گل های آپارتمانی ۱۶۶ دیدگاه
نگارنده: باغ شیشه‌ای در تاریخ: ۱ تیر ۱۳۹۲

معرفی گل آرالیا

آرالیا

نام انگلیسی

false castor oil plant

نام علمی

aralia japonica

فارسی رایج

آرالیا

فارسی اصیل

ندارد

معیار زیبایی

برگ

رنج قیمت

25000 الی 80000

از خانواده

Araliaceae

خاستگاه

ژاپن

جز گیاهان مقام به نور کم ، مناسب برای منزل و نامناسب برای ادارات و کارخانجات به علت حساسیت به سرما ،متعلق به خانواده آرالیاسه برگها شبیه پاپیتال  و پنجه ای با هفت بریدگی عمیق،همیشه سبز،با رنگ سز روشن و براق،سریع الرشد و ارزان . نگهداری آن ساده است،در بعضی کتب،آن را به نام ((فاتسیاژاپونیکا)) میشناسند،برگها نسبت به ماده ی براق کننده ی شیمیایی حساس هستند،در اواسط تابستان گلهای سفید ریز به وصرت خوشه ظاهر می گردد،احتیاج به هور بیشتری دارد.

 

نیازها:

 

نور: اگر چه مکان های پر نور را ترجیح میدهند ولی در نیم سایه و نیم آفتاب قابل نگهداری هستند.

دما: قابلیت تحمل زیادی دارند و در درجه حرارت  صفر تا ۲۱ درجه ی سانتی گراد به رشد خود ادامه میدهد.

آبیاری:  آبیاری با خشک شدن خاک انجام شود. در زمستان هفته ای یکبار به آبیاری احتیاج دارد.

رطوبت: در تابستان هر روز و در زمستان دو بار در هفته احتیاج به غبارپاشی دارد،گیاه شدیدا رطوبت دوست است.

تغذیه: با کودهای مایع یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی هر ۱۴ روز یکبار گیاه را تغذیه ی مصنوعی نمایید.

خاک مناسب: خاک لیمونی بهترین خاک است.

تعویض گلدان: هر سال با شروع فصل رشد گلدان را فقط با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید،گیاه دوست دارد ریشه هایش نزدیک به هم باشد.از کلدان خیلی بزرگ استفاده نکنید.چنانچه شاخه ها دراز و منحرف و فاصله برگ ها زیاد باشد پس از تعویض گلدان احتمال دارد انتهای شاخه ها بشکند،محل قطع شده را با گرد گوگرد ضدعفونی کنید.

تمیز نمودن برگ ها:از مواد براق کننده ی شیمیایی استفاده نکنید،غبار پاشی برگها را نیز تمیز می نماید.گل ها را در معرض قطرات آب قرار ندهید.

تکثیر: ریشه دار نمودن قلمه های پاشنه دار در دمای ۱۸ درجه ی سانتی گراد در بهار

 

عوارض و درمان:

 

ساقه ها دراز و منحرف و گیاه خیلی بزرگ شده است: اگر زمستان است و هوا خیلی گرم،گیاه را به محل سردتری منتقل نموده و شاخه ها را هرس کنید.گل ها ظاهر نمیشوند: گلدان ها خیلی بزگر هستند.در اوایل بهار به گلدان ها ی کوچکتری منتقل نموده.تغذیه مصنوعی را شروع کنید تا غنچه ها ظاهر شوند.

گلها می ریزند و برگ ها خم میشوند: عامل آن آبیاری بیش از اندازه،تشنگی و یا گرم بودن هوا است.شرایط را بازدید و محیط را مساعد کنید.

برگها رنگ پریده هستند: نور کافی نیست،گیاه را به محل روشنتری منتقل نموده و مواظب اشعه ی مستقیم خورشید باشید.

لکه های قهوه روی برگ مشاهده میشود: نور آفتاب خیلی شدید است.گلدان ها را بع محل تاریکتری و با نور غیر مستقیم منتقل نمایید.

زخم های قهوه ای روی برگها مشاهده می گردد: عامل آن وجود دود و گاز آشپزخانه در محیط است.گلدان ها را به محیطی با هوای مملو از اکسیژن منتقل نمایید.

سطح زیرین برگها دارای تار عنکبوت،برگ ها رنگ خود را ازد ست داده و در نهایت سقوط میکنند: کنه ریز قرمز عامل آن است،هر هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستوریاه را سمپاشی نمایید،تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است.

حشراتی در اطراف گلها در پروازند:هر دو هفته یکبار با سم حشره کش سمپاشی نمایید تا حشرات از بین بروند.

برگ های جدید خیلی ریز هستند: خاک گیاه از عناصر غذایی در کمبود است،آن را طبق دستور هر دو هفته یکبار تغذیه ی مصنوعی نمایید.

زخم های سفید پنبه مانند روی برگ ها و قاعده ی آنها مشاهده میگردد: حشره ی آفت عامل آن است،با سم حشره کش نفوذی هر هفته بر گها را سمپاشی کنید تا علائم از بین برود،با پنبه آغشته به محلول سم نیز میتوانید لکه ها را خیش کنید.

روی برگ ها زخم های دیسک مانند مشاهده می گردند:حشره ی آفت عامل آن است.زخم ها را با پنبه آغشته به سم حشره کش خیس نموده و پس از ۴۸ ساعت دیسک ها را با پارچه پاک کنید.

قاعده ی ساقه پوسیده است: هوا خیلی سرد و مرطوب است،گیاه را به محل گرمتری منتقل نموده و در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک خشک شود.سپس آبیاری کنید.

برگ ها میریزند: گیاه خیلی تشنه است و هوا خیلی خشک،گلدان ها را به مدت ده دیقه دردون تشت یا سطل پر از آب وارد کنید و سپس خارج کنید،آبیاری را تنظیم نمایید.
زمستان گذرانی ۶ هفته ای این گیاه در زمستان و نگهداری آن در سرمای ملایم و توقف در آبیاری در این مدت رمز گل دهی با کیفیت عالی آن در سال آینده است.

 

ارالیا

ارالیا

باغ شیشه‌ای
و بوی باغچه را ، باد، روی فرش فراغت نثار حاشیه صاف زندگی می کرد. و مثل بادبزن ، ذهن ، سطح روشن گل را گرفته بود به دست و باد می زد خود را ......
پیشنهاد شاعر...

نبض گل‌ها را می‌گیرم. آشنا هستم با سرنوشت تر آب ، عادت سبز درخت.....

دیدگاه های شما

166 پاسخ به "معرفی گل آرالیا"

 1. مهسا قاسمی گفت:

  سلام وقتتون بخیر… گلدان قدیمی آرالیا برای گل خیلی کوچیک شده بود. گلدانش رو تعویض کردم همه برگ ها پژمرده شدند و به سمت پایین خم شدند… چکار کنم دوباره سرحال شن؟

 2. مرجان گفت:

  Attachment

  سلام ببخشید این آرالیا گاهی اوقات تقریبن هفته ای یک باز کللن ساقه هاشون به سمت پایین خم میشن با اینکه هنوز خاکش خشک نشده که آب بدم…منم مجبورم آبش بدم که درست بشه! و یکمم سوختگی دارن اطراف بعضی برگ هاش…مشکلی داره؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ یعنی وقتی اب میدید درست میشه؟ و برگاش میاد بالا ؟ با اینکه خاک خیسه هنوز؟

   • مرجان گفت:

    بله آبا میدم میاد بالا … در صورتی که کامل هنوز خاکش خشکه خشک نشده….اون سوختگی ها رو هم دیدید؟

   • مرجان گفت:

    البته اینم بگم که برگ های پایین ش یکم حالت پژمردگی داره و کامل بالا نمیاد…مرسی از شما

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     ببینید بذارید خاکش کامل خشک بشه بعد اب بدید این پرابی باعث اون لکه ها میشه و قارچی میشه و ریشه نمیتونه نفس بکشه برای همین بیجال میشن ، باید تهویه تازه هوا فراهم کنید و نورشو بیشتر کنید تا درست بشه بین دوابم خاک خشک و بعد سیراب بشه.

 3. مرجان گفت:

  Attachment

  البته این عکس هم ببینید برگ های پایینی ش کمتر به حالت عادی برمی گردن یکم حالت پژمردگی دارن…مرسی از شما

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید خاکش خیلی رفته پایین و ظاهرا جاشم تنگ شده ، بهتره یه گلدون براش عوض کنید با خاک خوب و تهویه هوا ایجاد کنید و بین دو اب خاکش خشک بشه و سیراب بشه تا اینطوری بیحال نشن..

 4. مرجان گفت:

  سلام خوبین؟ آرالیای من روی برگ هاش یک مایعی چسبانک به وجود اومده و برگ هاش هم از پایین داره زرد میشه و میریزه چه کودی لازم داره؟

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ مدفوع افته باید با سم کونفدیور سمپاشی بشه و با کود گرین کامل یا پوکون کامل هلندی تغذیه بشه تا درست بشه

   • ف.ر گفت:

    Attachment

    سلان خسته نباشید آرالیای من دو سه روزه ک از نوک برگ هاش زرد میشه چیکار کنم؟

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما؟ عدم تغذیه مناسب باعث این مشکل شده باید کود گرین آپارتمانی تغذیه کنید تا مشکلش برطرف بشه !

 5. امیر گفت:

  سلام
  این درختچه داره هر روز برگ هاش میریزه. دلیلش چیه؟
  مممنون

 6. fanoos گفت:

  سلام وقتتون بخیر ببخشید روی برگ های ارالیای ما مدتیه یک افتی شبیه پنبه ظاهرشده ،
  چندوقت پیش یکی از شاخه های اون کامل چروک شد،وبرگها ناگهانی به سمت پایین خم شدند وخشک شد وقتی شاخه رو بریدیم متوجه شدیم ساقه اش حالت کپک زدگی داشت وبادست خیلی راحت ‌پوست روییش کنده میشد…نمیدونیم مربوط به همون افت هس یانه
  ازسم دیابزینون استفاده کردیم وروی برگها وساقهاش پاشیدیم ولی دوباره احساس میکنیم این افت بهش زده سم پاشی هم انگار بی تاثیره خواهش میکنم مارو راهنمایی کنید خیلی ممنونم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ باید سم مخصوص شپشک بهش بزنید ، ولی پوک شدن ساقه مربوط به عدم تهویه و گرمای هوا هست ! باید از زیر نواحی مریض قیچی بشه و سم بزنید و تغذیه کید با اسید هیومیک تا درست بشه و ادامه دار نشه این داستان ! سم قارچکش سبزو سفید و سم حشره کش رو باهم بزنید و بافاصله ی ۵ روز دوباره بهش بزنید و بین دو اب خاک خشک بشه و همزمان تغذیه کنید.

 7. فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشین من یک گلدان ارالیا به تازگی در عید خریدم ک بعد از مدتی برگ های جوون ترش زرد شد و ریخت الانم باز از بین برگ های باقی مونده سطح زیرین برگ ها یه حالتی شبیه سوختگی و قهوه ای مانندی پیدا کرده میخواستم بدونم به نظرتون مشکلش چیه؟
  ممنون میشم

  • باغ شیشه‌ای گفت:

   سلام عزیزم خوبی شما؟ گیاه قارچ زده ! باید عکس بدید ببینم تا درمونشو بهتون بگم !

   • فاطمه گفت:

    Attachment

    سلام دوباره!
    اول پشت برگهاش اینجوری میشه بعد زرد میشه می افته برگهای پیرتر اینجوری نیستن.

    • باغ شیشه‌ای گفت:

     سلام عزیزم خوبی شما؟ ببینید باید یه سم مانکوزب بهش اسپری بشه تا باکتری و قارچی از بین بره ! این گل باید تهویه هوای بالایی داشته باشه ! از اب سبک استفاده کنید براش ، یکم لوسه ولی میشه رامش کرد !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات فروشگاه

تست یکتشت

تست یک

باغ شیشه ای - جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران - سایتی برای با کلاس ها

باغ شیشه ای

برای عضویت دركانال تلگرامی باغ شیشه ای کلیک کنید