز به تغذیه مصنوعی داره ، همه گلها نیاز به تغذیه دارن نه این تنها ! باید بهش دوهفته یبار کود کامل بدید تا از زری جلوگیری بشه.

 8. مریم گفت:

  Attachment

  سلام جناب مهندس!سپاس فراوان از سایت بسیار عالیتون.این گل را من تازه خریدم فروشنده گفتند اسمش آرالیای دورغی هست.میخواستم شرایط نگهداریش را بپرسم و اینکه از هفته پیش که خریدم تا الان چند تا از برگهاش شروع به زرد شدن کرده علتش چی میتونه باشه. ممنون

 9. رضا گفت:

  Attachment

  سلام برگهای بزرگتر آرالیای من داره میافته…خونم نور کافی نداره…روزها باید بزارمش کنار پنجره شمالی که نور هست ولی افتاب مستقیم نداره.جالبیش اینه که ساقه های جدید از کنار ساقه اصلی که برگهاش داره میفته از خاک زده بیرون …به نظرتون مشکلش چیه.

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم اگه دقت کنید وسط برگ محل اتصال برگ به دمبرگ سیاه شده و اون نشونه قارچ هستش گلتون وضعش بده ، ابیاری رو کمتر کنید نورش رو زیادتر کنید و با سم بنومیل و کاپتان گلتون رو سمپاشی کنید و تغذیه کنید با اسید هیومیک و کود ، برگاشم تمیز کنید ….جاش هم گرم باشه و روشن

 10. رضا گفت:

  Attachment

  اینم یه عکس دیگه

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   از پایین داره جوونه میزنه طبق شرایط جدید و نور کم ، ولی بازم سم رو بزنید و تغذیه رو انجام بدید برگهارو هم تمیز کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید